Zgodbe iz Italije: beg možganov kmalu večji problem od migracij, eni bi narod zadrogirali z oksitocinom
Italija je postala država, proti kateri se zadnje čase ozirajo oči mnogih Evropejcev. Iz države na robu bankrota, ki jo številni poznajo samo zaradi dopustov, je postala pomembna akterka v evropski, predvsem protimigrantski, politiki.
Italijanski mediji so vsakodnevno polni tematik, povezanih z migracijam. Tako je Il Giornale objavil novico o begu možganov, ki se dogaja Italiji, La Repubblica in La Verita pa sta z intervjujema napadla notranjega ministra Salvinija, pri čemer je nek levičarski mislec predlagal, da bi zaradi odnosa do migrantov ves narod zadrogirali s "hormonom ljubezni" oksitocinom.
Raziskava kaže, da je od začetka leta 2016 v tujino odšlo delat kar 285.000 Italijanov, to je toliko ljudi, kot jih je to državo zapustilo takoj po drugi svetovni vojni.
39.000 jih ima diplomo, še nadaljnjih 34.000 pa magistrsko izobrazbo. To je ogromna številka predvsem za proračun države, ki za izobraževanje v posameznika do diplome investira kar 130.000 evrov.
Italija na drugi strani v državo dobiva tisoče migrantov, ki nimajo nobene izobrazbe in ne govorijo jezika. Absurd je, da država izgublja izobražene, v katere je toliko investirala, če pa bi jih želela nadomestiti denimo z migranti, bi vanje morala ponovno vlagati.
Zanimivo je še, da mladi ne zapuščajo več le juga države, temveč odhajajo tudi iz bogatih severnih pokrajin naše zahodne sosede. Beg možganov bo tako po prepričanju številnih strokovnjakov za Italijo v prihodnje večji problem od množičnih migracij.
Ostro protimigrantsko politiko notranjega ministra in predsednika Lige, Mattea Salvinija, sicer podpirajo mnogi, a najdejo se tudi njeni ostri kritiki.
Tako je italijanski kapitan ene izmed ladij nevladnih organizacij, ki rešujejo migrante v Sredozemljskem morju, v intervjuju za La Repubblico italijansko državo obtožil, da v svojih pristaniščih ne zavrača le migrantov, temveč celo trupla utopljenih, sprejem katerih bi po njegovem mnenju moral predstavljati kulturni minimum vsake države.
»Trupli 5-letnega otroka in ženske smo morali dati v ladijski hladilnik, kakor so nam svetovali naši zdravniki, ter ju vozili okrog, saj v Italiji nismo smeli pristati. V nas sta se naselili jeza in bolečina. Ti ljudje niso umrli zaradi potresa ali neke druge naravne nesreče. Umrli so zaradi politike, čeprav bi lahko bili rešeni,« je povedal kapitan, katerega izjave je Salvini označil za fake news.
Kapitan se temu ne čudi, saj pravi, da je takšnega odnosa s strani italijanske politike že navajen. »Zato smo vse posneli in dokumentirali. Neverjetno je, da nekdo reče, da je to fake news.«
Kapitan je za najbolj brani italijanski časnik povedal še, da nevladne organizacije ne zaupajo libijskim oblastem, ki se ne trudijo, da bi reševale migrante, ampak se temu večinoma izognejo. Zato poziva italijanske oblasti, da se vključijo v reševanje migrantov in jim ponovno odprejo pot v Italijo.
Da je notranji minister Matteo Slavini za marsikoga v Italiji sovražnik številka ena, priča tudi intervju z Direktorjem urada za humanistične in socialne znanosti, Gilbertom Corbellijem, za spletni medij La Verita. Ta je italijanski narod označil za tako norega, razmere v državi pa tako nizkotne, da bi bilo vse potrebno zadrogirati, da bi nehali voliti za Mattea Salvinija.
Pri tem je omenjal hormon oksitocin, ki ga v naših možganih proizvaja hipotalamus in se sprošča med nosečnostjo, dojenjem, spolnim odnosom ter moškim in ženskim orgazmom. Sproža pa občutke ljubezni, navezanosti, sproščenosti, umirjenosit in podobno.
Salvini se je na izjavo levičarskega ideologa odzval s tvitom: »Neki »znanstvenik« vam želi dati v inhalirati neko substanco, strup, da bi bolj sprejemali nelegalne migrante in donirali nevladnim organizacijam. Ko resničnost premaga fantazije… Roba za norce.«
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) July 19, 2018
Italijanski mediji so vsakodnevno polni tematik, povezanih z migracijam. Tako je Il Giornale objavil novico o begu možganov, ki se dogaja Italiji, La Repubblica in La Verita pa sta z intervjujema napadla notranjega ministra Salvinija, pri čemer je nek levičarski mislec predlagal, da bi zaradi odnosa do migrantov ves narod zadrogirali s "hormonom ljubezni" oksitocinom.
Raziskava kaže, da je od začetka leta 2016 v tujino odšlo delat kar 285.000 Italijanov, to je toliko ljudi, kot jih je to državo zapustilo takoj po drugi svetovni vojni.
39.000 jih ima diplomo, še nadaljnjih 34.000 pa magistrsko izobrazbo. To je ogromna številka predvsem za proračun države, ki za izobraževanje v posameznika do diplome investira kar 130.000 evrov.
Italija na drugi strani v državo dobiva tisoče migrantov, ki nimajo nobene izobrazbe in ne govorijo jezika. Absurd je, da država izgublja izobražene, v katere je toliko investirala, če pa bi jih želela nadomestiti denimo z migranti, bi vanje morala ponovno vlagati.
Zanimivo je še, da mladi ne zapuščajo več le juga države, temveč odhajajo tudi iz bogatih severnih pokrajin naše zahodne sosede. Beg možganov bo tako po prepričanju številnih strokovnjakov za Italijo v prihodnje večji problem od množičnih migracij.
Politika ubija ljudi
Ostro protimigrantsko politiko notranjega ministra in predsednika Lige, Mattea Salvinija, sicer podpirajo mnogi, a najdejo se tudi njeni ostri kritiki.
Tako je italijanski kapitan ene izmed ladij nevladnih organizacij, ki rešujejo migrante v Sredozemljskem morju, v intervjuju za La Repubblico italijansko državo obtožil, da v svojih pristaniščih ne zavrača le migrantov, temveč celo trupla utopljenih, sprejem katerih bi po njegovem mnenju moral predstavljati kulturni minimum vsake države.
»Trupli 5-letnega otroka in ženske smo morali dati v ladijski hladilnik, kakor so nam svetovali naši zdravniki, ter ju vozili okrog, saj v Italiji nismo smeli pristati. V nas sta se naselili jeza in bolečina. Ti ljudje niso umrli zaradi potresa ali neke druge naravne nesreče. Umrli so zaradi politike, čeprav bi lahko bili rešeni,« je povedal kapitan, katerega izjave je Salvini označil za fake news.
Kapitan se temu ne čudi, saj pravi, da je takšnega odnosa s strani italijanske politike že navajen. »Zato smo vse posneli in dokumentirali. Neverjetno je, da nekdo reče, da je to fake news.«
Kapitan je za najbolj brani italijanski časnik povedal še, da nevladne organizacije ne zaupajo libijskim oblastem, ki se ne trudijo, da bi reševale migrante, ampak se temu večinoma izognejo. Zato poziva italijanske oblasti, da se vključijo v reševanje migrantov in jim ponovno odprejo pot v Italijo.
De ne bi več volili Salvinija, bi Italijane kar zdrogiral
Da je notranji minister Matteo Slavini za marsikoga v Italiji sovražnik številka ena, priča tudi intervju z Direktorjem urada za humanistične in socialne znanosti, Gilbertom Corbellijem, za spletni medij La Verita. Ta je italijanski narod označil za tako norega, razmere v državi pa tako nizkotne, da bi bilo vse potrebno zadrogirati, da bi nehali voliti za Mattea Salvinija.
Pri tem je omenjal hormon oksitocin, ki ga v naših možganih proizvaja hipotalamus in se sprošča med nosečnostjo, dojenjem, spolnim odnosom ter moškim in ženskim orgazmom. Sproža pa občutke ljubezni, navezanosti, sproščenosti, umirjenosit in podobno.
Salvini se je na izjavo levičarskega ideologa odzval s tvitom: »Neki »znanstvenik« vam želi dati v inhalirati neko substanco, strup, da bi bolj sprejemali nelegalne migrante in donirali nevladnim organizacijam. Ko resničnost premaga fantazije… Roba za norce.«
Qualche “scienziato” vorrebbe farvi inalare una sostanza, la ossitocina, per accogliere meglio gli immigrati clandestini e fare donazioni.
Quando la realtà supera la fantasia...
Roba da matti!
P.s. Ma pensano che gli italiani siano scemi?@LaVeritaWeb pic.twitter.com/qCYXGioka8
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) July 19, 2018
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
STAJERKA2021
Kaj ni jasno tistim, ki vspodbujajo prihod azilnih turistov! Pa te ljudi je treba namestit, nahranit, zdravstveno oskrbet, nadzirat... pa to vse stane. Države se bodo sasule, saj po napovedih drvi v Evropo 20 milijonov ljudi, ki tu nimajo kaj iskat. Z uporabo mobilnih telefonov, in to zelo dobrih, dragih (se kdo vpraša - kdo jim plačuje račune?), jih nekdo vodi in usmerja, kam naj gredo. Pa to je okupacija. O integraciji pa samo sanjajmo. To so ljudje iz drugačnega kulturnega okolja, po že videnem, teče tretje leto od inavizije 2015 v Evropo, pa si poglejte, kako se je ta masa integrirala. Samo kriminal se je povečal in stroški za te ljudi. Ni nam pomoči. Naša demokracija in cincavost nas bo povozila.
STAJERKA2021
Kaj ni jasno tistim, ki vspodbujajo prihod azilnih turistov! Pa te ljudi je treba namestit, nahranit, zdravstveno oskrbet, nadzirat... pa to vse stane. Države se bodo sasule, saj po napovedih drvi v Evropo 20 milijonov ljudi, ki tu nimajo kaj iskat. Z uporabo mobilnih telefonov, in to zelo dobrih, dragih (se kdo vpraša - kdo jim plačuje račune?), jih nekdo vodi in usmerja, kam naj gredo. Pa to je okupacija. O integraciji pa samo sanjajmo. To so ljudje iz drugačnega kulturnega okolja, po že videnem, teče tretje leto od inavizije 2015 v Evropo, pa si poglejte, kako se je ta masa integrirala. Samo kriminal se je povečal in stroški za te ljudi. Ni nam pomoči. Naša demokracija in cincavost nas bo povozila.
Tone
Temu ki je predlagal oksitocin na ljudeh, bi bilo najbolje da ga vzame prvi ter se mu da par migrantov v stanovanje za kakšen teden...
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.