Golobovi izbranci na čelu SDH so si močno dvignili plače, koalicija se zdaj od tega distancira

Uredništvo

Foto: Twitter profil Bojan Božar
Časnik Finance je v četrtek poročal, da je predsednik uprave SDH Žiga Debeljak, ki je bil izvoljen lani avgusta in naj bi bil blizu Zoranu Jankoviću in Robertu Golobu, aprila prejel 18.500 evrov bruto napram dozdajšnjim 12.800, član uprave Janez Tomšič pa 16.500 evrov bruto napram dozdajšnjim 11.500. Z ukrepi, ki jih je s 1. januarjem 2023 sprejela vlada Roberta Goloba, so se sicer plače vseh državljanov do leta 2025 znižale za več kot 1.000 EUR na leto.

V vseh koalicijskih strankah so se na dvig ostro odzvali. Pri Gibanju Svoboda sta bili kritični podpredsednica stranke in predsednica parlamenta Urška Klakočar Zupančič ter poslanka Mojca Šetinc Pašek, ki sta obe izrazili ogorčenje. Pri SD so zadevo označili za "klofuto vsem tistim, ki so v zadnjih letih prav tako prenašali težja bremena, pa njihova obremenjenost ni bila z ničemer ovrednotena", v Levici pa so še opozorili na čas draginje, ki bremeni navadne državljane. Pri takrat še bodočem premierju so si pri SDH, ki ga upravlja vsakokratna vlada, za večje plače posredno prizadevali že od lanskega aprila.

Karmen Dietner, prva članica nadzornega sveta SDH, je za Finance povedala, da je razlog v povečanem obsegu dela zaradi energetske krize in združitve družbe za upravljanje bančnih posojil s SDH. Opozorila je tudi na primerjavo s plačami družb, ki jih SDH nadzoruje, in dodala, da se plače uprave holdinga že od leta 2013 ne indeksirajo z inflacijo. Pri Dietnerjevi je sicer KPK leta 2019 ugotovila kršitve integritete.

https://twitter.com/Libertarec/status/1657317143665426433
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki