Poslanci potrdili preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno, ZZZS opozarja, da je prispevek prenizek
Poslanci in poslanke so na današnji drugi izredni seji potrdili novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kot ga poznamo zdaj.
Z glasovanjem so potrdili vse predlagane vladne amandmaje k zakonu, zavrnili pa so amandma poslanske skupine NSi. Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je podprlo 51 poslancev, proti jih je bilo 29.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo preoblikovalo v obvezno, ob tem pa se ne bo spremenila višina zavarovalne premije, ki bo še naprej znašala 35 evrov. Nova pravila bodo začela veljati 1. januarja 2024.
V ZZZS sicer opozarjajo, da je znesek prenizek, kar pomeni, da bo primanjkljaj največ do višine 240 milijonov evrov kril državni proračun.
Z glasovanjem so potrdili vse predlagane vladne amandmaje k zakonu, zavrnili pa so amandma poslanske skupine NSi. Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je podprlo 51 poslancev, proti jih je bilo 29.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo preoblikovalo v obvezno, ob tem pa se ne bo spremenila višina zavarovalne premije, ki bo še naprej znašala 35 evrov. Nova pravila bodo začela veljati 1. januarja 2024.
Državni zbor je na izredni seji izglasoval spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju z 51 glasovi za in 29 proti. Tako se z začetkom prihodnjega leta ukinja plačevanje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (DZZ) trem zasebnim zavarovalnicam. Namesto tega bo treba plačevati obvezni zdravstveni prispevek ZZZS v enotnem fiksnem znesku 35 evrov mesečno.
V ZZZS sicer opozarjajo, da je znesek prenizek, kar pomeni, da bo primanjkljaj največ do višine 240 milijonov evrov kril državni proračun.
Zakon določa, da se bo novi obvezni zdravstveni prispevek (OZP), ki ga bodo morali plačevati vsi zavezanci za obvezno zdravstveno zavarovanje, valoriziral enkrat letno, prvič pa leta 2025.
Povezani članki
Zadnje objave
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Povečano število primerov nalezljive bolezni
22. 6. 2026 ob 14:37
Keir Starmer na izhodnih vratih, Velika Britanija bo dobila novega premierja
22. 6. 2026 ob 14:31
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Andrej Muren
No, in kje je sedaj ta famozni toliko opevani "prihranek" za delovnega človeka? - Ljudje bomo za zdravstvo po novem plačevali več in imeli od njega manj. Temu se reče napredek po levičarsko. Nimaš nič in si kljub temu srečen. Ali si res?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.