V ponedeljek nova neurja: Arso z oranžnim opozorilom za celotno državo
V teh dneh se v Sloveniji soočamo z vročinskim valom, za ponedeljek pa je Agencija RS za okolje (Arso) izdala oranžno opozorilo za vso državo, in sicer zaradi nevarnosti neurij. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se bo prek Slovenije pomikala dokaj izrazita hladna fronta. Padavine, večinoma plohe in nevihte, bodo že zjutraj in dopoldne zajele zahodne kraje, čez dan pa bodo prešle celotno ozemlje Slovenije.
Možna bodo krajevna neurja z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. V več delih države bo zato verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode.
Ob tem opozarjajo, da lahko zaradi spremenjenih odtočnih razmer (na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene, in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine), padavinska voda odteka drugače kot običajno.
»To se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih. Najbolj ranljiva so območja Kamniške Bistrice, Zg. Savinjske doline in Mežiške doline, pojav je možen tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov,« so še zapisali pri Arsu.
𝗣𝗼𝘀𝗼𝗱𝗼𝗯𝗹𝗷𝗲𝗻𝗮 𝘃𝗿𝗲𝗺𝗲𝗻𝘀𝗸𝗮 𝗻𝗮𝗽𝗼𝘃𝗲𝗱 𝘇𝗮 𝗽𝗼𝗻𝗲𝗱𝗲𝗹𝗷𝗸𝗼𝘃𝗼 𝗽𝗼𝘀𝗹𝗮𝗯𝘀̌𝗮𝗻𝗷𝗲 𝘃𝗿𝗲𝗺𝗲𝗻𝗮
— ARSO vreme (@meteoSI) August 26, 2023
⛈ V ponedeljek, 28.8., bo nad severnim Sredozemljem nastalo ciklonsko območje, prek Slovenije se bo pomikala dokaj izrazita hladna fronta.
🧵1/6 pic.twitter.com/tE5lzyujQh
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.