Ko se zaradi epidemije zapirajo šole in odpovedujejo prireditve, gremo Slovenci smučat
S ponedeljkom bodo zaprte vse vzgojno-izobraževalne ustanove v Sloveniji, že včeraj ob 18. uri pa je vlada Republike Slovenije razglasila stanje epidemije.
Mandatar nove vlade, Janez Janša je pozval k popolni ustavitvi javnega življenja, da se prepreči širjenje virusa ter predlagal, da kdor lahko, naj otroke vzame iz šole že danes. Toda mnogi so prost dan namesto da bi ostali doma »izkoristili« za morda zadnji smučarski dan letošnje sezone.
Letošnja smučarska sezona je bila ena izmed najslabših, saj v dolinah snega sploh nismo imeli z izjemo nekaj dni, pa še to ne po vsej državi. Za povrh v začetku zime niti v višje ležečih krajih ni bilo konkretne snežne odeje, tako da so imela mnoga smučišča težave že z zagotavljanjem snega tudi za tiste smučarje, ki jih turobna zima ni odvrnila od smučanja.
Žičničarji vsekakor niso v zavidanja vrednem položaju, saj jim drugi del sezone uničuje predvsem toplo vreme in korona virus. A večina okuženih je v Slovenijo prišla ravno s smučarskih počitnic v Italiji.
Z virusom COVID-19 je v Sloveniji po uradnih podatkih okuženih okrog 100 ljudi oz. povedano drugače: eden na 20 tisoč Slovencev. V resnici je številka verjetno že bistveno višja, hkrati pa je zaskrbljujoč podatek, da se število dnevno skoraj podvoji, kar pomeni eksponentno rast, a med ljudmi, ki včeraj niso izropali nakupovalnih središč, očitno večjega strahu ni. Čeprav je razglašena epidemija, zapirajo se šole, odpovedani so vsi verski obredi, javne prireditve in se ljudem svetuje, naj ostanejo doma.
Tako so danes zjutraj še vedno obratovala vsa večja smučišča po Sloveniji, ki še vedno imajo dovolj snega za to, razen Kanin, kjer so smučišče zaradi nevarnosti širjenja okužb s koronavirusom zaprli.
Na Voglu, kamor lahko iz doline prispete izključno z nihajno žičnico, ki sprejme naenkrat do 80 potnikov, so nam sporočili, da so v stiku s pristojnimi službami ter da so že v zadnjih 14 dneh uvedli zaščitne ukrepe, kot so zmanjšanje števila potnikov, ki jih nihajna žičnica sprejme z 80 na 30, na voljo so tudi razkužila za roke, smučišča pa do navodila s strani občine Bohinj niso nameravali zapreti.
Občina Bohinj je dopoldne sicer navodilo sprejela in napovedala zaprtje smučišča, sodeč po spletnih kamerah pa je le to še vedno polno smučarjev (pregledano ob 12.30), novih pa z gondolo ne vozijo več.
Nič drugače ni niti na drugih smučiščih, le da za razliko od Vogla komentarja od njih nismo uspeli pridobiti, saj so bili pristojni nedosegljivi (Golte) ali pa za naša vprašanja niso imeli časa, na ponovne klice in e-pošto pa niso odgovorili (Krvavec, Rogla).
Sodeč po spletnih kamerah pa so naprave delovale (kolikor vremenske razmere dopuščajo) na vseh omenjenih smučiščih in tudi nekaterih drugih (Kranjska Gora, Mariborsko Pohorje), videti je bilo tudi smučarje. Velike gneče sicer ni bilo, na večini smučišč pa tudi vremenske razmere smuki niso bile naklonjene.
https://twitter.com/MihaZejn/status/1238089357279576066
Vlada je sicer izdala priporočila glede preprečevanja okužb z virusom, ki pa zaenkrat za splošno javnost niso obvezujoča, tako da niti smučišča, niti smučarji s svojim početjem niso kršili nobenega zakona ali predpisa (kot tudi ne drugi športni objekti, lokali in druge točke, kjer se sicer srečujemo ljudje in so še vedno odprti).
Glede na priporočila infektologov pa je takšno ravnanje vsaj neodgovorno. Slovenski infektologi so že včeraj podali izjavo, da predlagajo popolno zaustavitev javnega življenja, ki jo podpira tudi mandatar Janez Janša. Se bo torej stanje spremenilo s prihodom nove vlade, ki bo predvidoma potrjena danes ponoči?
Na večini smučišč se bo sicer smučarska sezona ta vikend iztekla ne glede na izbruh koronavirusa, saj žičničarje v to silijo poletne razmere. Kaj bo z ostalimi, še ni jasno.
Mandatar nove vlade, Janez Janša je pozval k popolni ustavitvi javnega življenja, da se prepreči širjenje virusa ter predlagal, da kdor lahko, naj otroke vzame iz šole že danes. Toda mnogi so prost dan namesto da bi ostali doma »izkoristili« za morda zadnji smučarski dan letošnje sezone.
Letošnja smučarska sezona je bila ena izmed najslabših, saj v dolinah snega sploh nismo imeli z izjemo nekaj dni, pa še to ne po vsej državi. Za povrh v začetku zime niti v višje ležečih krajih ni bilo konkretne snežne odeje, tako da so imela mnoga smučišča težave že z zagotavljanjem snega tudi za tiste smučarje, ki jih turobna zima ni odvrnila od smučanja.
Žičničarji vsekakor niso v zavidanja vrednem položaju, saj jim drugi del sezone uničuje predvsem toplo vreme in korona virus. A večina okuženih je v Slovenijo prišla ravno s smučarskih počitnic v Italiji.
Z virusom COVID-19 je v Sloveniji po uradnih podatkih okuženih okrog 100 ljudi oz. povedano drugače: eden na 20 tisoč Slovencev. V resnici je številka verjetno že bistveno višja, hkrati pa je zaskrbljujoč podatek, da se število dnevno skoraj podvoji, kar pomeni eksponentno rast, a med ljudmi, ki včeraj niso izropali nakupovalnih središč, očitno večjega strahu ni. Čeprav je razglašena epidemija, zapirajo se šole, odpovedani so vsi verski obredi, javne prireditve in se ljudem svetuje, naj ostanejo doma.
Tako so danes zjutraj še vedno obratovala vsa večja smučišča po Sloveniji, ki še vedno imajo dovolj snega za to, razen Kanin, kjer so smučišče zaradi nevarnosti širjenja okužb s koronavirusom zaprli.
Situacija na slovenskih smučiščih
Na Voglu, kamor lahko iz doline prispete izključno z nihajno žičnico, ki sprejme naenkrat do 80 potnikov, so nam sporočili, da so v stiku s pristojnimi službami ter da so že v zadnjih 14 dneh uvedli zaščitne ukrepe, kot so zmanjšanje števila potnikov, ki jih nihajna žičnica sprejme z 80 na 30, na voljo so tudi razkužila za roke, smučišča pa do navodila s strani občine Bohinj niso nameravali zapreti.
Občina Bohinj je dopoldne sicer navodilo sprejela in napovedala zaprtje smučišča, sodeč po spletnih kamerah pa je le to še vedno polno smučarjev (pregledano ob 12.30), novih pa z gondolo ne vozijo več.
Nič drugače ni niti na drugih smučiščih, le da za razliko od Vogla komentarja od njih nismo uspeli pridobiti, saj so bili pristojni nedosegljivi (Golte) ali pa za naša vprašanja niso imeli časa, na ponovne klice in e-pošto pa niso odgovorili (Krvavec, Rogla).
Sodeč po spletnih kamerah pa so naprave delovale (kolikor vremenske razmere dopuščajo) na vseh omenjenih smučiščih in tudi nekaterih drugih (Kranjska Gora, Mariborsko Pohorje), videti je bilo tudi smučarje. Velike gneče sicer ni bilo, na večini smučišč pa tudi vremenske razmere smuki niso bile naklonjene.
https://twitter.com/MihaZejn/status/1238089357279576066
Smučarji na smučišče kljub nasvetom infektologov
Vlada je sicer izdala priporočila glede preprečevanja okužb z virusom, ki pa zaenkrat za splošno javnost niso obvezujoča, tako da niti smučišča, niti smučarji s svojim početjem niso kršili nobenega zakona ali predpisa (kot tudi ne drugi športni objekti, lokali in druge točke, kjer se sicer srečujemo ljudje in so še vedno odprti).
Glede na priporočila infektologov pa je takšno ravnanje vsaj neodgovorno. Slovenski infektologi so že včeraj podali izjavo, da predlagajo popolno zaustavitev javnega življenja, ki jo podpira tudi mandatar Janez Janša. Se bo torej stanje spremenilo s prihodom nove vlade, ki bo predvidoma potrjena danes ponoči?
Na večini smučišč se bo sicer smučarska sezona ta vikend iztekla ne glede na izbruh koronavirusa, saj žičničarje v to silijo poletne razmere. Kaj bo z ostalimi, še ni jasno.
Dodano: 14. 3. 2020:
S podjetja Unitur, ki upravlja smučišče Rogla so nam danes sporočili, da uvajajo odločnejše ukrepe za preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom. Od 15. 3. 2020 zapirajo Terme Zreče, na smučišču Rogla pa bo zadnji dan smučarske sezone 16. 3. 2020. Obžalujejo nastalo situacijo, ki jih je primorala k tako odločnemu ukrepanju.
Smučarsko sezono so sprva nameravali nadaljevati do 22. 3.
S podjetja Unitur, ki upravlja smučišče Rogla so nam danes sporočili, da uvajajo odločnejše ukrepe za preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom. Od 15. 3. 2020 zapirajo Terme Zreče, na smučišču Rogla pa bo zadnji dan smučarske sezone 16. 3. 2020. Obžalujejo nastalo situacijo, ki jih je primorala k tako odločnemu ukrepanju.
Smučarsko sezono so sprva nameravali nadaljevati do 22. 3.
Zadnje objave
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.