Primorci vrnjeni ali priključeni nazaj k matični domovini? Koalicija povozila "vrnitev".
Državni zbor je po vetu državnega sveta s 50 glasovi za in 26 proti danes znova podprl predlagano spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katero se bo praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenoval v praznik priključitve Primorske k matični domovini. Predlog so podprli poslanci koalicije, v SDS in NSi so bili proti.
Po vetu državnega sveta je bilo za potrditev spremembe zakona glede preimenovanja praznika, ki ga obeležujemo 15. septembra, potrebnih 46 glasov. DZ je sicer že ob prvem glasovanju predlog potrdil z 51 glasovi, poroča STA.
Pobudniki veta v državnem svetu so poudarili, da je bila Primorska vedno del slovenskega narodnostnega ozemlja in večinsko poseljena s slovenskim prebivalstvom, zato po njihovem mnenju ne moremo govoriti o priključitvi, temveč o vrnitvi v sestavo slovenskega matičnega ozemlja. »Po prvi svetovni vojni je bila Primorska priključena k Republiki Italiji, ki je med drugo svetovno vojno kapitulirala leta 1943 in prišla na stran zaveznikov. Primorska ji torej ni bila odvzeta kot vojna kazen, temveč je bila tudi z italijanskim soglasjem vrnjena matični domovini. Vrnitev je bila namreč izvedena na podlagi Pariške mirovne pogodbe iz leta 1947,« je na današnji seji pojasnil svetnik Branko Tomažič.
Strokovna ali politična odločitev?
Predlagatelji spremembe s prvopodpisano primorsko poslanko SD Meiro Hot na čelu pa so prepričani, da dosedanje poimenovanje praznika ne ustreza niti zgodovinskim dejstvom niti tradiciji poimenovanja praznika. Kot je dejala poslanka SD, »sprememba morda deluje simbolično, a v resnici je njen pomen mnogo večji, dotika se primorske tradicije boja za svobodo in identiteto ter ponosa ljudi, ki so dolga leta vztrajali in se borili za to, da ostanejo del matične domovine«. Po njenih besedah Primorci vedo, da se niso nikoli vrnili, ker niso nikoli nikamor odšli.
Podporo spremembi zakona je v stališču poslanske skupine SD napovedal tudi Soniboj Knežak. Tudi drugi koalicijski poslanci so v stališčih izpostavili, da so na Primorskem vedno praznovali priključitev in nikoli vrnitve Primorske, kar dokazujejo tudi pisni viri. Po besedah Nataše Sukič (Levica) so zato želeli predlagatelji zgolj popraviti »terminološko napako, na katero so že dolgo opozarjali zgodovinarji, različna združenja in nenazadnje Primorke in Primorci sami«.
Tudi Robert Janev (Svoboda) je obžaloval, da tista vlada, ki je uvajala ta praznik, ni želela upoštevati, pod katerim imenom ga Primorci praznujejo že ves čas in je »svojo argumentacijo osredinila okoli političnih pogledov, ki so ji pač ustrezali takrat in ji ustrezajo še danes«.
»Priključiš nekaj, kar ni bilo tvoje, vrnjeno pa ti je nekaj, kar je bilo od nekdaj tvoje in ti je bilo odvzeto«
Andrej Poglajen (SDS) pa je predlagani zakon označil za ideološkega. »S takim poimenovanjem omogočate enačenje slovenske borbe s tedanjim italijanskim nacionalističnim imperializmom in aneksionizmom,« je dejal. Preimenovanje poimenovanja praznika iz vrnitve v priključitev je po njegovih besedah skrajno žaljivo in nedopustno do več desetletne želje prizadevanj in borbe Primork in Primorcev.
»Nekaterim očitno nikoli ne bo jasno, pa če še tisočkrat povemo: priključiš nekaj, kar ni bilo tvoje, vrnjeno pa ti je nekaj, kar je bilo od nekdaj tvoje in ti je bilo odvzeto,« je dejal tudi Aleksander Reberšek (NSi). Po mnenju NSi se v državi soočamo z mnogo večjimi izzivi, kot je preimenovanje praznikov. »Če s svojim delom nimaš kaj pokazati, pač hraniš svoje volivce z ideološkimi temami,« je dodal Reberšek.
10 komentarjev
Peter Klepec
Sicer pa, najmanj po obeh velikih vojnah in se par manjsih, bi moralo biti jasno, da nacionalne drzave niso bile prav dobra ideja.
Govoriti o „matici“ je pa se bolj nesmiselno.
Namrec, ideja, da gre dolocenemu narodu bolje, ce je zbran v drzavi, ki jo vodijo pripadniki istega naroda, ni nujno dobra. Ravno Juga in Slovenija sta dober primer. Sonarodnjakom izven drzave je vedno slo bolje.
Ljubljana
Itak vemo da PRIKLJUCITEV niti.slucajno.ni primeren izraz !
Ampak kako.bos to dopovedal.folku.ki tako.zelo.malo in se.manj.misli.
Andrej Muren
Glede na termin "priključitev" bodo Italijani rekli, da jim je bilo odvzeto njihovo ozemlje. To bi se dalo sklepati iz pomena te besede. V resnici je bilo Slovencem le vrnjeno ozemlje, ki so si ga po prvi svetovni vojni Italijani na silo prilastili (= priključili). N njem v sedanjih mejah ni bilo italijanskega prebivalstva in nikoli ni bilo del italijanske države - do leta 1918.
Peter Klepec
Morate biti posteni, ne glede ali ste Italijan ali Slovenec. Primorska je bila Avstrija. Celo takrat, ko Italije se bilo ni, kaj sele Jugoslavije. In potem je Italija cisto legalno zaradi dobljene vojne dobila, prikljucila Primorsko. In ravno tako spet izgubila. Torej, ce bi se kdajkoli Primorska znasla v Italiji, bi to bila vrnitev. Za Jugoslavijo je bila pa 49 to prikljucitev.
Igor Ferluga
Avstroogrska monarhija je bila mnogonacionalna država, res. Vključevala je večino Slovencev in tudi okoli 10 milijonov Italijanov. Glede na etnično sestavo se Andrej Muren zelo moti okoli današnje obale Slovenije. Koper, Izola, Piran in vsa naselja v bližini obale so bila še v Avstroogrski, pa seveda tudi ob začetku WW2 nad 90% etnično italijanska. Velja za celotno zahodnoistrsko obalo, tudi danes hrvaški del, vključno s Pulo.
Realist
Priključitev se sliši bolj zmagovalno za pumpanje rdečega ega. Bolje rečeno: Preusmerjanje pozornosti da se v ozadju lažje krade državo in ugrablja sistemske funkcije države.
Anton Vidmar
Hitler je priključil Avstrijo,Putin je priključil Krim. Lepa vzornika levakom.
Kugy
Vsak Primorec in Slovenec bi moral prebrati Rebulov roman Nokturno za primorsko, potem bi o Primorski imel bistveno drugačen pogled. Yugoslavija je res priključila slovensko ozemlje, ob tem pa zapravila Gorico in Trst ter Istro do Mirne, kjer so bivali Slovenci se vec pa je bilo Italjanov. Kardelj je to ozemlje podaril Hrvatom. Primorska se je resnično vrnila sele takrat ko je nastala Slovenija. Do takrat so na zahodni meji stražili vojaki JLA
Igor Ferluga
Dobršen del Primorske je bil vrnjen, ne priključen. Del ni bil vrnjen, čeprav poseljen pretežno s Slovenci. Sedanja slovenska obala ni bila vrnjena, saj nikoli ni bila slovenska, ampak je bila priključena. Tako da zadeve niso črno-bele ali enoznačne. Državna meja z Italijo, potrjena z Osimom, je pač kompromis. S katerim je treba živeti in graditi miroljubno sožitje ob ljubezni do svojega in spoštovanju sosedovega.
alesk
Se pravi: Trst je bil del Avstro-Ogrske, Reka je bila tudi; Koper, Izola,Portorož, ... pa ne? V kolikor bi bila v imenu praznika omenjena Jugoslavija, bi lahko govorili o priključitvi (argumentacija priključitve se sklicuje na nek enostransko sprejet razglas KP, ki je pravno popolnoma nepomemben). Toda ime praznika govori o matični domovini. Primorska je pred prvo svetovno vojno že bila del matice. Sicer matica res ni bila nacionalna država Slovencev, je pa bila matica.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.