Na Ljubljanskem barju začenjajo z lovom na nutrije

Uredništvo

Nutria (Myocastor coypus), Foto: Wikimedia
Nutrije, ki sicer izvirajo iz Južne Amerike so se v Evropi pojavile v tridesetih letih prejšnjega stoletja, ko so ušle iz farm za pridelovanje krzna. V Sloveniji so jih prvič opazili v osemdesetih letih, kot tujerodna invazivna vrsta pa se hitro širijo in njihova populacija se je v zadnjih letih podvojila. Hkrati s kopanjem rovov v bregove rek povzročajo erozijo ter slabšajo stanje ekosistema za domorodne vrste, zato bodo v krajinskem parku Ljubljansko barje začeli z njihovim odlovom.

V naseljih bodo lov izvajali s pastmi, da ta ne bi predstavljal nevarnosti, zaenkrat pa ga bodo izvajali le na Ljubljanskem barju, ne pa tudi v Ljubljani, kjer je populacija teh živali zelo velika, nekateri prebivalci pa jih tudi hranijo, kar je sicer prepovedano. Je pa odlov na drugih območjih predviden za prihodnja leta. Na spletu se je sicer že pojavila peticija proti odlovu teh živali.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki