Spominska slovesnost v Kočevskem rogu: "Spomina na žrtve in krivice ni mogoče odvzeti ali ga ukiniti"
Pri breznu pod Krenom v Kočevskem rogu je danes potekala spominska slovesnost z mašo, ki jo je vodil predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje. V pridigi je dejal, da je namen vsakoletnega srečanja molitev za pokojne ter spravo in odpuščanje v slovenskem narodu.
Molitev za spravo pa morajo nujno spremljati tudi dejanja ugotovitve zgodovinskih dejstev in poprave krivic: "Pravičnosti ni mogoče doseči brez obsodbe zločinov in dostojnega pokopa posmrtnih ostankov izkopanih žrtev, ki imajo naravno pravico do groba in imena. Za to so odgovorne pristojne državne službe in posamezniki."
Kritičen je bil do vlade, ki je ukinila nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Kot pravi, spomina na žrtve in krivice ni mogoče odvzeti ali ga ukiniti. "Ovrednotenje preteklosti je stvar duhovne higiene. Brez spomina ne bomo mogli naprej in tudi ne bomo zdravo rasli kot narodna in državna skupnost."
"Pot v prihodnost je pogojena z odpovedjo maščevanju ter z iskanjem resnice in pravičnosti za vse," je še povedal v pridigi, ki jo lahko v celoti preberete na spletni strani Katoliške cerkve.
V sklopu kulturnega programa Nove slovenske zaveze je zbrane nagovoril pravnik dr. Andrej Fink. Slovesnosti sta se udeležila tudi nekdanji predsednik države Borut Pahor, predsednik SDS Janez Janša ter podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj.
https://twitter.com/druzinadoo/status/1664969179215155200
https://twitter.com/BorutPahor/status/1664958063118303232
Molitev za spravo pa morajo nujno spremljati tudi dejanja ugotovitve zgodovinskih dejstev in poprave krivic: "Pravičnosti ni mogoče doseči brez obsodbe zločinov in dostojnega pokopa posmrtnih ostankov izkopanih žrtev, ki imajo naravno pravico do groba in imena. Za to so odgovorne pristojne državne službe in posamezniki."
Kritičen je bil do vlade, ki je ukinila nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Kot pravi, spomina na žrtve in krivice ni mogoče odvzeti ali ga ukiniti. "Ovrednotenje preteklosti je stvar duhovne higiene. Brez spomina ne bomo mogli naprej in tudi ne bomo zdravo rasli kot narodna in državna skupnost."
"Pot v prihodnost je pogojena z odpovedjo maščevanju ter z iskanjem resnice in pravičnosti za vse," je še povedal v pridigi, ki jo lahko v celoti preberete na spletni strani Katoliške cerkve.
V sklopu kulturnega programa Nove slovenske zaveze je zbrane nagovoril pravnik dr. Andrej Fink. Slovesnosti sta se udeležila tudi nekdanji predsednik države Borut Pahor, predsednik SDS Janez Janša ter podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj.
https://twitter.com/druzinadoo/status/1664969179215155200
https://twitter.com/BorutPahor/status/1664958063118303232
Povezani članki
Zadnje objave
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
Andrej Muren
Če predstavnikov NSi ni bilo, je bil to njihov zelo hud kiks, ki se jim bo maščeval na naslednjih volitvah. V Rogi in drugih moriščih po Sloveniji je bilo namreč pobitih največ tistih ljudi, ki so nazorsko spadali h krščanski demokraciji.
Ljubljana
Nsi se obnasa tako kot komunisti v golobnjaku.
Nimajo casa ali pa jih je ze sram priti med ljudi...
MEFISTO
Zakaj bi pisali o Rogu, saj tam ni bilo vodsta krščanskih demokoratov, ker za kaj takega že tradicionalno nimajo nikakršnega interesa in ker bi bilo to v nasprotju z interesi ter politiko koalicije. V Rogu tudi niso bili zastopani Svoboda, SD in Levica. Bila sta pa tam Janez Janša in Borut Pahor. Za Mateja Tonina et consortes sem pa slišal in bral, da ne utegnejo, ker se pripravljajo na pohod v Lažgoše.
Ljubljana
No, Pahorju moj poklon za udelezbo!
Ni.mu bilo treba a je prisel !
Morda zato ker je spoznal kako.hudo.ga je polomil z izjavami pred kratkim o NARODNIH IZDAJALCIH....
zgleda da vendar ne misli tako, ker na morisca izdajalcev se kljub temu da nimajo groba pac ne hodi !
Ce ti ni treba.
Vsaj jaz ne bi sel.
Bi se zavzel za izkop in grobove. Nic vec.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
To je pa res nenavadno, da se
nihče od NSI ni udeležil - te slovesnosti - vezane na 2. vojno.
Resda so vsi iz sedanje ekipe NSI rojeni daleč po vojni - a vendarle:
tudi mrtvi, zlasti o politično pomorjeni Slovenci-katoliki - so del naroda.
In tisti, ki pozabljajo - so prvi - pozabljeni.
S solidarnosjo imajo v NSI - OČITNO NEKE TEŽAVE,
TUDI NA NAŠE SHODE "ODBORA 2014"
NIKOLI NIKOGAR IZ NSI - NI BILO. Čudno.
Kdor se ne solidarizira u drugimi, s
tem se nihče ne bo solidariziral - ko bo v težavah.
Tako se meni zdi.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 71 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan:
ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komun-socializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd Imam jih blokirarne, njih branja nevrednih zapisov ne vidim, ne berem. Moji KONTAKTNI podatki so na internetu pod mojim d.o.o. SLOVENIANA – za POLNO PREDSTAVLJENE, resno sodelovanje: za
razvoj pozitivnih vse- slovenskih domoznanskih društev, muzeji “ORLOV” itd
MEFISTO
Ni res, da v Novi Sloveniji ne poznajo solidarnosti. Še kako so solidarni z levico. Sami si tlakujejo pot iz državnega zbora.
MEFISTO
A vodilnih predstavmikov Nove Slovenije pa ni bilo?
Potem je pa Janša kriv, da jih ljudje ne vpolijo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.