Hrvati končno napovedujejo prihode migrantov. Novakova vladi: zaščitite lokalno prebivalstvo!
Dan je kljub dotoku več tisoč migrantov potekal mirneje, kot prejšnje dni. Do 18. ure jih je v Slovenijo vstopilo 6.877, a nekoliko lažje delo pristojnim službam in prostovoljcem omogoča izboljšanje sodelovanja s Hrvaško, ki o prihodih vlakov ter avtobusov z migranti zdaj slovenske oblasti vnaprej obvešča.
Avstrija je danes do 18. ure sprejela 7235 prebežnikov, kar je nekoliko sprostilo namestitvene kapacitete v Sloveniji, a v sprejemnih ter namestitvenih centrih ostaja okoli 11 tisoč ljudi.
V Rigonce je danes prispelo okoli 4.300 beguncev in migrantov. V Dobovi je prišlo do napetih razmer in do nekaj prerivanja, a se je situacija le pomirila. Tam je okrog 1500 ljudi. V centru Šentilj je bilo ob 18. uri 1732 migrantov, vendar z avtobusi prihajajo novi.
Skupno je Slovenija v času drugega vala migrantske krize sprejela 87.550 prebežnikov, med katerimi je po podatkih policije največ Sircev (24.504), sledijo jim Afganistanci, Iračani in Pakistanci.
Prihajajo tuji policisti, ograja zaenkrat ni v planu A
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je danes na novinarski konferenci povedal, da na pomoč prihajajo policisti iz Avstrije, Nemčije, Slovaške, Češke in Madžarske. S Hrvati je sodelovanje boljše, se pa dogovarjajo, da bi vse migrante vozili z vlaki na železniško postajo v Dobovi, kjer bi jih nato slovenski policisti popisali in prepeljali s slovenskimi vlaki na mejni prehod Šentilj. Tako so danes že naredili z zadnjo skupino beguncev, ki je prišla v Dobovo.
Se pa mnenja koalicijskih partnerjev o postavitvi ograje na meji očitno razlikujejo. Kot realno opcijo postavitve ograje pri vstopnih točkah na meji je pred koalicijskim vrhom omenjal Karel Erjavec, po sestanku pa je besede nekoliko omilil.
Boštjan Šefic je na novinarski konferenci dejal, da ministrstvo ni kupilo nobene ograje. Po njegovem ograja po celotni meji niti ni mogoča, saj je meja Med Slovenijo in Hrvaško bistveno daljša od tiste med Madžarsko in Srbijo.
Ljudmila Novak kritična do vlade: Hočemo da zaščitite lokalno prebivalstvo
V današnji novinarski konferenci je predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak povedala, da obžaluje da predsednik vlade ni sklical predsednike političnih strank in jih seznanil z zaključki vrha EU-Balkan.
Ker je begunska kriza največji trenutni problem v NSi zahtevajo od vlade: "da zaščiti lokalno prebivalstvo in mu omogoči, da se življenje vrne v normalne tokove, sicer lahko pride tudi do velike gospodarske škode, morda pa tudi do zdravstvene ogroženosti." Poleg tega se Novakova zavzema tudi za oskrbo ne samo beguncev ampak tudi lokalnega prebivalstva, ter pričakuje, da bo ministrica močno okrepila zdravstveno službo.
V nadaljevanju je bila predsednica Nove Slovenije kritična do slovenske vlade: "Vlada bi lahko že prej zaprosila za pomoč EU, saj je prihod več tisoč beguncev na dan za slovenske razmere komaj obvladljiva situacija." NSi je namreč že pred meseci opozarjala vlado, da ni dovolj pripravljena na povečano število beguncev.
"Ko je prišlo tri tisoč beguncev, smo situacijo seveda lahko rešili in smo bili pripravljeni. Ko je prišlo na dan več tisoč beguncev, pa se je pokazalo, da temu ni tako,je še povedala Novakova ter pozvala voditelje EU, da k v reševanju migrantske krize pozovejo tudi Rusijo in ZDA.
Nekaj odzivov s Twitterja:
@vladaRS naj da Frontexu v najem našega Falcona za vračanje migrantov / bizniz je bizniz #begunci
— Nevtralen (@harangiran) October 27, 2015
Namesto o šotorih, ogrevanju, normalnem humanem prehajanju meje z vlaki in busi, oni očitno razpravljajo o žičnih ograjah. #begunci — AcmanT (@AcmanT) October 27, 2015
Sanjali smo Francosko Nemški vlak, Grško Nemški nas bo pa povozil #begunci
— Franci Vehar (@fvehar) October 27, 2015
Mi nismo Balkan. Ograji pravimo tehnicna ovira. #begunci #slovenija — Andrej Hohnec (@andrej_hohnec) October 26, 2015
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.