Kitajska v velikem slogu naprej s premogom
Medtem ko se Evropa v velikem slogu odpoveduje premogu in ob tem gospodarsko stagnira, se na Kitajskem višek škodljivih izpustov obeta šele leta 2030. Center za čisto energijo in atmosferske raziskave (CREA) in Global Energy Monitor (GEM) sta v ponedeljek navedla, da je Kitajska lani zgradila 50 GW proizvodnih zmogljivosti na premog, kar je več kot polovica zmogljivosti iz prejšnjega leta z vidika energetske varnosti.
Obseg novih zmogljivosti, priključenih na omrežje, se je v zadnjih letih upočasnil, potem ko se je med letoma 2017 in 2020 zmanjšalo število odobrenih novih elektrarn, vendar naj bi se v prihodnjih letih povečal zaradi pomanjkanja električne energije. V skladu s poročilom CREA in GEM so bili številni od novo odobrenih projektov »rezervne« osnovne zmogljivosti za zagotavljanje stabilnosti omrežja in zmanjšanje tveganja za izpad električne energije. Vendar so bili številni od teh projektov zgrajeni na območjih, kjer so presežne zmogljivosti že očitne.
Septembra 2021 so Kitajsko prizadeli izpadi električne energije zaradi pomanjkanja premoga, zaradi česar je bilo zaprtih na tisoče domov in tovarn. Lani je zaradi dolgotrajne suše močno upadla proizvodnja električne energije iz hidroelektrarn in prišlo je do racionalizacije. Peking poskuša pomladiti svoje gospodarstvo, potem ko so lanski strogi ukrepi za zmanjšanje emisij vplivali na rast in zaposlovanje.
Vendar pa nameščena zmogljivost obnovljivih virov energije ostaja rekordna, saj je lani nameščena fotovoltaična zmogljivost dosegla 87 GW, leta 2023 pa se bo še povečala.
Obseg novih zmogljivosti, priključenih na omrežje, se je v zadnjih letih upočasnil, potem ko se je med letoma 2017 in 2020 zmanjšalo število odobrenih novih elektrarn, vendar naj bi se v prihodnjih letih povečal zaradi pomanjkanja električne energije. V skladu s poročilom CREA in GEM so bili številni od novo odobrenih projektov »rezervne« osnovne zmogljivosti za zagotavljanje stabilnosti omrežja in zmanjšanje tveganja za izpad električne energije. Vendar so bili številni od teh projektov zgrajeni na območjih, kjer so presežne zmogljivosti že očitne.
Septembra 2021 so Kitajsko prizadeli izpadi električne energije zaradi pomanjkanja premoga, zaradi česar je bilo zaprtih na tisoče domov in tovarn. Lani je zaradi dolgotrajne suše močno upadla proizvodnja električne energije iz hidroelektrarn in prišlo je do racionalizacije. Peking poskuša pomladiti svoje gospodarstvo, potem ko so lanski strogi ukrepi za zmanjšanje emisij vplivali na rast in zaposlovanje.
Vendar pa nameščena zmogljivost obnovljivih virov energije ostaja rekordna, saj je lani nameščena fotovoltaična zmogljivost dosegla 87 GW, leta 2023 pa se bo še povečala.
Povezani članki
Zadnje objave
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Povečano število primerov nalezljive bolezni
22. 6. 2026 ob 14:37
Keir Starmer na izhodnih vratih, Velika Britanija bo dobila novega premierja
22. 6. 2026 ob 14:31
Prijazen mestni promet? Več presedanja za najranljivejše skupine pomeni več težav
22. 6. 2026 ob 14:21
Golobov operativec Muženič odhaja v Tacen, na čelo NPU Borut Franca
22. 6. 2026 ob 12:35
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Andrej Muren
Verjetno sploh ne bi bilo neumno, če bi pri TEŠ zagnali še stari 5. blok. Manjkajoči premog bi lahko uvozili in bi imeli cenejšo elektriko, kot jo imamo danes.
Andrej Muren
Tako Kitajci. Mi Slovenceljni pa mislimo, da bomo s predčasnim zaprtjem TEŠ 6 rešili svet. Če je že folk toliko neumen, da naseda na take bedarije, bi vsaj naši politiki lahko imeli več pameti. A je nimajo, vsaj levi ne.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.