722 ameriških bank je prijavilo nerealizirane izgube v višini več kot 50 % kapitala
Ameriška centralna banka (Fed) je v predstavitvi upravnega odbora oddelka za nadzor in regulacijo razkrila zapisala, da je konec lanskega tretjega kvartala 722 ameriških bank poročalo o nerealiziranih izgubah, ki presegajo 50 % njihovega kapitala.
Tako Fed kot Evropska centralna banka (ECB) se z inflacijo skušata soočati prek višanja obrestnih mer. Poročilo predstavitve hkrati navaja naslednje: »Naraščajoče obrestne mere ustvarjajo znatne nerealizirane izgube v naložbenih vrednostnih papirjih in v nekaterih primerih zmanjšujejo opredmeteni kapital.«
31 od omenjenih bank je poročalo o negativni ravni lastniškega kapitala, kar pomeni, da si trenutno »ne morejo izposoditi novega denarja od zveznih bank za stanovanjska posojila in lahko izgubijo zmožnost prodaje posojil podjetjem, ki jih sponzorira vlada«, še navaja predstavitev.
Kljub propadu številnih bank kot je Silicon Valley, pa Fedov guverner Jerome Powell vztraja, da je ameriški bančni sistem smiseln in robusten. Nekateri kritiki menijo, da gre šele za začetek bančne krize. Gabor Burbacs iz družbe za upravljanje naložb Vaneck je za Bitcoin izpostavil, da bi moral Fed, ki je razpolagal s podatki o stanju, o možnih posledicah višanja obrestnih mer jasno posvariti javnost in vlado.
Tako Fed kot Evropska centralna banka (ECB) se z inflacijo skušata soočati prek višanja obrestnih mer. Poročilo predstavitve hkrati navaja naslednje: »Naraščajoče obrestne mere ustvarjajo znatne nerealizirane izgube v naložbenih vrednostnih papirjih in v nekaterih primerih zmanjšujejo opredmeteni kapital.«
31 od omenjenih bank je poročalo o negativni ravni lastniškega kapitala, kar pomeni, da si trenutno »ne morejo izposoditi novega denarja od zveznih bank za stanovanjska posojila in lahko izgubijo zmožnost prodaje posojil podjetjem, ki jih sponzorira vlada«, še navaja predstavitev.
Kljub propadu številnih bank kot je Silicon Valley, pa Fedov guverner Jerome Powell vztraja, da je ameriški bančni sistem smiseln in robusten. Nekateri kritiki menijo, da gre šele za začetek bančne krize. Gabor Burbacs iz družbe za upravljanje naložb Vaneck je za Bitcoin izpostavil, da bi moral Fed, ki je razpolagal s podatki o stanju, o možnih posledicah višanja obrestnih mer jasno posvariti javnost in vlado.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Sun Tzu91
Ups. Ko se obrestne mere dvignemo, ugotovimo, ko je plaval brez spodnjic.
Zalostno, da ekonomija vec ne temelji na delu in realni dobrinah ampak na papircki in spekulacija z nepremicninami.
Cez pol leta, pa bodo spet hoteli dokapitalizacija in socializem za bogate.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.