Slovenski državni denar se odliva v proračune tujih držav
Predstavniki zdravniške zbornice in sindikata zobozdravnikov Dens so opozorili, da trenutni sistem plačevanja zobozdravstvenih storitev, kot ga izvaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), paciente pošilja v čakalne vrste, k zasebnikom in v tujino, predvsem na Hrvaško. Kot so poudarili, se tako denar iz slovenske zdravstvene blagajne steka v hrvaški proračun.
»Zobozdravniki resnično ne razumemo, zakaj zavod dovoljuje, da se slovenski državni denar odliva direktno v proračune tujih držav, konkretno Hrvaške,« je opozoril Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici.
»ZZZS zagovarja, da je v to prisiljen zaradi evropske direktive o čezmejnem zdravljenju ob predolgih čakalnih dobah,« je dejala predsednica sindikata zobozdravnikov Dens Mirjana Petrovič. »Tudi sami pravijo, da vidijo problem, da se denar odliva v tujino, a nič ne morejo narediti zaradi direktive. To ni res. Če bi (ZZZS) ustrezno ovrednotil storitve in omogočil zobozdravnikom samoplačnikom, da opravljajo te storitve kot na Hrvaškem, potem bi bil ta odliv bistveno manjši.«
Z ZZZS so se predstavniki zobozdravnikov na to temo sestali, a predloga rešitve s strani zavarovalnice niso prejeli. Odbor za zobozdravstvo zdravniške zbornice bo ministrstvu za zdravje poslal predlog uredbe, ki bi omogočila, da »bo lahko vsak prebivalec Slovenije izbral tistega zobozdravnika, ki mu najbolj zaupa. Kateregakoli zobozdravnika z veljavno licenco,« je dejal Krunović. Predlagajo, da bi torej v sistem vključili tudi zasebnike. Če težave ne bodo rešene, so omenili tudi možnost stavke po 1. oktobru.
»Zobozdravniki resnično ne razumemo, zakaj zavod dovoljuje, da se slovenski državni denar odliva direktno v proračune tujih držav, konkretno Hrvaške,« je opozoril Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici.
»ZZZS zagovarja, da je v to prisiljen zaradi evropske direktive o čezmejnem zdravljenju ob predolgih čakalnih dobah,« je dejala predsednica sindikata zobozdravnikov Dens Mirjana Petrovič. »Tudi sami pravijo, da vidijo problem, da se denar odliva v tujino, a nič ne morejo narediti zaradi direktive. To ni res. Če bi (ZZZS) ustrezno ovrednotil storitve in omogočil zobozdravnikom samoplačnikom, da opravljajo te storitve kot na Hrvaškem, potem bi bil ta odliv bistveno manjši.«
Z ZZZS so se predstavniki zobozdravnikov na to temo sestali, a predloga rešitve s strani zavarovalnice niso prejeli. Odbor za zobozdravstvo zdravniške zbornice bo ministrstvu za zdravje poslal predlog uredbe, ki bi omogočila, da »bo lahko vsak prebivalec Slovenije izbral tistega zobozdravnika, ki mu najbolj zaupa. Kateregakoli zobozdravnika z veljavno licenco,« je dejal Krunović. Predlagajo, da bi torej v sistem vključili tudi zasebnike. Če težave ne bodo rešene, so omenili tudi možnost stavke po 1. oktobru.
Povezani članki
Zadnje objave
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kaj pa vem
Lahko se zahvalimo borcem proti dvoživkam in predvsem ljudem, ki tem borcem dajo glasove na volitvah. Prišli smo do tega, da si revnejši ne moremo privoščiti lepih zob, da si revnejši ne moremo privoščiti operacije krčnih žil takrat ko bi nam to še pomagalo, da lahko samo upamo, da v starejših letih ne bomo hodili okrog z odprtimi ranami. Privatno zdravstvo deluje s polno paro po zaslugi borcev proti dvoživkam. Dogaja se tudi to, da tisti z VIP pridejo do zobnih vsadkov v javnem zdravstvu in to brez doplačila. Navadni državljani se moramo mučiti s protezami, seveda jih dobimo takrat ko smo že skoraj brez zob. Dokler nam bodo vladali razni mihci kordeži in njihove njive, se stricem ni bati, da padejo s prestola. Zdaj so "pametno" pogruntali kako dobro je postaviti sončnice na 5ha poplavne površine?!? S tem mislijo nadaljevati! Meni zdrava pamet pravi da je to izjemno škodljivo. Je kje kak strokovnjak, ki te zadeve ovrže ali pa celo potrdi. Jaz ne mislim, da vse vem, lahko da se tudi motim.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.