Osamosvojili smo se. Narodovega značaja pa očitno še nismo osvobodili.
Slovenska demokratska stranka je spet poskrbela za polnenje časopisnih vrstic in twitter sabljanj med levico in desnico. Med teoretiki in praktiki, med ljudmi, ki so bili menda "zraven" in ljudmi, ki niso bili. Ljudmi, ki so bili bolj za, kot so bili drugi. Ali vsaj tako prvi pravijo za druge in drugi za prve. Slovenska osamosvojitev. Čas največje nazivne enotnosti in največje politične preračunljivosti, katere račune plačujemo današnje generacije.
Ker je slovenska osamosvojitvena vojna trajala "samo" 10 dni, prevečkrat pozabimo, da je pri tem dalo svoje življenje za domovino 19 Slovencev pri tem, da je bilo 182 ljudi ranjenih. Na drugi strani je umrlo 44 vojakov, bilo 146 ranjenih in 4.693 zajetih.
Vojska je eden izmed tvornih državnosti vsake države in naroda. Tukaj ne gre za ali-ali. Tako je. Lahko se pogovarjamo o velikosti vojske, njeni opremljenosti in njenih nalogah v mirnih časih. Ampak vojsko imamo in je bila na pravem kraju ob pravem času tudi v času osamosvojitve.
Skozi zgodovino so slovenski fantje krvaveli pod različnimi zastavami in v različnih državnih ureditvah. Velikokrat pa so s tem sooblikovali tudi potencial slovenskega naroda, da je prišel do lastne države. Enkrat pozitivno, drugič negativno. Pa, če gledamo od obrambe pred turškimi vpadi, preko prve in druge svetovne vojne do slovenske osamosvojitve.
Če želimo graditi naš narod... Da, vprašanje je če, ker velik del slovenske politike dejavno dela na tem, da do tega ne bi prišlo. Če želimo graditi naš narod, je ključno, da se poenotimo okrog nekaterih ključnih zgodb. Mitov in legend, če želite. Dogodkov, kjer preprosto ne moreš biti proti; kjer ni razloga, da bi rekel ne.
To potrebujemo za prihodnje generacije, za generacije, ki bodo odraščale takrat, ko bo osamosvojitvena vlada že vsa pod rušo in bodo o tistih časih lahko govorili iz izkušnje samo še kakšni dedki ob družinskih srečanjih. Narod brez svojih zgodb, brez svojih narodnih "mitov" na dolgi rok ne obstoji.
Osamosvojitvena vojna bi bila lahko en tak trenutek v slovenski zgodovini. Prvi oborožen spopad v Evropi po koncu druge svetovne vojne. Odcepitev izpod totalitarnega režima. Demokratizacija in stopanje na samostojno pot. To so povedi, ki zaznamujejo ta čas in so pomembne za zanamce, za narod.
Seveda je plakat, ki ga je pripravil SDS, izpadel vsaj delno kot provokacija. Namerno ali nenamerno. Sploh, ker je dan državnosti praznik, ko je Slovenija formalno postala neodvisna. Na ta dan sta bili sprejeti Deklaracija o neodvisnosti Slovenije in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Torej slika sama, če smo zelo natančni, prikazuje dogodke, ki so povezani z našo osamosvojitvijo, vendar morda niso vezane na sam praznik. Morda pa potrebujemo praznik ob zmagi osamosvojitvene vojne? Imamo sicer že dan Slovenske vojske, 15. maj. Na ta dan leta 1991 so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji. Morda pa je res nekaj narobe z našimi prazniki in ne toliko SDSovi plakati. Ne praznujemo zmag, ampak začetke.
Naša razglašena državnost je bila napadena in obranjena. Osamosvojitveno vojno smo zmagali 6. julija. Z vsemi napori. Tako vojaškimi, kot vzporednimi diplomatskimi. Morda pa bi morali to praznovati. Ko je slovenski narod obranil svojo teoretično pridobitev z zelo konkretnimi dejanji, ki so zahtevala človeška življenja.
Elementi državnosti
Ker je slovenska osamosvojitvena vojna trajala "samo" 10 dni, prevečkrat pozabimo, da je pri tem dalo svoje življenje za domovino 19 Slovencev pri tem, da je bilo 182 ljudi ranjenih. Na drugi strani je umrlo 44 vojakov, bilo 146 ranjenih in 4.693 zajetih.
Vojska je eden izmed tvornih državnosti vsake države in naroda. Tukaj ne gre za ali-ali. Tako je. Lahko se pogovarjamo o velikosti vojske, njeni opremljenosti in njenih nalogah v mirnih časih. Ampak vojsko imamo in je bila na pravem kraju ob pravem času tudi v času osamosvojitve.
Skozi zgodovino so slovenski fantje krvaveli pod različnimi zastavami in v različnih državnih ureditvah. Velikokrat pa so s tem sooblikovali tudi potencial slovenskega naroda, da je prišel do lastne države. Enkrat pozitivno, drugič negativno. Pa, če gledamo od obrambe pred turškimi vpadi, preko prve in druge svetovne vojne do slovenske osamosvojitve.
Slika sama, če smo zelo natančni, prikazuje dogodke, ki so povezani z našo osamosvojitvijo, vendar morda niso vezane na sam praznik. Morda pa potrebujemo praznik ob zmagi osamosvojitvene vojne?
Narodne zgodbe
Če želimo graditi naš narod... Da, vprašanje je če, ker velik del slovenske politike dejavno dela na tem, da do tega ne bi prišlo. Če želimo graditi naš narod, je ključno, da se poenotimo okrog nekaterih ključnih zgodb. Mitov in legend, če želite. Dogodkov, kjer preprosto ne moreš biti proti; kjer ni razloga, da bi rekel ne.
To potrebujemo za prihodnje generacije, za generacije, ki bodo odraščale takrat, ko bo osamosvojitvena vlada že vsa pod rušo in bodo o tistih časih lahko govorili iz izkušnje samo še kakšni dedki ob družinskih srečanjih. Narod brez svojih zgodb, brez svojih narodnih "mitov" na dolgi rok ne obstoji.
Osamosvojitvena vojna bi bila lahko en tak trenutek v slovenski zgodovini. Prvi oborožen spopad v Evropi po koncu druge svetovne vojne. Odcepitev izpod totalitarnega režima. Demokratizacija in stopanje na samostojno pot. To so povedi, ki zaznamujejo ta čas in so pomembne za zanamce, za narod.
Plakat in časovnica
Seveda je plakat, ki ga je pripravil SDS, izpadel vsaj delno kot provokacija. Namerno ali nenamerno. Sploh, ker je dan državnosti praznik, ko je Slovenija formalno postala neodvisna. Na ta dan sta bili sprejeti Deklaracija o neodvisnosti Slovenije in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Torej slika sama, če smo zelo natančni, prikazuje dogodke, ki so povezani z našo osamosvojitvijo, vendar morda niso vezane na sam praznik. Morda pa potrebujemo praznik ob zmagi osamosvojitvene vojne? Imamo sicer že dan Slovenske vojske, 15. maj. Na ta dan leta 1991 so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji. Morda pa je res nekaj narobe z našimi prazniki in ne toliko SDSovi plakati. Ne praznujemo zmag, ampak začetke.
Naša razglašena državnost je bila napadena in obranjena. Osamosvojitveno vojno smo zmagali 6. julija. Z vsemi napori. Tako vojaškimi, kot vzporednimi diplomatskimi. Morda pa bi morali to praznovati. Ko je slovenski narod obranil svojo teoretično pridobitev z zelo konkretnimi dejanji, ki so zahtevala človeška življenja.
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se Zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.