Prihaja koronavirus Omikron. Kaj vemo o njem in česa ne?
V četrtek je bila odkrita nova različica koronavirusa, B.1.1.529, ki jo krajše imenujejo omikron. Kljub temu, da vseh podatkov še ni, Svetovna zdravstvena organizacija ugotavlja, da bi ta različica lahko bila bolj nalezljiva. Najprej so tovrstno različico potrdili v državah južne Afrike, predvsem v Bocvani in Južnoafriški republiki.
Novoodkrita različica vsebuje veliko število mutacij, od katerih so zlasti nekatere skrb vzbujajoče. Kot kažejo trenutni podatki, pri njej obstaja večja možnost ponovne okužbe, še bolj kot pri trenutno prevladujoči različici delta. Nova različica je bila izven regije izvora najprej potrjena v Izraelu, nato pa tudi v Belgiji, na Nizozemskem, Češkem, Nemčiji in Veliki Britaniji.
Glede na navedbe Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so novo različico odkrili na podlagi genetske analize, ki sega v 9. november. Do sedaj so jo dokazali v manj kot sto primerih. Kot smo že omenili, bi večje število mutacij lahko pomenilo večjo prenosljivost, a moramo za natančnejše analize potrebovati še nekaj tednov.
V petek so se države EU odločile za začasno ustavitev letov iz držav z območja južne Afrike (Bocvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibija, Južnoafriška republika in Zimbabve). V Evropi je bila prva okužba potrjena pri ženski iz Belgije, ki ni bila cepljena proti covidu-19, a ni bila v Južni Afriki.
Slovensko zunanje ministrstvo je slovenskim državljanom, ki se v omenjenih državah nahajajo, svetovalo, naj se čimprej vrnejo v domovino in aktivno spremljajo razmere, saj je pričakovati, da bo vse več držav uvajalo omejitvene ukrepe za potnike s tega območja.
Evropska agencija za zdravila (EMA) je presodila, da je še prezgodaj, da bi lahko ocenili, ali nova varianta koronavirusa potrebuje tudi novo cepivo, da pa omenjeno različico pozorno spremlja. Tudi še ni možno ugotoviti, ali se bo različica znatno širila in v kakšni meri lahko zaobide imunost, ki je nastala zaradi cepljenja.
Južnoafriška republika se trenutno zaradi omejitvenih ukrepov glede potnikov, ki se v državi nahajajo, počuti kaznovano, namesto pohvaljeno zaradi odkritja omikron različice. Južnoafriško ministrstvo za zunanje zadeve je izjavilo, da bi "odlična znanost morala biti nagrajena, in ne kaznovana".
Prepoved potovanja v države regije so označili kot politično dejanje, ki nima zveze z znanostjo. Dejali so še, da prepoved nima smisla, saj se je različica pojavila že na 3 drugih kontinentih. V Evropi se je, kot že rečeno, prvič pojavila v Belgiji, a je sedaj prisotna že v nekaterih drugih evropskih državah; V Sloveniji zaenkrat še ne.
Možnost okužbe so odkrili že v Nemčiji, pa tudi na Češkem. Dva primera so potrjeno odkrili tudi v Veliki Britaniji. Več sto potnikov letala, ki je potovalo iz Južne Afrike na Nizozemsko, so testirali na omikron različico.
Na dveh letih iz Južne Afrike, ki je prispelo na Nizozemsko, je bilo skupaj pozitivnih 61 ljudi, a sedaj dodatno preverjajo, v kolikih primerih gre za novo, omikron različico. Vsi pozitivni so morali v karanteno, in sicer v hotel, ki se nahaja blizu amsterdamskega letališča Schiphol. Nizozemska ima trenutno rekordne številke novookuženih. Podaljšano delno zaprtje države se bo začelo v nedeljo zvečer.
Okužbi, ki so ju potrdili v Veliki Britaniji, sta med seboj povezani, in sicer sta obe posledica potovanja v Južnoafriško republiko. Obe osebi sta trenutno v samoizolaciji, slediti pa so že začeli morebitnim stikom, ki bi jih okužena lahko imela.
Kljub temu, da še ni potrjeno, obstaja velika verjetnost, da je okužena oseba v Nemčiji. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Južne Afrike. Pri njej so našli večje število za omikron različico značilnih mutacij.
Višje virusno breme so sicer odkrili pri dveh osebah iz Hong Konga, kar je tudi vzbudilo zaskrbljenost glede učinkovitosti obstoječih cepiv proti novi različici virusa. Različico naj bi v Hong Kong prinesla oseba, ki je potovala po Južni Afriki.
Zaenkrat v Sloveniji s sekvenciranjem še niso potrdili primerov okužbe z novo različico, v petek pa je slovensko zunanje ministrstvo slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Južni Afriki, svetovalo, naj se čim prej vrnejo v domovino ter aktivno spremljajo razmere, saj je pričakovati, da bodo države uvedle omejitvene ukrepe za potnike s tega področja.
Novoodkrita različica vsebuje veliko število mutacij, od katerih so zlasti nekatere skrb vzbujajoče. Kot kažejo trenutni podatki, pri njej obstaja večja možnost ponovne okužbe, še bolj kot pri trenutno prevladujoči različici delta. Nova različica je bila izven regije izvora najprej potrjena v Izraelu, nato pa tudi v Belgiji, na Nizozemskem, Češkem, Nemčiji in Veliki Britaniji.
Zaenkrat še ni znano, ali nova različica potrebuje novo cepivo
Glede na navedbe Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so novo različico odkrili na podlagi genetske analize, ki sega v 9. november. Do sedaj so jo dokazali v manj kot sto primerih. Kot smo že omenili, bi večje število mutacij lahko pomenilo večjo prenosljivost, a moramo za natančnejše analize potrebovati še nekaj tednov.
V petek so se države EU odločile za začasno ustavitev letov iz držav z območja južne Afrike (Bocvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibija, Južnoafriška republika in Zimbabve). V Evropi je bila prva okužba potrjena pri ženski iz Belgije, ki ni bila cepljena proti covidu-19, a ni bila v Južni Afriki.
Slovensko zunanje ministrstvo je slovenskim državljanom, ki se v omenjenih državah nahajajo, svetovalo, naj se čimprej vrnejo v domovino in aktivno spremljajo razmere, saj je pričakovati, da bo vse več držav uvajalo omejitvene ukrepe za potnike s tega območja.
Evropska agencija za zdravila (EMA) je presodila, da je še prezgodaj, da bi lahko ocenili, ali nova varianta koronavirusa potrebuje tudi novo cepivo, da pa omenjeno različico pozorno spremlja. Tudi še ni možno ugotoviti, ali se bo različica znatno širila in v kakšni meri lahko zaobide imunost, ki je nastala zaradi cepljenja.
Prve primere potrdili tudi v Evropi
Južnoafriška republika se trenutno zaradi omejitvenih ukrepov glede potnikov, ki se v državi nahajajo, počuti kaznovano, namesto pohvaljeno zaradi odkritja omikron različice. Južnoafriško ministrstvo za zunanje zadeve je izjavilo, da bi "odlična znanost morala biti nagrajena, in ne kaznovana".
Prepoved potovanja v države regije so označili kot politično dejanje, ki nima zveze z znanostjo. Dejali so še, da prepoved nima smisla, saj se je različica pojavila že na 3 drugih kontinentih. V Evropi se je, kot že rečeno, prvič pojavila v Belgiji, a je sedaj prisotna že v nekaterih drugih evropskih državah; V Sloveniji zaenkrat še ne.
Možnost okužbe so odkrili že v Nemčiji, pa tudi na Češkem. Dva primera so potrjeno odkrili tudi v Veliki Britaniji. Več sto potnikov letala, ki je potovalo iz Južne Afrike na Nizozemsko, so testirali na omikron različico.
Na dveh letih iz Južne Afrike, ki je prispelo na Nizozemsko, je bilo skupaj pozitivnih 61 ljudi, a sedaj dodatno preverjajo, v kolikih primerih gre za novo, omikron različico. Vsi pozitivni so morali v karanteno, in sicer v hotel, ki se nahaja blizu amsterdamskega letališča Schiphol. Nizozemska ima trenutno rekordne številke novookuženih. Podaljšano delno zaprtje države se bo začelo v nedeljo zvečer.
V Sloveniji trenutno še ni okuženih z omikron različico
Okužbi, ki so ju potrdili v Veliki Britaniji, sta med seboj povezani, in sicer sta obe posledica potovanja v Južnoafriško republiko. Obe osebi sta trenutno v samoizolaciji, slediti pa so že začeli morebitnim stikom, ki bi jih okužena lahko imela.
Kljub temu, da še ni potrjeno, obstaja velika verjetnost, da je okužena oseba v Nemčiji. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Južne Afrike. Pri njej so našli večje število za omikron različico značilnih mutacij.
Višje virusno breme so sicer odkrili pri dveh osebah iz Hong Konga, kar je tudi vzbudilo zaskrbljenost glede učinkovitosti obstoječih cepiv proti novi različici virusa. Različico naj bi v Hong Kong prinesla oseba, ki je potovala po Južni Afriki.
Zaenkrat v Sloveniji s sekvenciranjem še niso potrdili primerov okužbe z novo različico, v petek pa je slovensko zunanje ministrstvo slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Južni Afriki, svetovalo, naj se čim prej vrnejo v domovino ter aktivno spremljajo razmere, saj je pričakovati, da bodo države uvedle omejitvene ukrepe za potnike s tega področja.
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
Stajerska2021
Sita sem tega preigravanja in nakazovanja cepljenja, sprava dva odmerka, potem tretji "poživitveni", sedaj pa četrti in tako dalje.
Kaj pa tisti, ki ne sprejemajo niti samozaščitnih ukrepov? Se bomo zaradi te armade anticepilcev cepili tisti, ki vse spoštujemo, do konca življenja? Mogoče nam bo to neskončno število cepljenj res skrajšalo življenje!
Naj že enkrat s temi ljudmi naredijo red, saj ravno zaradi teh ne moremo zaživeti normalno. Naj se izločijo iz javnega življenja, če zbolijo, ker niso bili cepljeni, naj si zdravstvene stroške plačujejo sami. Sita sem te potuhe! Naj se že enkrat neha to sprenevedanje in se kršitelje ustrezno kaznuje.
rasputin
Tudi jaz sem sit ljudi tvoje sorte, ki si domišljajo, da lahko odločajo o posegih v telo in življenje drugih ljudi. Ljudje nismo živina v hlevu, o kateri odloča nekdo drug. Cepi se ali ne in pusti druge pri miru. Necepljeni nikogar ne silimo v nič. Zdrav človek ne more nikomur škoditi. Zloben človek pa lahko naredi veliko škode, tudi če je cepljen.
Franci
Od kje tebi, da s(m)o takoimenovani anticepilci vsega krivi? A zato, ker nismo pridni? A zato, ker cepivo ne preprečuje okužbe in kužnosti, ampak domnevno le težji potek. A veš, kaj pa dobro deluje? Prekuževanje. Medtem, ko je v bolnicah okrog 40% cepljenih, ni skoraj nobenega prebolevnika. Zdaj pa prihaja iz tujine sev, ki je tako drugačen, da cepivo ne deluje? In kdo ga je prinesel? Cepljeni. Kako naj bi bili potem necepljeni v Sloveniji krivi za vse skupaj? Pa še to. Švedska nima nobenih izbruhov, pa nikoli ni zapirala niti uvajala raznih neživljenjskih pct-jev ali še huje pc-jev. Indija, Japonska - nimajo nič. Uporabljali so ivermectin.
AlojzZ
"še ni znano, ali nova različica potrebuje novo cepivo"
Četrto cepljenje vsekakor bo.
rasputin
Kmalu bomo pri omega različici. In tudi ta različica ne bo zadnja. Sanje, da bo vsega konec spomladi, so zgolj sanje.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.