Povprečno plačan slovenski učitelj bi z avstrijsko obdavčitvijo prejemal 200 evrov več na mesec
Ob zadnjih stavkah v javnem sektorju se je ponovno odprlo vprašanje, kako rešiti problematiko nizkih neto plač ne samo med javnimi uslužbenci, temveč na splošno.
Stranka NSi je v nedavno predstavljenih programskih točkah predlagala splošno davčno razbremenitev plač, s čemer naj bi se, če je soditi po tvitih Mateja Tonina iz znamenitih "srečanj ob kavi", strinjali celo nekateri na levici, denimo Socialni demokrati in Stranka AB.
Zanimivo pa je, da večina sindikalnih voditeljev načinu dviga plač z znižanjem davčne obremenitve nasprotuje.
Zato nas je zanimalo, kakšna je dejanska obdavčitev slovenskih plač v primerjavi z nekaterimi drugimi državami. Pri tem smo za vzorčni model vzeli povprečno učiteljsko bruto plačo. In razlike, v škodo neto prejemkov slovenskih učiteljev, so res povedne.
Glavna stavkovna zahteva SVIZa-a in drugih stavkajočih v javnem sektorju je dvig plač za dva plačna razreda.
V praksi bi to pomenilo, da bi se povprečna učiteljska plača, ki zdaj znaša 1935 evrov bruto, dvignila na približno 2100 evrov bruto. Povprečno plačani učitelj bi dobil 1340 evrov, oziroma slabih 100 evrov mesečno več kot do sedaj. Celoten bruto/bruto strošek delodajalca (v tem primeru države) pa bi iz 2240 € narasel za 200 €, na 2440 € mesečno.
Kaj pa bi se z neto plačo slovenskega učitelja zgodilo, če bi njegovo bruto izplačilo obdavčili na način, kot plače obdavčujejo v Avstriji, Češki, na Irskem in v ZDA?
Od povprečne učiteljske plače, ki znaša 1935 evrov BRUTO, slovenski učitelj dobi NETO nakazilo 1248 evrov. Po avstrijski obremenitvi plač bi za enako BRUTO plačo prejel točno 200 evrov mesečno več, oziroma 1448 evrov.
Razlika nastane tako zaradi nižjih prispevkov (ti so v Sloveniji najvišji med državami OECD!), kot zaradi nižje akontacije dohodnine. Avstrijska splošna dohodninska olajšava je namreč več kot trikrat višja od slovenske in znaša okoli 11 tisoč evrov, medtem ko slovenska znaša 3302 evra.
Nekoliko drugačen sistem obdavčitve plač ima Češka, saj imajo zgolj eno, 15 % dohodninsko stopnjo. Nekoliko večje obremenitve pa so pri socialnih prispevkih, ki jih plačujejo delodajalci in delavci.
Kljub vsemu pa bi učitelj z 1925 € BRUTO plače po češkem sistemu obdavčitve plač prejel 1415 € neto, kar je nekoliko manj kot po avstrijskem modelu, a še zmeraj 162 evrov več denarja mesečno, kot dobi učitelj po slovenskem sistemu obdavčitve plač.
Med davčno najmanj obremenjene države v Evropi sodi Irska, primerjavo s katero smo na Domovini že delali, saj se je veliko uspešneje od Slovenije pobrala iz hude gospodarske krize. Kot smo zapisali, so se Irci odločili za družbeno-ekonomski model, ki mu pri nas slabšalo pravimo "neoliberalen", a ta je Irski prinesel izjemen napredek ter velike koristi za prebivalce.
Med njimi so tudi visoke plače. Učitelj z BRUTO plačo 1925 € bi po irskem modelu obdavčitve plač prejel kar 1698 € NETO, oziroma kar 450 evrov mesečno več od slovenskega učitelja.
Za konec poglejmo še preko luže. ZDA veljajo za državo, ki nizko obdavčuje dohodke, a si morajo državljani hkrati več storitev, za katere pri nas skrbi država, plačati sami (denimo šolnine, zdravstveno varstvo ipd.). A učitelju (oziroma drugemu zaposlenemu) s 1925 € bruto plače bi po ameriški obdavčitvi mesečno ostalo 1672 €, oziroma 424 evrov več, kot sedaj prejme slovenski učitelj.
Tudi Socialni demokrati pravijo, da so za nižje davčne obremenitve plač. Stališče, ki si ga splača zapomniti:
Stranka NSi je v nedavno predstavljenih programskih točkah predlagala splošno davčno razbremenitev plač, s čemer naj bi se, če je soditi po tvitih Mateja Tonina iz znamenitih "srečanj ob kavi", strinjali celo nekateri na levici, denimo Socialni demokrati in Stranka AB.
Zanimivo pa je, da večina sindikalnih voditeljev načinu dviga plač z znižanjem davčne obremenitve nasprotuje.
Zato nas je zanimalo, kakšna je dejanska obdavčitev slovenskih plač v primerjavi z nekaterimi drugimi državami. Pri tem smo za vzorčni model vzeli povprečno učiteljsko bruto plačo. In razlike, v škodo neto prejemkov slovenskih učiteljev, so res povedne.
Glavna stavkovna zahteva SVIZa-a in drugih stavkajočih v javnem sektorju je dvig plač za dva plačna razreda.
V praksi bi to pomenilo, da bi se povprečna učiteljska plača, ki zdaj znaša 1935 evrov bruto, dvignila na približno 2100 evrov bruto. Povprečno plačani učitelj bi dobil 1340 evrov, oziroma slabih 100 evrov mesečno več kot do sedaj. Celoten bruto/bruto strošek delodajalca (v tem primeru države) pa bi iz 2240 € narasel za 200 €, na 2440 € mesečno.
Kaj bi bilo, če bi slovenske plače obdavčili po avstrijskem, češkem, irskem in ameriškem sistemu
Kaj pa bi se z neto plačo slovenskega učitelja zgodilo, če bi njegovo bruto izplačilo obdavčili na način, kot plače obdavčujejo v Avstriji, Češki, na Irskem in v ZDA?
Od povprečne učiteljske plače, ki znaša 1935 evrov BRUTO, slovenski učitelj dobi NETO nakazilo 1248 evrov. Po avstrijski obremenitvi plač bi za enako BRUTO plačo prejel točno 200 evrov mesečno več, oziroma 1448 evrov.
Razlika nastane tako zaradi nižjih prispevkov (ti so v Sloveniji najvišji med državami OECD!), kot zaradi nižje akontacije dohodnine. Avstrijska splošna dohodninska olajšava je namreč več kot trikrat višja od slovenske in znaša okoli 11 tisoč evrov, medtem ko slovenska znaša 3302 evra.
Nekoliko drugačen sistem obdavčitve plač ima Češka, saj imajo zgolj eno, 15 % dohodninsko stopnjo. Nekoliko večje obremenitve pa so pri socialnih prispevkih, ki jih plačujejo delodajalci in delavci.
Kljub vsemu pa bi učitelj z 1925 € BRUTO plače po češkem sistemu obdavčitve plač prejel 1415 € neto, kar je nekoliko manj kot po avstrijskem modelu, a še zmeraj 162 evrov več denarja mesečno, kot dobi učitelj po slovenskem sistemu obdavčitve plač.
Med davčno najmanj obremenjene države v Evropi sodi Irska, primerjavo s katero smo na Domovini že delali, saj se je veliko uspešneje od Slovenije pobrala iz hude gospodarske krize. Kot smo zapisali, so se Irci odločili za družbeno-ekonomski model, ki mu pri nas slabšalo pravimo "neoliberalen", a ta je Irski prinesel izjemen napredek ter velike koristi za prebivalce.
Med njimi so tudi visoke plače. Učitelj z BRUTO plačo 1925 € bi po irskem modelu obdavčitve plač prejel kar 1698 € NETO, oziroma kar 450 evrov mesečno več od slovenskega učitelja.
Za konec poglejmo še preko luže. ZDA veljajo za državo, ki nizko obdavčuje dohodke, a si morajo državljani hkrati več storitev, za katere pri nas skrbi država, plačati sami (denimo šolnine, zdravstveno varstvo ipd.). A učitelju (oziroma drugemu zaposlenemu) s 1925 € bruto plače bi po ameriški obdavčitvi mesečno ostalo 1672 €, oziroma 424 evrov več, kot sedaj prejme slovenski učitelj.
Tudi Socialni demokrati pravijo, da so za nižje davčne obremenitve plač. Stališče, ki si ga splača zapomniti:
☕️ Znižanje davčne obremenitve plač je skupna točka @NovaSlovenija in @strankaSD #slovenijasepogovarja pic.twitter.com/0ZpQv4YLK0
— Matej Tonin (@MatejTonin) February 13, 2018
Zadnje objave
Kot je bilo obljubljeno: sporne prehranske smernice so umaknjene
11. 6. 2026 ob 18:09
Vlada na seji preklicala ukrepe proti Izraelu in opravila nekaj kadrovskih menjav
11. 6. 2026 ob 17:57
Premier Janša obljubil, da bodo z državno pomočjo pohiteli
11. 6. 2026 ob 17:53
»Mi danes nimamo ničesar« – Toča kmete na Ptujsko-Dravskem polju potisnila ob zid
11. 6. 2026 ob 16:27
Ujma je ponoči odkrivala strehe in klestila kmetijske površine
11. 6. 2026 ob 13:54
Novoletna 'zabava' dobila epilog – v Kranju so kazensko ovadili štiri osebe
11. 6. 2026 ob 11:42
Ekskluzivno za naročnike
Vojna zastav
11. 6. 2026 ob 6:00
Ljudskofrontna koalicija – ne, hvala (9. del): Cerkev stopi v past
10. 6. 2026 ob 9:00
Prihajajoči dogodki
JUN
12
JUN
12
JUN
13
Sveta maša ob breznu Zalesnika v Trnovskem gozdu
16:00 - 18:00
JUN
15
Slovesnost ob Lipi sprave
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 249: Dovolili smo, da nam državo vodijo politični aktivisti
29. 4. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
slovenc sm
Najprej naj se učitelji zamislijo nad njihovim delovanjem v primeru stavke. namreč glede na njihovo izobrazbo bi človek pričakoval nekaj več inteligence in samostojnega razmišljanja. Ne pa da se pustijo nagovarjati od sedanjih oblastnikov, proti katerim stavkajo in jim potem še ploskajo. Ko bodo to dosegli, potem se pa lahko pogovarjamo najprej o njihovem problemu pomankanja spoštovanja in na koncu plačah.
Dokler pa so ovce Kuštrina, si pa zaslužijo enako usodo kot celotni javni sektor. To pa pomeni uravnilovka in vsake toliko časa politični štrajk pred koncem mandata.
AlojzZ
"Dokler pa so ovce Kuštrina, si pa zaslužijo enako usodo kot celotni javni sektor." Pazite, kaj pišete. Dobršen del javnega sektorja ima zvišano plače.
slovenc sm
Preberite še nadaljevanje stavka. Drugače pa sem še pozabil povedati, da si na tak način še dodatno znižujejo ugled pri nas uporabnikih.
lukaab
za primerjamo ste dali Irsko, naj vas opomnem da je prag revščine za samsko osebo na Irskem 1.120 eur mesečno na osebo ali 13,444 eur mesečno, pod tem pragom revščine živi 779.000 prebivalcev ali 16,6 % kažejo podatki eurostata, nebi se strinjal da gre irski tako dobro , v sloveniji je po zadnjih podatkih 14 % prebivalcev pod pragom revščine , ne uvrščata se med nižje v EU
AlojzZ
"slovenski učitelj bi z avstrijsko obdavčitvijo prejemal 200 evrov več na mesec"
Ja, to je že res. Samo potem pa ne bi imel Milana&tovariše na oblasti! Pa po krščanstvu ne bi smel srati! Ja, ta hobi pa nekaj stane in ga vsake štiri leta volivci prostovoljno izberemo!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.