Indija kot prva proti južnem polu Lune izstrelila vesoljsko plovilo

Uredništvo

vir: pixabay.com
Indija je danes uspešno izstrelila vesoljsko plovilo Chandrayaan-3. Z njim namerava konec avgusta na površje lune poslati lunarni rover.

Če bo šlo vse po načrtih, bo Chandrayaan-3 med 23. in 24. avgustom varno pristal blizu malo raziskanega južnega pola Lune. Indijski premier Narendra Modi je na Twitterju zapisal, da misija nosi upe in sanje celotnega indijskega naroda.

Po pristanku na Luni bo rover raziskoval bližnje območje ter zbiral slike, ki jih bo nato poslal na Zemljo v analizo. Indija je pristanek na luni poskušala izvesti že pred štirimi leti, a se je načrt izjalovil. Znanstveniki so takrat izgubili stik s plovilom, ko je bilo od Lunine površine oddaljeno le 2,1 kilometra. Indija tako še vedno upa, da bo postala četrta država za ZDA, Rusijo in Kitajsko, ki bi ji uspel pristanek na Luni, ter prva država na svetu, ki bi pristala na južnem polu Lune.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00