Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
Zdrav domoljubni odnos ne pomeni vzvišenosti nad drugimi narodi, ampak veselje in hvaležnost za lastno družino, kraj, narod in državo, je na tradicionalnem praznovanju, ki so ga v Arboretumu Volčji potok pripravili pri Radiu Ognjišče, dejal ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. Prisotnih več tisoč vernikov je spodbudil, naj se ne sramujejo svoje vere in krščanskih vrednot in naj jih pogumno živijo v vsakdanjem življenju.
Šuštar pozval k hvaležnosti in molitvi za Slovenijo
V pridigi je Šuštar poudaril pomen hvaležnosti, ponosa, odgovornosti in molitve za Slovenijo. Vernike je povabil, naj se ob državnem prazniku zahvalijo Bogu za dar domovine, za ljudi, zgodovino, kulturo in vse dobrine, ki jih narod prejema, Hkrati pa naj prosijo za Božji blagoslov in Marijino varstvo za vse Slovence doma, v zamejstvu in po svetu, so zapisali pri Radiu Ognjišče.
Molitev za domovino je po besedah škofa naloga vernih ljudi; ne le ob praznikih, ampak vsak dan. Kristjani lahko k življenju naroda prispevajo na poseben način – z molitvijo in priprošnjo za skupno dobro, za mir, zdravje, pravičnost in medsebojno razumevanje.
Skupno dobro je odgovornost vseh
Šuštar je izrazil tudi hvaležnost do preteklih rodov, ki so skozi stoletja oblikovali slovensko zgodovino, kulturo in versko izročilo. Spomnil je na pomen družinskih korenin, prednikov in vseh, ki so prispevali k temu, da lahko današnje generacije živijo v svobodni državi ter sprejemajo bogastvo vere in kulture.
Domovino, njeno zgodovino, kulturo in ljudi pa je pomembno dobro poznati, je poudaril. To namreč pomaga razumeti sedanjost in odgovorno soustvarjati prihodnost. Odgovornost za skupno dobro pa po besedah Šuštarja ni le naloga politikov ali gospodarstvenikov, ampak vsakega državljana. Vernike je zato poznal k dejavnemu sodelovanju v družini, lokalni skupnosti, Cerkvi in državi.
Dogajanje popestrili Prifarski muzikanti
Praznovanje dneva državnosti se je nadaljevalo s koncertom Prifarskih muzikantov. Okoli 3.500 obiskovalcev je dan preživelo v prijateljskem ozračju, v pogovorih in srečevanju številnih znanih obrazov, tudi sodelavcev Radia Ognjišče.
Direktor Franci Trstenjak je ob tem izrazil zadovoljstvo in veliko hvaležnost. »Ne samo lepo, čudovito je bilo praznovanje s sveto mašo in koncertom Prifarskih muzikantov. 3.500 glava množiva daje spodbudo, da smo na pravi poti in da smo za Slovenijo in njene vrednote. Lepo je biti Slovenec in na to sem ponosen. In ponosen sem, da program Radia Ognjišče k temu spodbuja in nagovarja,« je poudaril Trstenjak.
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.