722 ameriških bank je prijavilo nerealizirane izgube v višini več kot 50 % kapitala

Uredništvo

Ameriška centralna banka (Fed) je v predstavitvi upravnega odbora oddelka za nadzor in regulacijo razkrila zapisala, da je konec lanskega tretjega kvartala 722 ameriških bank poročalo o nerealiziranih izgubah, ki presegajo 50 % njihovega kapitala.

Tako Fed kot Evropska centralna banka (ECB) se z inflacijo skušata soočati prek višanja obrestnih mer. Poročilo predstavitve hkrati navaja naslednje: »Naraščajoče obrestne mere ustvarjajo znatne nerealizirane izgube v naložbenih vrednostnih papirjih in v nekaterih primerih zmanjšujejo opredmeteni kapital.«

31 od omenjenih bank je poročalo o negativni ravni lastniškega kapitala, kar pomeni, da si trenutno »ne morejo izposoditi novega denarja od zveznih bank za stanovanjska posojila in lahko izgubijo zmožnost prodaje posojil podjetjem, ki jih sponzorira vlada«, še navaja predstavitev.

Kljub propadu številnih bank kot je Silicon Valley, pa Fedov guverner Jerome Powell vztraja, da je ameriški bančni sistem smiseln in robusten. Nekateri kritiki menijo, da gre šele za začetek bančne krize. Gabor Burbacs iz družbe za upravljanje naložb Vaneck je za Bitcoin izpostavil, da bi moral Fed, ki je razpolagal s podatki o stanju, o možnih posledicah višanja obrestnih mer jasno posvariti javnost in vlado.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki