N1: Cilj Hamasovega napada preprečitev normalizacije odnosov med Savdsko Arabijo in Izraelom?
Hamasov napad na Izrael ne prihaja zgolj v času 50. obletnice jomkipurske vojne, pač pa ima tudi konkreten cilj v spodkopavanju regionalnih zavezništev islamskih držav v regiji z Izraelom. V zadnjih letih je namreč več arabskih držav z Izraelom normaliziralo odnose, v zaključni fazi, ki bi se lahko končala že v nekaj mesecih pa naj bi bil tudi dogovor med Izraelom in Savdsko Arabijo.
Savdska Arabija ne priznava Izraela in je do nedavnega vztrajala pri t.i. pravični rešitvi za Palestince v smislu rešitve dveh držav, brez česar Izraela ni nameravala priznati. Aktualni spopadi bi tako lahko služili k odvračanju Riada k priznanju Izraela na podoben način, kot so ob podpori ZDA že storili Združeni Arabski Emirati, Bahrajn in Maroko. Američani naj bi želeli, da Savdijci priznajo Izrael v zameno za obrambni sporazum z Washingtonom.
Podrobneje v analizi na portalu N1.
1 komentar
Andrej Muren
Osebno nimam nič proti palestinski državi v nekih razumnih mejah. Verjetno prej tam res ne bo miru. Bi pa potem obvezno morali razdeliti prebivalstvo - Žide v Izrael, Arabce pa v palestinsko državo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.