Če moraš vedno znova poudarjati, da je tvoje delo pomembno, potem se gre vprašati, kaj delaš narobe

Ljubljana, pred RTV Slovenija. Novinarska konferenca ob stavki novinarjev na RTVS, na kateri so predstavili stavkovne aktivnosti in odgovarjali na vprasanja. Tatjana Pirc z Radia Slovenija in televizijski voditelj Sasa Krajnc. Foto: Bor Slana, STA
Na RTV Slovenija so včeraj ves dan posvetili temu, da so naključne gledalce, ki so jih gledali ali obiskali na spletu, prepričevali, kako nadvse pomembno je njihovo delo in kako zelo je ogroženo. Ko nekdo pretirano poudarja, kako pomembno je njegovo delo, se gre najprej vprašati, kako to, da je treba to poudarjati. Če bi bilo namreč res tako pomembno, poudarjanje verjetno ne bi bilo potrebno.

Pa ne pravim, da delo na RTV Slovenija ni pomembno. Še kako je. V času, ko nas socialna omrežja in splet zapirajo v mehurčke enako mislečih bi RTV Slovenija lahko bil tisti skupni imenovalec, ki bi različno mislečim državljanom prinašal skupno realnost.

Če bi se držali zakona …


Še več, to od nje celo zahteva zakon, ki še vedno velja, kljub seriji zakonskih predlogov, ki se gnetejo v parlamentu. V četrtem členu tako lahko beremo, da RTV Slovenija zagotavlja verodostojne in nepristranske informativne oddaje, oddaje, ki odražajo življenje in probleme različnih struktur prebivalstva, kakovostne informacije o vseh pomembnih kulturnih, političnih in zgodovinskih dogodkih in spodbuja kulturo javnega dialoga.

V petem členu pa piše še, da morajo ustvarjalci programa spoštovati načelo resničnosti, nepristranskosti in celovitosti informacij, politične uravnoteženosti in svetovnonazorskega pluralizma, zagotavljati nepristransko in celovito obveščenost in razločevati informacije od komentarjev.

Če bi se zakona o RTV resnično držali, bi bila njihova vloga v družbi resnično pomembna in potem bi se upravičeno spraševali, ali jo kdo v resnici ogroža.

Sam sem odraščal z RTV Slovenija. Najprej risanka, potem sem pa z očetom pogledal TV Dnevnik, za vikend pa še Utrip in Zrcalo tedna. Hitro sem se naučil, kako slišano razumeti tudi med vrsticami. Že več zadnjih let RTV Slovenija pri nas doma ne gleda nihče več, razen mene iz poklicne dolžnosti. Drugi to smatrajo za izgubo časa in živcev.

RTV je padla v mehurček


Med stavko smo lahko slišali, da novinarji RTV niso ne levi in ne desni, ampak profesionalni. Profesionalni bi morali biti vsi, ampak za pluralno, nepristransko in verodostojno poročanje bi morali biti ti profesionalci tako levi kot desni, saj svetovni nazor novinarja, pa naj bo še tako profesionalen, vpliva na to, kako bo poročal in kako določeno temo sploh razume. Samo kombinacija različno mislečih profesionalcev lahko omogoči to, kar naj bi RTV Slovenija v resnici bila.

Glede na rezultat »vzporednih volitev«, ki so jih pred leti naredili med zaposlenimi v RTV hiši pa je le ta zelo leva. To se jasno vidi tudi sicer, pri poročanju. Ni treba, da nam Marcel Štefančič pove, kako zelo j***no malo je drugače mislečih, ker to odseva že sam program.
Ni treba, da nam Marcel Štefančič pove, kako zelo j***no malo je drugače mislečih, ker to odseva že sam program.

Namesto pravega javnega servisa so se tako na RTV Slovenija sami znašli v mehurčku. Prav tistem, katerega razbijanje je njihovo poslanstvo. In ko kdo ta mehurček skuša prebiti, ogroža njihovo novinarsko in uredniško avtonomijo, glede katere, mimogrede, tekom celotne stavke nismo uspeli zaslediti niti enega konkretnega primera, ki bi ga izpostavili. Govor je le na splošno.

Informacije, ki jih nismo slišali, pa bi jih morali


Izpostavljajo ukinjanje uveljavljenih oddaj, pri čemer pozabijo povedati, da vodstvo Marcelu Štefančiču ni podaljšalo pogodbe zaradi groženj vodstvu, voditeljem, ki bi oddajo peljali naprej, pa se je prav tako grozilo. Oddajo Globus res pogrešamo, ampak njene vsebine so bile predvidene v informativnem bloku na drugem kanalu, ki se še ne predvaja prav zaradi blokiranja znotraj hiše.

Vodstvu očitajo diskreditacijo in diskvalifikacije, a če smo iskreni, so bile kritike, ko so bile izrečene, četudi na konkurenčni televiziji, vselej utemeljene in argumentirane. Zahtevajo odhod Jadranke Rebernik ki nikakor ni neka »desničarka«, se je pa s svojega položaja enkrat v preteklosti že morala posloviti, ker je bila preveč uravnotežena, kar pa tedaj, pred volitvami, ni bilo zaželjeno.

Ker je takrat RTV Slovenija očitno bila "propagandistični predvolilni stroj", kar je med stavko vodstvu očital Marcel Štefančič. Iz njegove izjave lahko razberemo, da je pričakoval, da bo tako tudi tokrat, a ker ni bilo, je aktualna vlada izgubila volitve. Da o razkritjih cenzure, denimo pri plači Roberta Goloba, niti ne govorimo.

Vse to so informacije, ki bi jih, ko že govori o stavki, moral povedati javni servis RTV Slovenija, če res ne bi bili nikogaršnji hlapci, ampak bi branili profesionalno radiotelevizijo. Slaba televizija, o kateri govori Štefančič, ni stvar vodstva, ampak vseh ustvarjalcev, tudi in predvsem tistih, ki so včeraj stavkali.

Politično-aktivistična akcija


Včeraj tako nismo gledali stavke za obstoj profesionalne RTV Slovenija. Te že dolgo ni več. Tako kot se je včeraj, ko je bilo zgolj stavki namenjenega več kot pol TV Dnevnika, še posebej pokazalo, da za informiranje RTV Slovenija, takšne kot je, že dolgo ne potrebujemo več. Še vedno pa smo jo prisiljeni plačevati, četudi ne zagotavlja tega, kar ji nalaga isti zakon kot vsakemu gospodinjstvu predpisuje, da ji vsako leto nakaže 153 evrov.

V resnici gre za akcijo aktivistov, ki trobijo v isti rog s še nedavno domnevno profesionalno novinarko, danes pa že političarko Mojco Šetinc Pašek, ki je zastavonoša »depolitizacije« RTV s spremembo zakona, ki bi spreminjajoča razmerja v Državnem zboru nadomestil z varno ideološko trdno levimi »nevladnimi« organizacijami. Te bi namesto demokratično izvoljenih izbrancev ljudstva izbirali vodstvo RTV, aktualnega, ki jim ni pogodu, pa tako rokohitrsko zamenjali še pred iztekom mandata, ki se, kako neprijetno, izteče šele čez slaba štiri leta.

Žal. Z veseljem bi podprl stavko in neodvisno novinarstvo, če bi res šlo za to. A to delo danes namesto RTV Slovenija že opravljamo drugi mediji. Ti, pri katerih so se ljudje informirali tudi v času stavke. Morda pa le ni tako neumen predlog, da bi si ti mediji, če že opravljajo delo namesto RTV, razdelili še del RTV prispevka, nad čimer smo tudi slišali nemalo zgražanja.

No, tudi resnično profesionalna RTV je rešitev, ampak zaenkrat ne kaže, da bi šli v to smer.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike