V ponedeljek nova neurja: Arso z oranžnim opozorilom za celotno državo

Uredništvo

Vir: Pixabay

V teh dneh se v Sloveniji soočamo z vročinskim valom, za ponedeljek pa je Agencija RS za okolje (Arso) izdala oranžno opozorilo za vso državo, in sicer zaradi nevarnosti neurij. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se bo prek Slovenije pomikala dokaj izrazita hladna fronta. Padavine, večinoma plohe in nevihte, bodo že zjutraj in dopoldne zajele zahodne kraje, čez dan pa bodo prešle celotno ozemlje Slovenije.

Možna bodo krajevna neurja z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo. Glavnina padavin bo padla v razmeroma kratkem času (nekaj urah) ob krajevnih nalivih. V več delih države bo zato verjetno hitro naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode.

Ob tem opozarjajo, da lahko zaradi spremenjenih odtočnih razmer (na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene, in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine), padavinska voda odteka drugače kot običajno.

»To se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih. Najbolj ranljiva so območja Kamniške Bistrice, Zg. Savinjske doline in Mežiške doline, pojav je možen tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov,« so še zapisali pri Arsu.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Prihajajoči dogodki

JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00