Elektrodistributerji: "Zelena" elektrika bo bistveno dražja

Uredništvo

Slovensko elektro omrežje je zaenkrat še zanesljivo, saj naj bi povprečen slovenski odjemalec le dvakrat na leto ostal brez elektrike, skupno za približno dve uri in pol. A to bi se utegnilo kmalu spremeniti zaradi povečanja proizvodnje iz razpršenih virov oz. povedano drugače, iz sončnih elektrarn, kjer naj bi se proizvodnja energije do leta 2032 potrojila.

Dodatno obremenitev predstavlja tudi vse večje število toplotnih črpalk in polnjenje električnih vozil. Že danes množično elektro distributerji zavračajo vloge za postavitve sončnih elektrarn, samo letos že 2.667 oz. kar tretjino vlog na območju Elektra Ljubljana in Maribor. Glavni razlog pa je, da omrežje tega ne zmore.

Da bi omrežje to zmoglo, bi bilo treba vanj vložiti vsaj 3,5 milijarde evrov oz. desetkrat več kot načrtujejo in zmorejo distributerji, zato je v prihodnje pričakovati bistveno dražje položnice predvsem pri postavki "omrežnina", zato so podražitve po mnenju distributerjev neizbežne.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki