Prebivalstvo EU se je leta 2022 povečalo prvič po treh letih − zaradi migracij

Uredništvo

Vir: Pixabay
Po novih podatkih, ki jih je v torek objavil statistični urad EU Eurostat, se je število prebivalcev Evropske unije leta 2022 povečalo prvič po treh letih.

Čeprav je bilo leta 2022 zabeleženih več smrti kot rojstev, so povečane migracije v EU povečale število prebivalstva. V EU je 1. januarja 2023 živelo 448,4 milijona ljudi, leto prej pa 446,7 milijona. Prebivalstvo se je pred tem zmanjšalo v letih 2020 in 2021 zaradi pandemije COVID-19.

Po podatkih Eurostata je rast prebivalstva v letu 2022 mogoče pripisati povečanemu preseljevanju po pandemiji in prihodu razseljenih oseb iz Ukrajine, ki iščejo status začasne zaščite po vsej EU po ruski invaziji februarja 2022. Približno 4 milijone ljudi iz Ukrajine je od marca 2023 poiskalo začasno zatočišče v EU.

Nekatere države članice EU so pred kratkim izrazile zaskrbljenost nad upadanjem rodnosti in predlagale ukrepe za rešitev tega položaja. Stopnja rodnosti se je med letoma 2001 in 2021 znižala v 11 od 27 držav članic EU.

Medtem ko se je celotno prebivalstvo EU leta 2022 povečalo, povečanja prebivalstva niso opazili v vseh državah članicah. Skupaj je sedem držav med 1. januarjem 2022 in 2023 zabeležilo zmanjšanje števila prebivalstva, pri čemer je največji upad zabeležila Italija (−179.419 oseb), najmanjši pa Slovaška (−5.920). Povečanje so opazili v drugih 20 državah, največje v Nemčiji (1.121.721) in najmanjše v Latviji (7.251).
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00