Slovenski državni denar se odliva v proračune tujih držav

Uredništvo

Vir: Pixabay
Predstavniki zdravniške zbornice in sindikata zobozdravnikov Dens so opozorili, da trenutni sistem plačevanja zobozdravstvenih storitev, kot ga izvaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), paciente pošilja v čakalne vrste, k zasebnikom in v tujino, predvsem na Hrvaško. Kot so poudarili, se tako denar iz slovenske zdravstvene blagajne steka v hrvaški proračun.

»Zobozdravniki resnično ne razumemo, zakaj zavod dovoljuje, da se slovenski državni denar odliva direktno v proračune tujih držav, konkretno Hrvaške,« je opozoril Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici.

»ZZZS zagovarja, da je v to prisiljen zaradi evropske direktive o čezmejnem zdravljenju ob predolgih čakalnih dobah,« je dejala predsednica sindikata zobozdravnikov Dens Mirjana Petrovič. »Tudi sami pravijo, da vidijo problem, da se denar odliva v tujino, a nič ne morejo narediti zaradi direktive. To ni res. Če bi (ZZZS) ustrezno ovrednotil storitve in omogočil zobozdravnikom samoplačnikom, da opravljajo te storitve kot na Hrvaškem, potem bi bil ta odliv bistveno manjši.«

Z ZZZS so se predstavniki zobozdravnikov na to temo sestali, a predloga rešitve s strani zavarovalnice niso prejeli. Odbor za zobozdravstvo zdravniške zbornice bo ministrstvu za zdravje poslal predlog uredbe, ki bi omogočila, da »bo lahko vsak prebivalec Slovenije izbral tistega zobozdravnika, ki mu najbolj zaupa. Kateregakoli zobozdravnika z veljavno licenco,« je dejal Krunović. Predlagajo, da bi torej v sistem vključili tudi zasebnike. Če težave ne bodo rešene, so omenili tudi možnost stavke po 1. oktobru.

 
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki