Populacija medveda je v Sloveniji v zadnjih 10 letih narasla za več kot 60%

Uredništvo

V Sloveniji se je število medvedov od zadnjega merjenja povečalo na več kot 1000 osebkov, povečalo pa se je tudi število tropov volkov, in sicer na okoli 12. Intervencijska skupina za odstrel je bila ukinjena, vladi pa nekateri kmetje očitajo, da nima trajnostnega upravljanja z zvermi, konflikti pa se povečujejo.

Dodatne izsledke so danes predstavili v državnem zboru. Poslanka Nove Slovenije Iva Dimic je tako povedala, da je v zadnjih desetih letih populacija medveda na domačih tleh narasla za več kot 60%. Prevelika številčnost populacije pa vodi v konflikte, ki ogrožajo varnost ljudi, je še opozorila.

Največ škodnih dogodkov je sicer na Kočevskem in Notranjskem. V stranki NSi pa so predlagali, naj se izda odločba o odvzemu 230 osebkov rjavih medvedov z odstrelom, s čimer naj bi se preprečila resna škoda na kmetijskih površinah in pridelkih, hkrati pa zagotovila tudi boljša varnost ljudi.

Kot vemo so ostro proti odstrelu zveri nekatere nevladne organizacije, ki opozarjajo, da bi ti odstreli pomenili kršitev evropske zakonodaje. Predsednik vlade Robert Golob je ministra za naravne vire Uroša Brežana tako pred kratkim že pozval, naj zamrzne vse odločbe o letošnjem odstrelu medvedov.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki