Izrazite prometne in vročinske obremenitve

Maj 2026 (Vir: promet.si)
POSLUŠAJ ČLANEK

Zaradi prometne nesreče pri Lomu, v katero sta bila vpletena avtobus in avtodom, je bila že dopoldan zaprta primorska avtocesta proti Kopru. V zastoju je kasneje prišlo še do okvare vozila, zaradi česar je bil zaprt prehitevalni pas. Trenutno je zaradi prometne nesreče zaprta vzhodna Ljubljanska obvoznica med Zaloško cesto in Zadobrovo proti Štajerski. Promet je preusmerjen na severno ljubljansko obvoznico. Na štajerski avtocesti je pri uvozu Sneberje proti Mariboru zaradi prometne nesreče zaprt vozni pas. 

Z začetkom šolskih počitnic smo vstopili v »rdeče« obdobje, ko je za vsak konec tedna (od petka do ponedeljka), vse do začetka septembra, na prometnem koledarju napovedana visoka gostota prometa. Praznični četrtek so številni izkoristili za podaljšan vikend oziroma odhod na dopust, zato je bila gneča na cesti pričakovana. »Na cestah bo povečan tranzitni promet, zaradi številnih del na voziščih in visokih temperatur pa lahko prihaja do zastojev in večje utrujenosti voznikov. Vse to pomembno vpliva na prometno varnost,« so opozorili na AVP, direktorica Saša Jevšnik Kafol pa je dodala, da letos žal beležimo poslabšanje prometnovarnostnih razmer. 

V četrtek je prišlo do nove nesreče na delovni zapori – pred Postojno je okoli 11.20 prišlo do verižnega trčenja sedmih vozil. Medtem, ko je več avtomobilov vozilo v koloni, je naenkrat promet zastal. Prva dva avtomobila sta še pravočasno ustavila, tretji pa je trčil v vozili pred seboj, nato je sledil še nalet dodatnih treh. Na primorski avtocesti je bil posledično zaprt levi vozni pas med Uncem in Postojno proti Kopru.

Od popoldneva je bila zaprta tudi dolenjska avtocesta v smeri Novega mesta, med predoroma Debeli hrib in Mali Vrh. V tem primeru sicer ni šlo za prometno nesrečo, ampak za policijsko intervencijo ob izrednem dogodku. Delavci Darsa so voznike osebnih vozil in avtobuse z otroki ob pomoči policije preusmerjali iz zastoja, vozniki tovornih vozil pa so ostali v zastoju – voznike so oskrbovali z vodo. Zaporo so sprostili šele tekom noči.

Vir: Dars

Vročina se bo ob koncu tedna še stopnjevala

Arso je razširil rdeče vremensko opozorilo, ki ga je za nedeljo izdal zaradi vročine. Opozorilo najvišje stopnje tako poleg jugozahodnega in osrednjega dela države po novem velja tudi za jugovzhod Slovenije. »Ker se bo vročina ob koncu tedna še stopnjevala, zelo visoka bo tudi srednja dnevna temperatura, smo za soboto za jugozahod države izdali vremensko opozorilo najvišje stopnje. Za nedeljo smo dvignili nivo vremenskega opozorila za toplotno obremenitev tudi za osrednjo Slovenijo,« so zapisali in napovedali, da marsikje pričakujejo temperaturo nad 35 °C. Po njihovih meritvah bomo verjetno presegli tudi absolutni junijski rekord 38,4 °C, ki so ga zabeležili lani, 26. junija 2025, na postaji Dobliče pri Črnomlju.

V času visokih temperatur strokovnjaki priporočajo, da se med 10.00 in 17.00 izogibamo neposrednemu soncu ter fizične aktivnosti prestavimo na zgodnje jutranje ali večerne ure. Pomembno je redno pitje vode, tudi če nismo žejni, lahka in zračna oblačila svetlih barv ter zadrževanje v ohlajenih ali vsaj dobro prezračenih prostorih.

Posebno pozornost je treba nameniti starejšim, kroničnim bolnikom, otrokom in hišnim ljubljenčkom, ki so na vročino še posebej občutljivi. Nikoli pa ne smemo puščati ljudi ali živali v parkiranem vozilu, saj se lahko temperatura v nekaj minutah nevarno zviša.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike