Ljubljana gosti prestižno konferenco, kakršne pri nas še nismo videli

Uredništvo

Vir: Pixabay
Včeraj se je v Ljubljani začela največja diplomatska konferenca v slovenski zgodovini pol letu 1821, za sprejem konvencije o sodelovanju pri pregonu genocida in drugih hudodelstev. Pobuda deluje kot samostojen proces zunaj okvira Združenih narodov. Trajala bo do 26. maja, prinesla pa bo prvo konvencijo, poimenovano po slovenski prestolnici. Namen le-te je zapolniti pravne praznine pri preiskavi in pregonu najtežjih hudodelstev na mednarodnem nivoju.

Na njen bo udeleženih 250 strokovnjakov mednarodnega javnega in mednarodnega kazenskega prava iz 79 držav. Doprinos konvencije bodo določila o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost, vojnih hudodelstev in drugih mednarodnih hudodelstev.

Naša zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je nagovorila goste, med katerimi so bile tudi zunanja ministrica Belgije Hadja Lahbib, nizozemska ministrica za pravosodje Dilan Yesilgöz-Zegerius in sodnica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Kimberly Prost, je na otvoritvi povedala: "Ključ do našega uspeha je krepitev sodelovanja in politične volje držav za izvajanje preiskav in pregona najhujših mednarodnih zločinov. Kot države imamo za to glavno dolžnost. Prepričana sem, da bo konferenca prišla do uspešnega zaključka".

Obenem je zgodovinar dr. Jože Dežman opozoril na ignoranco slovenskega primera zločinov, ki jih Fajonova obravnava nedostojno. Do žrtev komunističnega nasilja genocidnih razsežnosti, ki so se pri nas zgodili po Drugi svetovni vojno, se njena stranka kot tudi celotna politična opcija obnaša zaničevalno. Celoten Dežmanov komentar lahko preberete na portalu Časnik.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki