Ministra Loredana k odstopu zaradi "privatizacije zdravstva" poziva prvi "dvoživkar" v državi
Organizacije združene v Glas ljudstva ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana pozivajo k odstopu, ker "ne zastopa interesov pacientk, pacientov in vseh preostalih prebivalcev, ki naj bi jim bil namenjen sistem javnega zdravstva, in je v letu dni s svojimi dejanji dokončno utrdil oznako ministra za zasebne zdravnike," je povedal Dušan Keber, nekdanji minister za zdravje. Keber je sicer med slovenskimi zdravniki še iz časa, ko je bil profesor na medicinski fakulteti, znan kot tisti profesor, ki je prek zasebnega podjetja organiziral tečaje za specialnosti, ki so bili praktično obvezni. Za pomoč pri organizaciji pa je uporabljal kar pisarniške usluge klinike, na kateri je bil sicer zaposlen. Zaradi tega se ga je med zdravniki prijel izraz "pradvoživka".
Keber in Glas ljudstva ministru Loredanu sicer očitajo, da njegova zdravstvena reforma omogoča ohranjanje trenutnega stanja, ki vodi v privatizacijo zdravstva. Kritični so tudi do interventnega zakona za skrajševanje čakalnih vrst, v času izvajanja katerega so se vrste še podaljšale.
Obregnili so se tudi ob opozicijo, češ da ne vlaga interpelacije zoper ministra Loredana. Predsednik komisije za nadzor javnih financ Jernej Vrtovec je sicer včeraj vložil zahtevo za sklic nujne seje komisije glede uvedbe obveznega zdravstvenega prispevka, s katerim namerava vlada nadomestiti dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Skrbi jih monopol ZZZS na področju zdravstvenih storitev ter določba, da bo minus v zdravstveni blagajni kril državni proračun, kar predstavlja grožnjo za javne finance, medtem ko koalicija sploh ni pripravila resnih izračunov, za kako velike številke gre.
Minister Bešič Loredan je danes povedal, da ne vidi razlogov za svoj odstop, očitke civilne družbe pa je označil za neutemeljene.
Keber in Glas ljudstva ministru Loredanu sicer očitajo, da njegova zdravstvena reforma omogoča ohranjanje trenutnega stanja, ki vodi v privatizacijo zdravstva. Kritični so tudi do interventnega zakona za skrajševanje čakalnih vrst, v času izvajanja katerega so se vrste še podaljšale.
Obregnili so se tudi ob opozicijo, češ da ne vlaga interpelacije zoper ministra Loredana. Predsednik komisije za nadzor javnih financ Jernej Vrtovec je sicer včeraj vložil zahtevo za sklic nujne seje komisije glede uvedbe obveznega zdravstvenega prispevka, s katerim namerava vlada nadomestiti dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Skrbi jih monopol ZZZS na področju zdravstvenih storitev ter določba, da bo minus v zdravstveni blagajni kril državni proračun, kar predstavlja grožnjo za javne finance, medtem ko koalicija sploh ni pripravila resnih izračunov, za kako velike številke gre.
Minister Bešič Loredan je danes povedal, da ne vidi razlogov za svoj odstop, očitke civilne družbe pa je označil za neutemeljene.
Povezani članki
Zadnje objave
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Markec
Kako zanimivo!
NVOji ugotavljajo, da ni šel denar v zdravstvo. Nike in Jenulli že vedo, saj so ga nakazali na njihove račune. Ko se pa še Keber oglasi, potem je pa še tistim malim v porodnišnici jasno, da mora zaščititi svoje interese.
Zdravje pameti!
Svoboda narodu!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.