Na Škotskem bo vozil prvi avtobus brez voznika

Uredništvo

V škotskem Edinburghu je danes prvo vožnjo opravil avtobus brez voznika. Vozil bo sicer na redni liniji, ki je dolga 22,5 kilometra.

Gre za linijo AB1, ki bo prva registrirana avtobusna linija na svetu, na kateri bodo uporabljali popolnoma avtonomne avtobuse. V družbi Stagecoach, ki upravlja z linijo, pričakujejo do 10.000 potnikov na teden. Sprva je do leta 2025 predvideno testno obratovanje s skupno petimi avtobusi.

Kljub temu, da gre za avtobus brez voznika, sta na njem vseeno dva zaposlena – eden sedi za volanom, da lahko po potrebi posreduje pri vožnji, drugi pa v zadnjem delu preverja vozovnice in odgovarja na vprašanja potnikov. V Stagecoachu so povedali, da so projekt pripravljali deset let. Preden so se odločili sistem dati v uporabo, so opravili skupno 1,8 milijona testnih kilometrov.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki