Škof Saje v Kočevskem rogu: Nerazčiščena preteklost bremeni sedanjost in ji onemogoča zdravo pot naprej
V Kočevskem rogu je včeraj potekala spominska slovesnost, posvečena pobitim po drugi svetovni vojni in z mašo, ki jo je daroval novomeški škof in predsednik škofovske konference (SŠK) Andrej Saje. Udeležila sta se je tudi predsednik SDS Janez Janša in nekdanji predsednik RS Borut Pahor.
Poudaril je, da je namen vsakoletne slovesnosti ob breznu pod Krenom molitev za pokojne, a tudi sprava in odpuščanje znotraj naroda, kot poroča RTV. Obenem pa mora ob molitvi potekati tudi priznavanje zgodovinskih dejstev in poprava krivic – kot pravi, pravičnost ni možna brez obsodbe zločinov in dostojnega pokopa posmrtnih ostankov izkopanih žrtev, kar je označil za civilizacijska dejanja.
»Osebnih krivcev danes tudi ni več, vendar iz nadnaravnega, družbenega, državnega vidika ne more biti vse kar tako pozabljeno, kot da se ni nič zgodilo. Nerazčiščena preteklost bremeni sedanjost in ji onemogoča zdravo pot naprej.«
Spomnil je na odpravo nacionalnega dne spomina na žrtve komunističnega nasilja in na pomanjkanje dogovora o tem, kje bodo pokopane žrtve iz bližnjega brezna pod Macesnovo gorico.
https://twitter.com/ZigaTurk/status/1665264500532969475?s=20
Poudaril je, da je namen vsakoletne slovesnosti ob breznu pod Krenom molitev za pokojne, a tudi sprava in odpuščanje znotraj naroda, kot poroča RTV. Obenem pa mora ob molitvi potekati tudi priznavanje zgodovinskih dejstev in poprava krivic – kot pravi, pravičnost ni možna brez obsodbe zločinov in dostojnega pokopa posmrtnih ostankov izkopanih žrtev, kar je označil za civilizacijska dejanja.
»Osebnih krivcev danes tudi ni več, vendar iz nadnaravnega, družbenega, državnega vidika ne more biti vse kar tako pozabljeno, kot da se ni nič zgodilo. Nerazčiščena preteklost bremeni sedanjost in ji onemogoča zdravo pot naprej.«
Spomnil je na odpravo nacionalnega dne spomina na žrtve komunističnega nasilja in na pomanjkanje dogovora o tem, kje bodo pokopane žrtve iz bližnjega brezna pod Macesnovo gorico.
https://twitter.com/ZigaTurk/status/1665264500532969475?s=20
Povezani članki
Zadnje objave
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Z zgornjim gospodom - se nikakor - ni mogoče strinjati.
Niti približno se ne ve, vsaj večina Slovencev - ne ve
kaj se je zares zgodilo.
Decembra 1938 so bile v Sloveniji - poštene volitve,
kakršnih v zadnjih časih - vprašljivo, če jih še imamo.
Na teh volitvah v BGD sjupščino - je stara dobra, proslovenska
in katoliška SLS stranka dr. Korošca - dobila v LJ - kar 77%,
v celi Sloveniji pa
- 78 % glasov volilcev.
Torej kar 80 % ljudi in še več je bilo katoliško in protistalinistično - opredeljenih.
Izključno
in samo s čistim BRATOMORNIM LIKVIDACIJSKIM TERORJEM nad
našimi predniki Slovenci
je v razmerah ostre okupacije - uspelo STALINISTIČNIM SLO KOMUNISTOM
PRIGRABITI - SI ABSOLUTNO OBLAST.
Meseci OD MAJA DO AVGUSTA 1945 - SO BILI NAJBOLJ BREZPRAVNI IN
NAJBOLJ GROZOTNI
- V VSEJ NAŠI SLOVENSKI ZGODOVINI.
pRI ZLOČINIH ZOPER ČLOVEČNOST, PRI LIKVIDACIJAH TISOČEV NEOBOROŽENIH SONARODNJAKOV ...
NI KAJ RAZPRAVLJATI - O "PRAV in NEPRAV". Zločin je zločin.
Celo več mojih srodnikov
v vojskovanje povsem nevpletenih ZELO DOBRIH OBRTNIKOV, PEČARJEV ...
je raje odšlo v KANADO IN ZDA.
Kaj
in koliko - - "se ve" ?
Od maja do avgusta te je lahko katerikoli "titovec..." ubil nekaznovano
brez razloga. Še "svoje" so kar pobijali.
Bodimo no - resni.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 71 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan:
ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komun-socializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd Imam jih blokirarne, njih branja nevrednih zapisov ne vidim, ne berem. Moji KONTAKTNI podatki so na internetu pod mojim d.o.o. SLOVENIANA – za POLNO PREDSTAVLJENE, resno sodelovanje: za
razvoj pozitivnih vse- slovenskih domoznanskih društev, muzeji “ORLOV” itd
Andrej Muren
Namesto osebnih krivcev za pomore imamo danes njihove ponosne naslednike, ki pravijo, da so jih takrat še premalo pobili.
V spravo, kakršno si nekateri predstavljajo ne verjamem, saj na levi strani ne odstopijo od svojih stališč in mitov. Po njihovem bi se morali pokesati tisti, ki so bili brez sodbe pobiti.
Ko izvede komemoracijo desna politična opcija, se levaki usajajo, da gre za premetavanje kosti. Ko oni vsako leto romajo v Dražgoše in na Pohorje, je to po njihovem znak naprednosti.
Peter Klepec
Oh no, ta preteklost je ze nekaj casa razciscena, t.j. ve se kaj se je zgodilo. Ne ve pa se, ce je bilo to prav ali ne. Oziroma, tu se polovica naroda ne strinja z drugo polovico. Ne zaradi pomanjkljive razciscenosti, ampak zaradi pomanjkljive morale.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj dober dan vsem.
Ali morda kdo ve, kdo prazaprav je ta človek ... I. Pribac?
Aki on in njega predniki že dolgo živijo v Sloveniji ?
Zdi se mi, da hoče nam Slovencem vsiljevati - kakšen naj bi bil naš odnos
NAS SLOVENCEV - DO NAŠE SLOVENSKE POLPRETEKLOSTI
- s katero on osebno - morda sploh nič nima.
Le nekaj vsiljeval - se zdi - bi rad,
npr. tako - kot bi jaz vsiljeval Madžarom - kako naj gledajo na njih
polpreteklost,
s kaeri jaz osebno nimam - absolutno nič.
Sploh pa: ali ni bil ta ... I:P: organizator preds.. kampanje
hvalabogu ex preds. dr. D. Turka ?
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 71 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan:
ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komun-socializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd Imam jih blokirarne, njih branja nevrednih zapisov ne vidim, ne berem. Moji KONTAKTNI podatki so na internetu pod mojim d.o.o. SLOVENIANA – za POLNO PREDSTAVLJENE, resno sodelovanje: za
razvoj pozitivnih vse- slovenskih domoznanskih društev, muzeji “ORLOV” itd
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
P.S. DA NE BOMO KRIVIČNI DO - NSI. OK gospod in poslanec, ex minister CIGLER-KRALJ - JE BAJE BIL V KOČEVSKEM Rogu. L.r. Janez KK
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.