Bo CETA žrtev boja za populistične točke?
Zapletanje okrog ratifikacije prostotrgovinskega sporazuma CETA je še en pokazatelj votlosti evropske zgradbe in oportunizma nacionalnih politikov.
Trgovinska politika je po prvem odstavku tretjega člena Pogodbe o delovanju Evropske unije v izključni pristojnosti Unije. O njej odločajo organi Unije. V teh organih so članice seveda zastopane. Večina članic bi pogodbo lahko zavrnila npr. na Evropskem svetu, kjer sedijo vsi predsedniki nacionalnih vlad. Ampak Evropski svet je sporazum potrdil, kot tudi vsi drugi organi unije.
Potem pa se je v boju za populistične točke politikom (najprej) Francije in Nemčije zazdelo, da bi lahko doma vknjižili kakšno točko, če bi se predstavili kot zaščitniki Francije oz. Nemčije pred umazanim, grdim in hudobnim Brusljem in so "dosegli" da so CETO uvrstili med teme, kjer so pristojnosti deljene z nacionalnimi parlamenti.
Evropska komisija, namesto da bi bila braniteljica pogodbe, kar je njena funkcija v evropski zgradbi, je nekaj mlačno protestirala in se uklonila.
Nekaj moči so od Bruseljskih elit s herojsko vrnili predstavnikom ljudstva Nemčije, Francije, Slovenije ... no in tudi Valonije. Evropska komisija, namesto da bi bila braniteljica pogodbe, kar je njena funkcija v evropski zgradbi, je nekaj mlačno protestirala in se uklonila. In zdaj smo, kjer smo. V posmeh normalnim državam.
Trgovinski sporazum ne more veljati, dokler ne velja v celi EU, preprosto zato, ker npr. Valonija ne more vzpostaviti carine z npr. Francijo za blago, ki v Francijo pride iz Kanade brez carine.
Ukinitev carin ne pomeni samo cenejšega izvoza iz EU v Kanado in obratno, pomeni tudi, da odpade cel kup papirologije, ki sicer mednarodno trgovino spremlja.
Toliko problematizirana možnost, da bodo multinacionalke lahko tožile države, ne pomeni nič drugega kot možnost, da podjetje toži državo, če mu ta pri vstopu na trg postavlja nesmiselne necarinske omejitve.
Če bi npr. Slovenija prepovedala uvoz kanadske vode, češ, voda, ki je v Sloveniji človekova pravica, mora imeti 2 kilobyta spomina na liter, Kanadska ima pa samo 1 kilobajt, bi Kanada lahko tožilo Slovenijo, da si izmišlja, da ima voda spomin. In še prav bi imela.
Zadnje objave
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
IgorK
Bodo pač slovenski vinarji bolj revni, ker ne bodo mogli izvažati v Kanado. Kanadski nasprotniki CETE so rjoveli, da ne mislijo piti te "scanije" iz Brd, ker uvoz vode ni ekološki in da jim ceneni "slovenski Kitajčki" kradejo delo. Trgovina je vedno daj dam. Je pa blazno zabavno opazovati EU, ki je postala žrtev lastnega nacionalsocialističnega populizma. Kupuj lokalno. Torej kupujmo lokalno. Danes sem od kmeta kupil lokalno zelje in repo. Kasneje grem še po med.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.