Slovenija trepeta pred novimi neurji - kaj nas čaka?
Ob prehodu hladne fronte Slovenija danes pričakuje močne nalive, zaradi pregretega ozračja lahko pride tudi do neurij s točo. Po vsej Sloveniji je razglašen oranžni alarm, aktivirane so vse enote civilne zaščite, celotna država bo dogajanje budno spremljala, pristojni pa bodo ob 11h predstavili pregled dogajanja na novinarski konferenci.
Nekatere sosednje pokrajine so že razglasile rdeči alarm, med drugim celoten sever Italije, del Avstrije, jug Nemčije, osrednja Švica ter jugovzhod Madžarske pa so razglasili celo rdečega, preostanek naše soseščine je obarvan oranžno. Slovenska meteorološka služba je pripravila tri možne scenarije dogajanja, po najslabšem bi bila lokalno lahko količina padavin primerljiva s poplavami v začetku avgusta, vendar kot pravijo, je nemogoče napovedati kje in če sploh se bo zgodil najslabši scenarij.
Zato še vedno pozivajo, naj ljudje avtomobile in drugo premično premoženje prestavijo na višje ležeče predele, prav tako od vodotokov odstranijo bale sena, hlodovino in ostanke lesa. Zaradi poplav so po nekod spremenjene struge hudournikov, kar pomeni, da utegne voda odtekati drugače, kot smo bili vajeni do zdaj.
Posebna previdnost velja na območjih rek: Selška in Poljanska Sora, Gradaščica, Kamniška Bistrica, Meža, Savinja, opozorilo pa velja tudi za hudourniške vodotoke, kjer sicer avgusta ni poplavljalo, kot so porečje reke Reke, Notranjska in vzhod Slovenije.
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.