Spodobno povabilo Janeza Janše in nepričakovana zavrnitev
Predsednik največje opozicijske stranke, Janez Janša je včeraj popoldne vse parlamentarne stranke povabil na pogovore o možni koaliciji.
Pogovori bodo potekali v petek, po prvem krogu posvetovanja vodij poslanskih skupin pri predsedniku Pahorju.
Povabilo so že včeraj zavrnili v LMŠ, Levici, posredno tudi v SD, danes pa tudi v SAB, češ da imajo ravno takrat srečanje organov stranke.
Obenem je danes pa presenetil tudi Zmago Jelinčič. Kot poroča Reporter, se pogovorov z Janšo ne bo udeležil. "Gorenak piše, da klečim na koruzi, poleg tega so nam speljali poslanko, imamo svoj ponos," je Jelinčič pojasnil za ta medij. Jelinčič tudi meni, da ne Janši ne komu drugemu ne bo uspelo sestaviti koalicije.
Jelinčičeva pripomba se je nanašala na tvit upokojenega poslanca SDS Vinka Gorenaka, v katerem je opisal sanje, da Erjavec, Jelinčič in Bratuškova kleče na koruznih zrnih čakajo na sprejem pri Janši.
Kot pravi Janez Janša, potencialne koalicijske partnerje na pogovore vabi "kljub mnogim, zaradi nespametne politike izključevanja, zamujenim priložnostim v času od zadnjih volitev," saj lahko še nadoknadijo nekaj zamujenega. "Predvsem s pospešenim odpravljanjem ovir za hitrejši in geografsko enakomernejši razvoj države, z več svobode, varnosti, odgovornosti in pravičnosti, z vzpostavitvijo reda v zdravstvu, uveljavljanjem strateških odgovorov na demografski problem ter sooblikovanjem evropskih rešitev.
Po njegovih besedah so v SDS na volitve pripravljeni, vendar ga skrbi, da bo situacija ob podobni razdrobljenosti volilnega telesa po naslednjih volitvah podobna kot sedaj.
"Razlika pa je v času prostega teka ob kopičenju nerešenih problemov. Če oblikujemo večinsko koalicijo v aktualni sestavi DZ, imamo lahko novo vlado na začetku pomladi. Če bodo vmes volitve, pa šele konec poletja," piše.
V primeru zadostnega načelnega soglasje za oblikovanje koalicije pa bi v drugem delu s potencialnimi partnerji preverjali skladnost programov po posamičnih resorjih, organizacijsko obliko prihodnje vlade ter ustreznost kadrovskih ponudb.
Odzivi na povabilo predsednika SDS k pogovorom so, glede na opredeljevanje strank do oblikovanja nove koalicije oz . predčasnih volitev, pričakovani.
Medtem ko so v LMŠ in Levici povabilo že zavrnili, so v SD že pred časom sporočili, da za mandatarja ne bi podprli kandidata iz vrst SDS. Povabilo so danes odklonili še v SAB, češ da takrat zasedajo organi stranke. "Zato se bomo predsedniku SDS opravičili, da nas ob tej uri na pogovore ne bo. O tem, kako naprej, bo znano po napovedanem srečanju organov stranke."
Maša Kociper je včeraj objavila spodnji tvit:
Udeležba Mateja Tonina in Nove Slovenije na sestanku ni vprašljiva. A volitve bi najbrž okrepile njihovo pozicijo:
Sestanka se bodo predvidoma udeležili tudi SMC in DeSUS.
Je pa danes v kontekstu tega, da je bil do sedaj odprt za pogovore o novi koaliciji, nekoliko presenetil predsednik SNS, Zmago Jelinčič. Za Reporter je dejal, da se pogovorov pri Janši ne bo udeležil, pri čemer se je skliceval na včerajšnji spodnji tvit Vinka Gorenaka, katerega je ta sicer kasneje izbrisal, a se je pred tem že precej razširil in ni ostal neopažen.
Kot piše Reporter, se tudi Jelinčič zdaj pripravlja na predčasne volitve, saj več ne verjame, da bo Janši ali komu drugemu uspelo sestaviti novo vladno koalicijo. »Vse skupaj ni več resno,« citirajo prvaka SNS.
V vljudnostnem pismu Janši pa naj bi Jelinčič obljubil, "da so bili vseskozi konstruktivna opozicija in da bodo takšni tudi ostali."
Že po odzivih strank na Janševo vabilo se da sklepati, kakšna najverjetnejša koalicija je v igri.
Navedena kombinacija bi imela skupaj 48 glasov, verjetno pa bi lahko računala še na dva manjšinska glasova, ki praviloma podpirata vlado.
Neznanka pa ostaja, ali so znotraj strank SMC in DeSUS kakšni zadržani poslanci, ki bi jih potencialno zamikala kakšna druga opcija kot sodelovanje v koaliciji pod vodstvom SDS.
Pogovori bodo potekali v petek, po prvem krogu posvetovanja vodij poslanskih skupin pri predsedniku Pahorju.
Povabilo so že včeraj zavrnili v LMŠ, Levici, posredno tudi v SD, danes pa tudi v SAB, češ da imajo ravno takrat srečanje organov stranke.
Obenem je danes pa presenetil tudi Zmago Jelinčič. Kot poroča Reporter, se pogovorov z Janšo ne bo udeležil. "Gorenak piše, da klečim na koruzi, poleg tega so nam speljali poslanko, imamo svoj ponos," je Jelinčič pojasnil za ta medij. Jelinčič tudi meni, da ne Janši ne komu drugemu ne bo uspelo sestaviti koalicije.
Jelinčičeva pripomba se je nanašala na tvit upokojenega poslanca SDS Vinka Gorenaka, v katerem je opisal sanje, da Erjavec, Jelinčič in Bratuškova kleče na koruznih zrnih čakajo na sprejem pri Janši.
Kot pravi Janez Janša, potencialne koalicijske partnerje na pogovore vabi "kljub mnogim, zaradi nespametne politike izključevanja, zamujenim priložnostim v času od zadnjih volitev," saj lahko še nadoknadijo nekaj zamujenega. "Predvsem s pospešenim odpravljanjem ovir za hitrejši in geografsko enakomernejši razvoj države, z več svobode, varnosti, odgovornosti in pravičnosti, z vzpostavitvijo reda v zdravstvu, uveljavljanjem strateških odgovorov na demografski problem ter sooblikovanjem evropskih rešitev.
Po njegovih besedah so v SDS na volitve pripravljeni, vendar ga skrbi, da bo situacija ob podobni razdrobljenosti volilnega telesa po naslednjih volitvah podobna kot sedaj.
"Razlika pa je v času prostega teka ob kopičenju nerešenih problemov. Če oblikujemo večinsko koalicijo v aktualni sestavi DZ, imamo lahko novo vlado na začetku pomladi. Če bodo vmes volitve, pa šele konec poletja," piše.
V primeru zadostnega načelnega soglasje za oblikovanje koalicije pa bi v drugem delu s potencialnimi partnerji preverjali skladnost programov po posamičnih resorjih, organizacijsko obliko prihodnje vlade ter ustreznost kadrovskih ponudb.
Odzivi pričakovani, razen Jelinčičevega
Odzivi na povabilo predsednika SDS k pogovorom so, glede na opredeljevanje strank do oblikovanja nove koalicije oz . predčasnih volitev, pričakovani.
Medtem ko so v LMŠ in Levici povabilo že zavrnili, so v SD že pred časom sporočili, da za mandatarja ne bi podprli kandidata iz vrst SDS. Povabilo so danes odklonili še v SAB, češ da takrat zasedajo organi stranke. "Zato se bomo predsedniku SDS opravičili, da nas ob tej uri na pogovore ne bo. O tem, kako naprej, bo znano po napovedanem srečanju organov stranke."
Maša Kociper je včeraj objavila spodnji tvit:
Pred predčasnimi volitvami ali desno vlado je treba NUJNO spremeniti volil zakonodajo in uvesti preferenčni glas. Sicer ni mogoče pričakovati bistvene drugačne sestave parlamenta. Ostal bo enako razdeljen med oba polit pola, tudi večina strank in akterjev bo ostalo istih
— Maša Kociper (@MasaKociper) February 3, 2020
Udeležba Mateja Tonina in Nove Slovenije na sestanku ni vprašljiva. A volitve bi najbrž okrepile njihovo pozicijo:
NSi je stranka dialoga. Z vsemi se bomo pogovorili, ali je v tej sestavi mogoče narediti dobre stvari za Slovenijo. Če ne, je @NovaSlovenija pripravljena na predčasne volitve. Sestava vlade zgolj za reševanje poslanskih mandatov nas ne zanima. 🇸🇮 pic.twitter.com/z8jI6qChDX
— Matej Tonin (@MatejTonin) February 3, 2020
Sestanka se bodo predvidoma udeležili tudi SMC in DeSUS.
Je pa danes v kontekstu tega, da je bil do sedaj odprt za pogovore o novi koaliciji, nekoliko presenetil predsednik SNS, Zmago Jelinčič. Za Reporter je dejal, da se pogovorov pri Janši ne bo udeležil, pri čemer se je skliceval na včerajšnji spodnji tvit Vinka Gorenaka, katerega je ta sicer kasneje izbrisal, a se je pred tem že precej razširil in ni ostal neopažen.
Kot piše Reporter, se tudi Jelinčič zdaj pripravlja na predčasne volitve, saj več ne verjame, da bo Janši ali komu drugemu uspelo sestaviti novo vladno koalicijo. »Vse skupaj ni več resno,« citirajo prvaka SNS.
V vljudnostnem pismu Janši pa naj bi Jelinčič obljubil, "da so bili vseskozi konstruktivna opozicija in da bodo takšni tudi ostali."
Izrisuje se potencialna koalicija SDS+SMC+NSi+DeSUS
Že po odzivih strank na Janševo vabilo se da sklepati, kakšna najverjetnejša koalicija je v igri.
Navedena kombinacija bi imela skupaj 48 glasov, verjetno pa bi lahko računala še na dva manjšinska glasova, ki praviloma podpirata vlado.
Neznanka pa ostaja, ali so znotraj strank SMC in DeSUS kakšni zadržani poslanci, ki bi jih potencialno zamikala kakšna druga opcija kot sodelovanje v koaliciji pod vodstvom SDS.
Zadnje objave
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.