Jedrska fuzija postaja realnost

Uredništvo

Vir: Pixabay
Znanstveniki ameriške vlade so že drugič dosegli neto dobiček energije pri fuzijski reakciji, rezultat, ki spodbuja optimizem, o napredku v smeri sanj o neomejeni moči brez ogljika, poroča Financial Times.

Fiziki že od petdesetih let prejšnjega stoletja skušajo izkoristiti fuzijsko reakcijo, ki poganja sonce, vendar do decembra nobeni skupini ni uspelo iz reakcije proizvesti več energije, kot jo porabi – stanje, znano tudi kot vžig.

Raziskovalci zveznega nacionalnega laboratorija Lawrence Livermore v Kaliforniji, ki so lani prvič dosegli vžig, so v poskusu 30. julija ponovili preboj, ki je proizvedel večjo količino energije, so povedali trije ljudje, ki poznajo predhodne rezultate.

Fuzija se doseže s segrevanjem dveh izotopov vodika - običajno devterija in tritija - do tako ekstremnih temperatur, da se atomska jedra zlijejo, pri čemer se sprostijo helij in ogromne količine energije v obliki nevtronov.

Čeprav mnogi znanstveniki verjamejo, da so fuzijske elektrarne oddaljene še desetletja, je potencial tehnologije težko prezreti. Fuzijske reakcije ne sproščajo ogljika, ne proizvajajo dolgoživih radioaktivnih odpadkov in majhna skodelica vodikovega goriva bi teoretično lahko napajala hišo več sto let.

Doseganje neto povečanja energije je desetletja veljalo za ključni korak pri dokazovanju, da so komercialne fuzijske elektrarne možne.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00