Koalicija želi razrešiti člane programskega sveta RTV Slovenija, Janša napoveduje ustavno obtožbo

Uredništvo

Foto: Tomo Strle, Domovina
Koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica predlagajo začetek postopka razrešitve nekaterih članov programskega sveta RTV Slovenija. Mandatno-volilna komisija državnega zbora, ki jo vodi poslanka vladajoče Svobode Janja Sluga, bo v juniju na štirih rednih sejah odločala o razrešitvi devetih svetnikov programskega sveta RTV Slovenija.

Med predlogi za razrešitev so programski svetniki Slavko Kmetič, Alojzij Bogataj, Leon Oblak, Ivan Štuhec, Žiga Kušar, Alenka Gotar, Andrej Prebil, Jelka Stergel in Rok Hodej. Programski svet sicer šteje 29 članov.

Omenjenim članom se očita, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha januarja 2021 in nato njegovo ponovno imenovanje marca 2022. V predlogu sklepa članom očitajo tudi opustitev dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti. Med očitki programskim svetnikom je tudi neukrepanje ob “nezakonitem imenovanju odgovorne urednice informativnega programa”, saj da je bila imenovana brez soglasja programskega sveta in podpore delavcev.

Predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Peter Gregorčič se je na predlagane sklepe za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta odzval z navedbo, da je članom programskega sveta mandat prenehal že 28. decembra z uveljavitvijo novele zakona o RTV. Glede na to jim ga ni mogoče (znova) odvzeti, meni. “Za tak sklep torej ni pravne podlage in bo tak sklep mandatno-volilne komisije DZ posledično nezakonit. DZ torej želi eno nezakonitost odpraviti z drugo nezakonitostjo, ki jo bo z zlorabo oblastne pozicije zakrivil sam,” je navedel za STA.



Na predlog koalicije se je na Twitterju že odzval tudi predsednik NSi Matej Tonin. “Ker se RTV ni dala depolitizirati na “civilen in legalen način”, je predsednik vlade Golob napovedal, da bodo to storili tako, kot znajo,” je zapisal in dodal, da bo moralo očitno sodišče EU povedati, “da se takšna Svoboda imenuje diktatura.”



Toninov tvit je poobjavil tudi predsednik stranke SDS Janez Janša, sam pa je v svoji objavi zapisal, da so se “mračne sile” z državnim udarom spravile nad RTV Slovenija. V še eni objavi pa je zapisal, da je premier Golob vnaprej javno napovedal, “da se bodo RTVS lotili na nelegalen, torej na nezakonit način”. Dodal je, da bo morebitno sprejetje sklepov s strani mandatno-volilne komisije dovoljšen razlog za ustavno obtožbo.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki