Koalicija z "depolitizacijo" še nad Kmetijsko gozdarsko zbornico

Uredništvo

Protesti proti zategovanju pasu lastnkom zemljišč z novimi birokratskimi ovirami so potekali po vsej državi. Foto: FB
Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog dopolnitve zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Z njim želi, po lastnih besedah, iz zbornice umakniti politične funkcionarje. Nekaj dvomov o predlogu je bilo sicer slišati v vladajoči SD, opozicija pa vsaj zaenkrat na predlog še ni reagirala.

Predlog dopolnitve zakona sicer vsebuje zgolj tri člene, osrednje pa je določilo, po katerem v obvezne organe zbornice in organe območne enote zbornice ne morejo biti izvoljeni politični funkcionarji. Kdo torej ne bo smel več biti v teh organih? Predlog določa, da so to tisti, ki so ob izvolitvi oziroma imenovanju ali so bili štiri leta prej člani organov političnih strank na državni, regionalni in občinski ravni.

Izvoljeni v organe ne bodo po predlogu mogli biti tudi tisti, ki so bili v omenjenem obdobju poslanci Evropskega parlamenta, funkcionarji Evropske komisije in Evropskega sveta, ali pa zasedali mesto predsednika republike, predsednika vlade, bili ministri, državni sekretarji, poslanci, župani, občinski svetniki, generalni direktorji in generalni sekretarji ministrstev, direktorji organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, generalni direktor in direktorji generalnih direktoratov v Evropski komisiji, direktorji občinske uprave ali tajniki občine.

Ta omejitev bi veljala za prve volitve v svet Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in v svete območnih enot Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije po uveljavitvi zakona.V največji vladni stranki je ob vložitvi predloga v parlamentarni postopek bilo mogoče slišati, da je kmetijsko gozdarska zbornica postala pribežališče (odsluženih) političnih funkcionarjev in celo, “da so zbornico ugrabile SDS, SLS in tudi NSi”.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki