Je ginekologinja diskriminirala istospolno usmerjeno pacientko?

Uredništvo

Vir: Pixabay
Na zagovornika načela enakosti Miha Lobnika se je obrnila istospolno usmerjena posameznica, ki je v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP) v Avstriji. Tam je namreč uzakonjeno enakopravno obravnavanje heterospolnih in istospolnih parov pri dostopu do te storitve.

Prijavila je domnevno diskriminacijo s strani svoje ginekologinje v Sloveniji, saj ji ta zavrnila nadaljnjo zdravstveno obravnavo, ker je istospolno usmerjena in v postopku OBMP. Ginekologinja je po navedbah posameznice pri Zdravniški zbornici Slovenije vložila ugovor vesti glede opravljanja vseh ginekoloških storitev za ženske, ki so v takem položaju.

Zagovornik je v odločbi pojasnil, da je za ugotovitev diskriminacije važen učinek določenega ravnanja in ne to, ali je imel nekdo namen diskriminirati. Diskriminacijo pa je ugotovil, ker je ginekologinja predlagateljico samo zaradi njene spolne usmerjenosti obravnavala manj ugodno kot ostale in jo prikrajšala pri njeni pravici do zdravstvenega varstva.

"Pravica do zdravstvenega varstva je pomemben del človekovih pravic in ustavna vrednota. Odrekanje zdravstvene obravnave izključno istospolno usmerjenim pacientkam, ki so v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo, je nesprejemljivo. Zdravstvo mora biti vsem dostopno ne glede na njihove osebne okoliščine, kot sta tudi spol in spolna usmerjenost," so na uradu zagovornika povzeli besede zagovornika.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00