Konec rasti DDV: kje vam bo država dodatno pobirala?

Uredništvo

Vir: Pixabay.
Zadnji podatki kažejo, da priliv od davka na dodano vrednost (DDV), kljub inflaciji (močno so se podražili hrana, storitve, praktično vse), skoraj ne raste več. Aprila smo ga, pišejo Finance, pobrali 494 milijonov evrov ali skromnih 0,3 %, 2 milijona evrov več kot aprila lani.

Od jeseni imamo nižji DDV na energente. Obeta se dvig, saj bomo nižjega, 9,5-% DDV na energente za kurjavo, kamor sodita tudi elektrika in plin, plačevali le do konca maja. Od maja naj bi plačevali polni, 22-% DDV, torej višje račune za elektriko in plin.

Finančni minister Klemen Boštjančič je večkrat napovedal, da namerava vlada premetati seznam blaga in storitev, po katerem se plačuje 9,5-% oziroma 22-% DDV. Pričakujemo torej lahko, da bo država nekatere premaknila s seznama z nižjim na seznam z višjim DDV (omenjale so se tudi sladke pijače).

Država bo več DDV pobrala še z dvigom cen reguliranega blaga in storitev. Trenutno napoveduje 6,8-% podražitev vinjet še pred poletno sezono. Ob podražitvah reguliranih storitev, kot so tehnični pregledi, registrske tablice, registracije, bo višja tudi osnova za DDV in s tem pobrani DDV.

Kako bo pri cenah pogonskih goriv na črpalkah zunaj avtocest zaradi regulacije, ki velja do 21. junija, ni znano. Če se bodo goriva podražila, bo višja tudi osnova za davek in posledično polnejši proračun.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki