Slovenija na tem, da že drugič pridobi sedež več v Evropskem parlamentu

Uredništvo

Po volitvah v Evropski parlament prihodnje leto se Sloveniji po predlogu evropskih poslancev obeta še en sedež. Slovenci bi tako imeli devet poslancev. O tem se v Bruslju pogovarjajo zaradi demografskih sprememb, ki so se zgodile od zadnje vzpostavitve kvot.

Tako bi dosegli pravičnejšo zastopanost. Slovenija je enkrat sedež že pridobila, saj smo jih na prvih volitvah imeli sedem, pridobili pa smo ga z Lizbonsko pogodbo leta 2014. Tokrat se Sloveniji pri pridobiteljih pridružujejo še Latvija, Irska, Avstrija, Danska, Finska, Slovaška, Nizozemska in Španija. Slednji bosta pridobili po dva sedeža.

Govori se tudi o uvedbi vseevropske volilne enote, zanjo naj bi bilo rezerviranih 28 sedežev. Vseh sedežev je lahko največ 751, kar velja od Lizbonske pogodbe.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki