Shod kmetov v Ljubljani: kmetijstvo je naše edino bogastvo (foto, video)
Danes, 17. 10., se je ob 10.00 v Ljubljani, Mariboru, Celju, Murski Soboti, Novi Gorici, Ptuju, Novemu mestu ter Kranju odvijal vseslovenski shod kmetov.
Zbrali so se z namenom, da bi slovensko javnost opozorili na stanje kmeta v Sloveniji, ki se čedalje slabša. Potrošnike so pozvali, da bi se zavedli kvalitete lokalnih pridelkov. Izrazili so željo, da bi se dohodek enakomerno porazdelil znotraj trgovske verige.
Shod je Domovina spremljala v Ljubljani. Oglejte si video, v katerem smo protestnike povprašali po razlogih, da so se podali na ulico:
https://www.youtube.com/watch?v=1Y_tr2Xe-7c&feature=youtu.be
V Ljubljani je na shodu spregovoril Cvetko Zupančič, predsednik Kmetijsko-gospodarske zbornice, direktor KGZS-ja Branko Ravnik, predsednik območne enote KGZS Kočevje Franc Prelesnik, predsednik sindikata kmetov Anton Medved in predsednik zveze lastnikov gozdov Janez Beja.
Zupančič je dejal, da bo kmet imel vedno kaj jesti, težava so ostali, ki se ne ukvarjajo s pridelovanjem hrane. Ravnik je opozoril, da trgovci ne poznajo več besedne zveze "pošteno delo za pošteno plačilo". Medved pa je poudaril, da sicer kmetje znajo zategniti pas, če je treba, a da je na dolgi rok dobiček potreben ter, da prekomerno zategovanje pasov lahko kmete privede do socialnih podpor.
Cvetko je shod v Ljubljani zaključil z besedami, da je nad trgom že posijalo sonce, ki vabi k delu. Rekel je, da ne pričakujejo sprememb že jutri, a upajo, da se bo stanje začelo spreminjati tekom zime.
Oglejte si fotografije s shoda s klikom na posameznen posnetek:
Zbrali so se z namenom, da bi slovensko javnost opozorili na stanje kmeta v Sloveniji, ki se čedalje slabša. Potrošnike so pozvali, da bi se zavedli kvalitete lokalnih pridelkov. Izrazili so željo, da bi se dohodek enakomerno porazdelil znotraj trgovske verige.
Shod je Domovina spremljala v Ljubljani. Oglejte si video, v katerem smo protestnike povprašali po razlogih, da so se podali na ulico:
https://www.youtube.com/watch?v=1Y_tr2Xe-7c&feature=youtu.be
Branko Ravnik: trgovci ne poznajo več besed "pošteno delo za pošteno plačilo"
V Ljubljani je na shodu spregovoril Cvetko Zupančič, predsednik Kmetijsko-gospodarske zbornice, direktor KGZS-ja Branko Ravnik, predsednik območne enote KGZS Kočevje Franc Prelesnik, predsednik sindikata kmetov Anton Medved in predsednik zveze lastnikov gozdov Janez Beja.
Zupančič je dejal, da bo kmet imel vedno kaj jesti, težava so ostali, ki se ne ukvarjajo s pridelovanjem hrane. Ravnik je opozoril, da trgovci ne poznajo več besedne zveze "pošteno delo za pošteno plačilo". Medved pa je poudaril, da sicer kmetje znajo zategniti pas, če je treba, a da je na dolgi rok dobiček potreben ter, da prekomerno zategovanje pasov lahko kmete privede do socialnih podpor.
Sprememb ne pričakujejo takoj, a upajo da spreminjanje tekom zime
Cvetko je shod v Ljubljani zaključil z besedami, da je nad trgom že posijalo sonce, ki vabi k delu. Rekel je, da ne pričakujejo sprememb že jutri, a upajo, da se bo stanje začelo spreminjati tekom zime.
Oglejte si fotografije s shoda s klikom na posameznen posnetek:
[gallery_media_slugs=zbiranje_2.jpg,plakati_2.jpg,zakljucek.jpg,plakati.jpg,franc-prelesnik.jpg]
Pričakovanja KGZS so na njihovi spletni strani objavili že prvega oktobra, ko so shod napovedali. Te so strnili v sedem točk, ki so predstavljale tudi srčiko današnjega shoda:
1. Slovenski kmetje želimo poštena razmerja cen v verigi preskrbe s hrano.
2. Kmetje želimo, da potrošnik lahko brez dvoma izbere živila slovenskega porekla.
3. Kmetje želimo, da se ustavi uvoz pridelkov po nizkih cenah in previdno ravnanje pri liberalizaciji kmetijskih trgov.
4. Kmetje želimo, da je slovenska agroživilska veriga dobavitelj hrane v javne ustanove v Sloveniji
5. Kmetje želimo, da se v verigi preskrbe s hrano uveljavijo poštene prakse.
6. Ustreznejši ukrepi in zakonodaja v primerih naravnih nesreč.
7. Učinkovitejši odziv EU in države na stanje v kmetijstvu.
1. Slovenski kmetje želimo poštena razmerja cen v verigi preskrbe s hrano.
2. Kmetje želimo, da potrošnik lahko brez dvoma izbere živila slovenskega porekla.
3. Kmetje želimo, da se ustavi uvoz pridelkov po nizkih cenah in previdno ravnanje pri liberalizaciji kmetijskih trgov.
4. Kmetje želimo, da je slovenska agroživilska veriga dobavitelj hrane v javne ustanove v Sloveniji
5. Kmetje želimo, da se v verigi preskrbe s hrano uveljavijo poštene prakse.
6. Ustreznejši ukrepi in zakonodaja v primerih naravnih nesreč.
7. Učinkovitejši odziv EU in države na stanje v kmetijstvu.
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.