IAEA opozarja na rastočo nevarnost na območju jedrske elektrarne Zaporožje, avtobusi odvažajo ljudi na pol ure
Vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je včeraj opozoril na čedalje nevarnejše razmere na območju ukrajinske jedrske elektrarne Zaporožje, iz katerega so ruske okupacijske oblasti v petek odredile evakuacijo družin z otroki, starejših, invalidov in bolnikov s fronte.
Kot razlog za evakuacijo, ki bo zajemala 18 krajev, so navedli okrepljeno obstreljevanje naselij s strani ukrajinskih sil.
Osebje elektrarne naj bi ostalo na mestih, vendar naj bi strokovnjaki IAEA prejeli informacije, da se je pričela evakuacija prebivalcev mesta Energodar, kjer prebiva večina osebja nuklearke. Zaradi tega po navedbah Grossija pozorno spremljajo dogajanje in morebitni vpliv na jedrsko varnost.
Ivan Fedorov, župan mesta Melitopol iz regije Zaporožje, se je pritožil nad hitrostjo evakuacije na omrežju Telegram: »Napovedana delna evakuacija teče prehitro in obstaja možnost, da se pripravljajo na provokacije in se (zato) osredotočajo na civiliste.« Avtobusi naj bi od petkove odredbe odvažali prebivalca na vsakih 20 do 30 minut.
Skrb nad varnostjo jedrske elektrarne na jugu Ukrajine, ki je pod ruskim nadzorom od lanskega marca, je Grossi v preteklosti sicer izrazil že večkrat, poroča Siol.
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.