Sežig Korana sprožil buren odziv
Salwan Momika, ki naj bi bil Iračan, ki živi na Švedskem, je v sredo pred osrednjo mošejo v Stockholmu zažgal izvod islamske svete knjige.
Sežig Korana so obsodile številne večinsko muslimanske države.
Več deset ljudi je vdrlo v kompleks švedskega veleposlaništva v iraški prestolnici Bagdad.
#Iraq #Sweden : Protesters briefly broke into compound of Swedish embassy in #Baghdad over burning of Qu’ran in Stockholm yesterday #يحدث_الان #العراق #السويد pic.twitter.com/JUI2uduZyy
— sebastian usher (@sebusher) June 29, 2023
Incident je sprožil tudi jezo v drugih večinsko muslimanskih državah, vključno s Turčijo – članico Nata, ki ima besedo pri tem, ali Švedska prav tako postane članica. Predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal: "Sčasoma bomo arogantne zahodnjake naučili, da žaljenje muslimanov ni svoboda misli."
Države Bližnjega vzhoda, vključno z Irakom, Iranom, Savdsko Arabijo in Egiptom, so močno kritizirale sežig.
Maroko in Jordanija sta odpoklicala svoja veleposlanika v Stockholmu, Maroko pa je poklical tudi švedskega odpravnika poslov v Rabatu.
Irak je dejal, da je incident "odraz sovražnega agresivnega duha, ki nima nobene zveze s svobodo izražanja".
Iran je ponovil iraške kritike in dejanje sežiga Korana označil za "provokativno" in "nesprejemljivo", Egipt pa ga je označil za "sramotno" dejanje, ki je še posebej provokativno, ko muslimani praznujejo Kurban-bajram.
Savdska Arabija – destinacija približno 1,8 milijona vernikov na letnem romanju hadž ta teden – je dejala, da "teh sovražnih in ponavljajočih se dejanj ni mogoče sprejeti z nobeno utemeljitvijo."
4 komentarjev
Peter Klepec
Iracan je skuril svoj Koran in Irak se je pritozil. In zakaj se je pritozil pri Svedski? Da ima Svedska po njihovo slabe zakone?
Andrej Muren
Švedska bi morala ravnati recipročno in takoj poklicati na odgovor diplomate muslimanskih držav, v katerih preganjajo kristjane.
Kaj pa vem
Muslimani ne kažejo nobene strpnosti do kristjanov. Kristjani so v muslimanskih državah močno preganjani. Ne bi bilo slabo, ko bi jih kak veljak z zahoda na to opozoril.
Kaj pa vem
Dovoljeno je zažigati križe, ne pa muslimanskih svetih simbolov. NOBENO NORČEVANJE IZ STVARI, KI SO NEKOMU SVETE NI SPREJEMLJIVO, NAJ BO TO KRIŽ ALI KORAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.