Slovenska industrija jekla izplačuje dividende iz milijonskih subvencij

Uredništvo

Vir: Pixabay


V letu, ko sta podjetji SIJ Acroni in SIJ Metal med največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov, je njuna obvladujoča družba Slovenska industrija jekla (SIJ) lastnikom izplačala 5,8 milijona evrov dividend.

Gospodarski minister Matjaž Han je SIJ pozval, naj ponovno razmisli o izplačilu 5,8 milijona evrov dividend v času, ko jeklarska skupina prejema milijonske subvencije zaradi povišanih cen energentov.




“Ko smo snovali zakon, je bilo jasno, da morajo pomoč dobiti podjetja, ki jo potrebujejo. Za to smo namenili ogromno denarja. Namen oziroma duh zakona je jasen. Moramo dati jasno sporočilo, da tovrstne prakse – na eni strani črpanje pomoči, na drugi pa izplačila dobička in nagrad poslovodstvu – niso sprejemljive,” je v izjavi po seji vlade dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Po mnenju vlade je v 16. členu zakona o pomočeh, ki govori o nadzoru in vračilu pomoči, zadostna pravna podlaga, da lahko ministrstvo v primeru, kot je SIJ, zahteva vračilo pomoči oziroma da jo lahko podjetje prostovoljno vrne. Minister Han je bil s tem v zvezi v stiku s članom poslovodstva skupine SIJ. “Želimo poslati jasen signal, da tovrstnih mahinacij ne bomo dovolili. Za tisto, kar ne bo prostovoljno vrnjeno, smo pozvali Furs, da prioritetno obravnava primer.”

 

 

 
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki