Nov zakon o štetju starosti pomladil Južne Korejce
Južni Korejci so postali leto ali dve mlajši, saj nov zakon usklajuje dva tradicionalna načina štetja starosti v državi z mednarodnimi standardi.
Zakon odpravlja tradicionalni sistem, ki je Južne Korejce ob rojstvu štel za enoletne, pri čemer se šteje čas v maternici. Drugi je štel, da se vsi postarajo za eno leto vsak prvi dan januarja namesto na rojstni dan.
Predsednik Yoon Suk-yeol si je močno prizadeval za spremembo, ko je lani kandidiral za položaj. Tradicionalne metode štetja starosti so povzročile »nepotrebne družbene in gospodarske stroške«, je dejal.
Pojavili so se na primer spori glede izplačil zavarovanj in ugotavljanja upravičenosti do državnih programov pomoči.
Prej je bila v Koreji najbolj razširjena metoda izračuna stoletja star sistem "korejske starosti", po katerem oseba ob rojstvu dopolni eno leto in 1. januarja pridobi eno leto. To pomeni, da bo otrok, rojen 31. decembra, naslednji dan star dve leti.
Ločen sistem »štetja starosti«, ki se je prav tako tradicionalno uporabljal v državi, šteje osebo za nič ob rojstvu in 1. januarja doda leto. To pomeni, da je na primer od 28. junija 2023 oseba, rojena 29. junija 2003, stara 19 let po mednarodnem sistemu, 20 po sistemu »štetja starosti« in 21 po sistemu »korejske starosti«.
Kljub tej potezi bodo ostali številni obstoječi statuti, ki štejejo starost osebe na podlagi sistema koledarskega leta »štetje starosti«. Na primer Južnokorejci lahko kupijo cigarete in alkohol od leta – ne dneva – ko dopolnijo 19 let.
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.