Pirati v DZ s zakonom o omejevanju županskih mandatov, večina strank predlogu nasprotuje

Uredništvo

Foto: Nace Hočevar, STA/a>
Piratska stranka Slovenije je v Državni zbor vložila 5.000 podpisov, s katerimi zahtevajo obravnavo njihovega zakona, ki bi omejil število županskih mandatov. S predlogom želijo zmanjšati korupcijo na lokalni ravni in odpraviti občinske "šerife", po vložitvi predloga v obravnavo pa bodo zanj začeli lobirati, je povedal sekretar piratov Jasmin Feratović. 

Od parlamentarnih strank je predlogu naklonjena zgolj Levica, ki je Piratom tudi pomagala pri zbiranju podpisov, ko je že kazalo, da teh ne bo dovolj. Levica je sicer edina stranka, ki svojih županov nima (če odštejemo župana Celja, ki je sicer član stranke, a je nastopil samostojno).

V SD in Svobodi pa tudi v Novi Sloveniji so se že opredelili do predloga, ki mu nasprotujejo, v SDS predloga še niso videli. Poslanske skupine, ki zakonu nasprotujejo, opozarjajo, da bi lahko bil v neskladju z ustavo, saj posega v ustavno pravico biti voljen, o tem, kdo naj bo župan, pa naj odločajo volivci. Prav tako opozarjajo, da sta za izvedbo mnogih projektov potrebna več kot dva mandata.

Pirati sicer sporočajo, da so se pripravljeni pogajati tudi o kakšnem dodatnem mandatu.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki