Poslopju britanskega parlamenta grozi uničenje
Stavba britanskega parlamenta je arhitekturna mojstrovina, Unescov seznam svetovne dediščine. Vendar gre tudi za propadajočo, puščajočo, z azbestom prepredeno zgradbo, ki je v "resničnem in naraščajočem" tveganju uničenja, so v sredo sporočili britanski zakonodajalci.
Odbor za javne račune spodnjega doma britanskega parlamenta je v poročilu dejal, da sedež britanske demokracije "pušča, padajo zidovi in je v stalni nevarnosti požara".
"Obstaja resnična in naraščajoča nevarnost, da bo katastrofalni dogodek uničil" stavbo, preden bodo končana dolgo odlašana obnovitvena dela, so dejali zakonodajalci.
Medtem stavba vse bolj propada. Streha pušča, stoletja stare parne cevi pokajo, kosi zidu se občasno zrušijo. Mehanski in električni sistemi so bili nazadnje posodobljeni v štiridesetih letih prejšnjega stoletja.
Azbesta je toliko, da bi njegovo odstranjevanje "lahko zahtevalo približno 300 ljudi, ki bi delali dve leti in pol, medtem ko se lokacija ne bi uporabljala," je dejal odbor spodnjega doma parlamenta.
In nenehno obstaja nevarnost požara. Odbor je dejal, da je bilo od leta 2016 v parlamentu 44 "požarnih incidentov" in da redarji zdaj patruljirajo 24 ur na dan.
Sedanja stavba, ki jo je zasnoval arhitekt Charles Barry v neogotskem slogu, je bila zgrajena po požaru, ki je uničil njeno predhodnico leta 1834.
Odbor za javne račune spodnjega doma britanskega parlamenta je v poročilu dejal, da sedež britanske demokracije "pušča, padajo zidovi in je v stalni nevarnosti požara".
"Obstaja resnična in naraščajoča nevarnost, da bo katastrofalni dogodek uničil" stavbo, preden bodo končana dolgo odlašana obnovitvena dela, so dejali zakonodajalci.
Medtem stavba vse bolj propada. Streha pušča, stoletja stare parne cevi pokajo, kosi zidu se občasno zrušijo. Mehanski in električni sistemi so bili nazadnje posodobljeni v štiridesetih letih prejšnjega stoletja.
Azbesta je toliko, da bi njegovo odstranjevanje "lahko zahtevalo približno 300 ljudi, ki bi delali dve leti in pol, medtem ko se lokacija ne bi uporabljala," je dejal odbor spodnjega doma parlamenta.
In nenehno obstaja nevarnost požara. Odbor je dejal, da je bilo od leta 2016 v parlamentu 44 "požarnih incidentov" in da redarji zdaj patruljirajo 24 ur na dan.
Sedanja stavba, ki jo je zasnoval arhitekt Charles Barry v neogotskem slogu, je bila zgrajena po požaru, ki je uničil njeno predhodnico leta 1834.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kaj pa vem
Torej s kulturno dediščino so težave povsod! Razumem, da pazimo na nekaj, kar se je ohranilo skozi stoletja in res ni potrebe, da se uniči prav v moji generaciji. Da se pa shranjuje prav vse, kar nam vzbuja kakšno nostalgijo? S tem se dokopljemo le do en kup stare šare in slabih stavb, ki so predrage za dobro vzdrževanje. Hm, malo zlobe. Sploh ni potrebno imeti spomina na zločine komunizma. Imamo kup razrušenih gradov, zraven le postavimo napis tega in tega dne so grad izropali in požgali partizani in pobili njihove lastnike.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.