Strateški svet predlaga uvedbo rastlinskega jedilnika v vrtcih in šolah

Uredništvo

Vir: Pixabay
Na seji strateškega sveta za prehrano so včeraj razpravljali o recenziji novih smernic za prehrano v vrtcih in šolah. Poleg manjših popravkov so recenzenti predlagali tudi dva jedilnika, od katerih naj bi eden temeljil na osnovi rastlinskih živil. Vodja strateškega sveta Nataša Fidler Mis je ob tem predlagala nekatere spremembe, ki sledijo uradnim priporočilom.

Predlagala je, naj se pogostost vnosa zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic v vzgojno-izobraževalnih zavodih vsaj podvoji. To se ji zdi pomembno tako z vidika zdravja otrok kot tudi trajnosti, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Poleg tega je po njenih besedah pomembno, da smernice prepovedujejo za otroka škodljive skupine živil, kot so visoko procesirana živila z veliko sladkorja, soli, nasičenih maščob in/ali aditivov, kot tudi načine priprave, kot sta cvrenje in praženje.

Smernice naj ob podpori države podpirajo nakup slovenske, lokalne in ekološko pridelane hrane. V fazi njihove implementacije naj se tudi zagotovi redno izobraževanje kuharjev, vodij prehrane in ravnateljev, so o tej točki dnevnega reda še sporočili po seji strateškega sveta.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki