Projektna vlada je bu****it!
Embed from Getty Images
Projektna vlada je nek izum, ki po obnašanju sodeč želi stati med tehnično in manjšinsko vlado. Predvsem je v celoti politični nateg. Prihodnja vlada ne bo tehnična, ker si noben od sodelujočih politikov tega ne želi, saj prijatelji rabijo službo. In vsaj nazivno ne bo manjšinska, saj obstaja več možnosti za večinsko vlado. Samo ta večina bo morala prevzeti odgovornost za svoj dogovor. Kar pa določenim smrdi.
Vlada je izvršna veja oblasti. Je tukaj, da vodi državo v njeni celoti. Ni tukaj, da bi izpeljala nekaj projektov. Pri čemer je vprašanje sploh katere projekte naj bi izpeljala. Osnutek Šarčeve koalicijske pogodbe je zgolj seznam želja. Alineje, kot so »Strateški interes Slovenije je biti v jedrnem delu EU.«, so daleč stran od projektnega razmišljanja. Niti ne izgledajo kot kompromisi. So samo leporečenje, ki zakriva temeljne razlike med strankami.
Rešitve, ki jih predlaga politika, naj bi temeljile na dejstvih in vrednotah, ki jih ima določena politična opcija. Zdravstvo je v razsulu – to je dejstvo. Kako to reševati je stvar vrednot oz. ideološkega okvirja. Rešujemo zdravstvo z reformo javnega zdravstva, z liberalizacijo trga zavarovalnic, s sodelovanjem z zasebniki? Ali zaostrimo položaj zasebnikom, namenimo dodatne milijarde za vzdrževanja javnega sistema?
Določeni ukrepi se morajo zgoditi ne glede na ideološki okvir, medtem ko drugi stojijo in padejo ravno z njim. Tako denimo NSi nima težav glede zasebnikov; SD jih slika kot uničevalce vsega dobrega, vsega javnega. Kako torej ti dve opciji skupaj zastavita »projekt« reševanja zdravstva?
V vladi Marjana Šarca naj bi sodelovala stranka premierja, čigar vlada ni spoštovala ustavnega sodišča, je kapituliralo zdravstvo itd., bivše premierke, ki je blamirala Slovenijo na EU parketu, zunanjega ministra, ki je zamočil arbitražo; kmetijskega ministra, ki je prodal teran. Vendar to je ekipa, ki bi s pomočjo NSi-ja in besedne zveze »projektna vlada« naenkrat vedela kako voditi državo.
Konkretne programe v skladu z analizo dejstev in ideološkim okvirjem od te potencialne vlade imata samo NSi in SD. SMC je naštel zakonske spremembe, SAB in LMŠ pa sta kandidirali s seznamom želja za zlato ribico. Očitno je potrebna vsebinska uskladitev med socialno demokracijo in krščanskimi demokrati. Težko, vendar ne nemogoče.
Državljani so izbrali stranke, izbrali so usmeritve. Možnosti so še vedno za sredinsko koalicijo ali levo z NSi ali ekstremno levo. Pri prvi možnosti bi SMC in SAB ohranjala sredinskost ter se predstavljala kot garant »normalnosti«. Lahko bi NSi podpirala pri socialnem delu socialno tržnega gospodarstva na katerem temelji krščanska demokracija.
Vendar situacija ni recipročna, če gre NSi v vlado z mešanico levih strank. Čim bo NSi želela uresničiti tržni del socialno tržnega gospodarstva in odtegnila svoje glasove nebrzdani »socialni« državi, bo v opoziciji na voljo Levica, ki bo z veseljem »projektno« sodelovala z vlado proti grdim kapitalistom.
G. Tonin je pred volitvami večkrat izrekel, da NSi ne bo figov list nobenemu polu, da gre svojo pot. Sedaj je v nevarnosti, da postane ravno to. Sploh v pogajanjih z levim polom. Zato mora NSi pri pogajanjih s Šarcem zahtevati več kot le seznam želja. Obenem pa se ne bati prevzeti področij, ki so Sloveniji v velik izziv od infrastrukture do mednarodnega parketa. Javno morajo biti dana zagotovila, ki so preverljiva, jasna in realna. In če želi NSi ohraniti svoj trend rasti, se mora zavedati, da ob kršitvi teh zagotovil nima izbire, kot da odkoraka v opozicijo.
Vse to pa bo postalo brezpredmetno, če bosta SMC in SAB sposobni stopiti preko svojega osebnega malenkostnega sovraštva do g. Janše in se bodo sposobni pogovarjati o vladanju – o realizaciji rešitev za nastale težave z dvema vsebinsko močnima partnerjema. Malo verjetno.
Projektna vlada je nek izum, ki po obnašanju sodeč želi stati med tehnično in manjšinsko vlado. Predvsem je v celoti politični nateg. Prihodnja vlada ne bo tehnična, ker si noben od sodelujočih politikov tega ne želi, saj prijatelji rabijo službo. In vsaj nazivno ne bo manjšinska, saj obstaja več možnosti za večinsko vlado. Samo ta večina bo morala prevzeti odgovornost za svoj dogovor. Kar pa določenim smrdi.
Ideološki okvir
Vlada je izvršna veja oblasti. Je tukaj, da vodi državo v njeni celoti. Ni tukaj, da bi izpeljala nekaj projektov. Pri čemer je vprašanje sploh katere projekte naj bi izpeljala. Osnutek Šarčeve koalicijske pogodbe je zgolj seznam želja. Alineje, kot so »Strateški interes Slovenije je biti v jedrnem delu EU.«, so daleč stran od projektnega razmišljanja. Niti ne izgledajo kot kompromisi. So samo leporečenje, ki zakriva temeljne razlike med strankami.
Rešitve, ki jih predlaga politika, naj bi temeljile na dejstvih in vrednotah, ki jih ima določena politična opcija. Zdravstvo je v razsulu – to je dejstvo. Kako to reševati je stvar vrednot oz. ideološkega okvirja. Rešujemo zdravstvo z reformo javnega zdravstva, z liberalizacijo trga zavarovalnic, s sodelovanjem z zasebniki? Ali zaostrimo položaj zasebnikom, namenimo dodatne milijarde za vzdrževanja javnega sistema?
Določeni ukrepi se morajo zgoditi ne glede na ideološki okvir, medtem ko drugi stojijo in padejo ravno z njim. Tako denimo NSi nima težav glede zasebnikov; SD jih slika kot uničevalce vsega dobrega, vsega javnega. Kako torej ti dve opciji skupaj zastavita »projekt« reševanja zdravstva?
NSi nima težav glede zasebnikov; SD jih slika kot uničevalce vsega dobrega, vsega javnega. Kako torej ti dve opciji skupaj zastavita »projekt« reševanja zdravstva?
Sposobnost vladanja
V vladi Marjana Šarca naj bi sodelovala stranka premierja, čigar vlada ni spoštovala ustavnega sodišča, je kapituliralo zdravstvo itd., bivše premierke, ki je blamirala Slovenijo na EU parketu, zunanjega ministra, ki je zamočil arbitražo; kmetijskega ministra, ki je prodal teran. Vendar to je ekipa, ki bi s pomočjo NSi-ja in besedne zveze »projektna vlada« naenkrat vedela kako voditi državo.
Konkretne programe v skladu z analizo dejstev in ideološkim okvirjem od te potencialne vlade imata samo NSi in SD. SMC je naštel zakonske spremembe, SAB in LMŠ pa sta kandidirali s seznamom želja za zlato ribico. Očitno je potrebna vsebinska uskladitev med socialno demokracijo in krščanskimi demokrati. Težko, vendar ne nemogoče.
Figov list
Državljani so izbrali stranke, izbrali so usmeritve. Možnosti so še vedno za sredinsko koalicijo ali levo z NSi ali ekstremno levo. Pri prvi možnosti bi SMC in SAB ohranjala sredinskost ter se predstavljala kot garant »normalnosti«. Lahko bi NSi podpirala pri socialnem delu socialno tržnega gospodarstva na katerem temelji krščanska demokracija.
Vendar situacija ni recipročna, če gre NSi v vlado z mešanico levih strank. Čim bo NSi želela uresničiti tržni del socialno tržnega gospodarstva in odtegnila svoje glasove nebrzdani »socialni« državi, bo v opoziciji na voljo Levica, ki bo z veseljem »projektno« sodelovala z vlado proti grdim kapitalistom.
G. Tonin je pred volitvami večkrat izrekel, da NSi ne bo figov list nobenemu polu, da gre svojo pot. Sedaj je v nevarnosti, da postane ravno to. Sploh v pogajanjih z levim polom. Zato mora NSi pri pogajanjih s Šarcem zahtevati več kot le seznam želja. Obenem pa se ne bati prevzeti področij, ki so Sloveniji v velik izziv od infrastrukture do mednarodnega parketa. Javno morajo biti dana zagotovila, ki so preverljiva, jasna in realna. In če želi NSi ohraniti svoj trend rasti, se mora zavedati, da ob kršitvi teh zagotovil nima izbire, kot da odkoraka v opozicijo.
Vse to pa bo postalo brezpredmetno, če bosta SMC in SAB sposobni stopiti preko svojega osebnega malenkostnega sovraštva do g. Janše in se bodo sposobni pogovarjati o vladanju – o realizaciji rešitev za nastale težave z dvema vsebinsko močnima partnerjema. Malo verjetno.
*Naslov prosto po TW izjavi g. Marka Pavlišiča:
A bi kdo namesto mene napisal blog: “Projektna vlada je bullshit” al moram vse sam???
— Marko Pavlišič (@MarkoPavlisic) June 30, 2018
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se Zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Kraševka
Janša je bil res POLITIK v zaporu. Toda ne z dokazano mu krivdo, ampak na podlagi političnega konstrukta. KO BOMO IMELI nepolitične SODNIKE, in TOŽILCE ter PROTIKORUPCIJSKO - se to ne more več zgoditi.
Prav zaradi takih stvari, je prav, da se vlade vsaj na 8 let menjujejo Iz levih na desno.
korosec.france
ODLIČNO povedano.
Komedija norih zmešnjav.
Kučanov Milanče s tem zgoraj opisanim in nam podobnih težav nima, je izblebetal po proslavi norih ZZB NOB OF revolucije...on bi to naredil takole.po svoje, kot najbolje zna!
SDS/JJ - naj norcem pusti, da sestavijo poslednjo rdečo vlado, samo požlahtano žlahtovsko in Kučangolobiču drago vlado, ki bo zjebala in pokradla in zapufala še prav tazadnje vredne zadeve in državo uničila do konca.
"FakYU Serpentinšek PRESS" : S projektom "projektne Kučangolobičeve vlade" do dna , v bankrot vsega kar imamo!
MEFISTO
S tehnično vlado bodo problemi.
Šarec je baje tehnično šolo absolviral z obilo cveki.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.