Nemška skupnost pri varuhu človekovih pravic za priznanje in ureditev svojega pravnega položaja
Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je sestal s predstavniki nemško govoreče skupnosti na Slovenskem. Razprava je potekala predvsem o njihovem priznanju, skupnost pa si želi tudi možnosti aktivnega sodelovanja pri ureditvi svojega pravnega položaja.
Gostje so varuha seznanili, da so pripravili posebno publikacijo, ki bi lahko služila za razmislek o možnih rešitvah. Povedali so tudi, da se določila t. i. kulturnega sporazuma, ki sta ga leta 2002 podpisali Slovenija in Avstrija, ne izvajajo. V njej so opredeljene pravice nemško govoreče skupine v Sloveniji. Slovenska vlada je v skladu z njo dolžna zagotoviti, da skupina, ki šteje nekaj tisoč ljudi, v polnosti razvija svojo jezikovno in drugo identiteto.
Za uradno priznanje nemško govoreče skupnosti v Sloveniji si sicer prizadeva tudi Avstrija. Naj okrepijo pravno varstvo nemško govoreče skupnosti in novih narodnih skupnosti, je Slovenijo sicer pozval tudi Svetovalni odbor o Okvirni konvenciji Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin.
Gostje so varuha seznanili, da so pripravili posebno publikacijo, ki bi lahko služila za razmislek o možnih rešitvah. Povedali so tudi, da se določila t. i. kulturnega sporazuma, ki sta ga leta 2002 podpisali Slovenija in Avstrija, ne izvajajo. V njej so opredeljene pravice nemško govoreče skupine v Sloveniji. Slovenska vlada je v skladu z njo dolžna zagotoviti, da skupina, ki šteje nekaj tisoč ljudi, v polnosti razvija svojo jezikovno in drugo identiteto.
Za uradno priznanje nemško govoreče skupnosti v Sloveniji si sicer prizadeva tudi Avstrija. Naj okrepijo pravno varstvo nemško govoreče skupnosti in novih narodnih skupnosti, je Slovenijo sicer pozval tudi Svetovalni odbor o Okvirni konvenciji Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin.
Povezani članki
Zadnje objave
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Sonatine
No končno. Če ni to, po svoje soočenje Slovenije z nagnusnim zločinom komunističnega genocida mad nemško manjšino, ki je pred komunističnim terorjem v Kočevju, pa tudi v Mariboru, na primer, predstavljala večino populacije. Upam, da imajo za seboj močno podporo, čudi me namreč, da jih je Varuh ČP (a le "naših", da ne bo pomote), sploh sprejel. Sprejeti pa bi jih morali najvişji predstavniki države. In Evropska komisija s predsednico na čelu, kakor tudi slišati Evdopski parlament. Jaz upam, da pripadniki nekdanje nemşke manjšine pri nss nd odnehajo. Za vsako rit se Božja šiba najde.
In da ne bomo poslušali večne viže še iz časov komunizma, kako da "prekleti Avstrijci" ne upoštevajo podpisane meddržavne pogodbe, ob notorični servilnosti predstavnikov slovenskih organizacij v Avstriji komunistični vrhuški. Od katerih nekateri, zdaj že upokojeni (ali pa ne) Sloveniji danes, v 21.stoletju, ne priznavajo državnosti, jo javno izrekajo Srbiji in kot mentorji na Dunajski univerzi vplivajo na nastanek diplomskih in doktorskih del, ki poveličujejo Titov zločinski sistem, osamosvojitev pa omalovažujejo. Kako pa Slovenija spoštuje zaveze do Avstrije? Kot vidimo, jih ne. Slovenska javnost o slovenskih zavezah do nemške manjšine sploh ničesar ne ve. Je bilo sistematično zamolčevano. Je zamolčevano tudi danes. V normalnih okoliščinah bi bile zahteve neke manjšine, še sploh pa z genocidom izbrisane, prvorazredna, tudi mednarodna, novica. Tako pa nič. En Svdtina je sprejel malo nadležen obisk, po katerem Slovenci prvič slišimo, da ima Slovenija do teh ljudi neke mednarodnopravno veljavne obveze. Dolžnosti, tako rekoč.
Dragi Nemci, uradne postopke pričnite in sprožite zahteve preko EU ter uradnih predstavnikov Slovenije. Zločin nad vami se upira premnogim Slovencem.
Domovino pa pozivam, naj se temi posveti in začne razkrivati ozadja, ki so nam Slovencem prikrita. Ker je tako prav, ker je tako krščansko in ker je civilizirano. In nujno, da se v Sloveniji pričnemo soočati s travmatičnimi resnicami ter z manipulacijo laži.
Zakaj Nemcev nista sprejela zunanji minister in neokomunistka, vnukinja zločincev nad temi Nemci, tovarišica Asta? Kdo od njiju lahko to ignoranco sploh upraviči pred EU? Po mojem mndnju si ti izbrisani Nemci zaslužijo jasno in javno podporo vseh slovenskih intelektualcev, posameznikov in političnih sil, tako tistih, ki obsojajo komunistični teror, kot onih, ki zagovarjajo civilizirano držo ter dolžnost. Ali pa bomo spdt oportunistično tiho kot navadne "pi***"?
KDOR MOLČI, PRITRJUJE.
Sonatine
In znova, opravičilo za tipkarske napake ter natanko eno manjkajočo vejico (kar še posebej bode v oči). Mea culpa.
Peter Klepec
Slovencem so resetirali obcutek kaj je prav in kaj ni prav. Z moralnega/eticnega stalisca, ne glede na pogodbe. Povprecni Slovenec ne zna objektivno oceniti pravice, ce gre za njega samega ali za nekoga drugega. Pa ce gre za nacionalne pravice, spor s sosedom ali pa za problem dediscine v druzini. Vedno sta dva kriterija, dostikrat prav diametralno nasprotna - eden zase in eden za druge. Ne vem koliko je sploh se Nemcev/Avstrijcev v SLO. Po vecini so itak poslovenjeni, to je morali so zatajiti svojo nacionalnost, da so lahko preziveli. Drugi so odsli ali so mrtvi. Tudi emigranti, ki zivijo v Nemciji/Avstriji&co., neradi govorijo o svoji bivsi domovini ali domovini svojih prednikov. Niti s potomci. Se nostalgije ni vec. Poznam gospo v Nemciji, njena mama je bila doma v Sudetih - in je bila neskoncno presenecena, ko je nekega dne zvedela, da njena mati zna cesko.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.