Švedska dovoljuje namestitev sil Nata na svojem ozemlju

Švedska je skupaj s Finsko maja lani zaprosila za članstvo v zvezi Nato. Finska se je aprila zavezništvu že pridružila, Švedska pa še ne, in sicer zaradi zadržkov Turčije in Madžarske. Kljub temu bodo Švedi začasno namestitev sil na svojem ozemlju dovolili.
Kot sta povedala predsednik vlade Ulf Kristersson in obrambni minister Pal Jonson, se je vlada odločila, da lahko švedske oborožene sile začnejo priprave z Natom in državami članicami. Priprave bi lahko vključevale namestitev tuje opreme in osebja na švedskem ozemlju. Po njunih besedah pošilja odločitev "jasno sporočilo Rusiji in krepi obrambo Švedske".
Začasna oporišča bodo na najbolj strateško pomembnih krajih: v severni pokrajini Norrbotten in na jugu, kjer bodo namestili sistem zračne obrambe.
Povezani članki
Zadnje objave
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Peter Klepec
Tisti znameniti 5. clen NATO pogodbe je mogoce iluzija. Namrec, se nikoli ni bil uporabljen. Se nikoli ni bila ena NATO dezela napadena in bi bilo treba aplicirati ta 5. clen. Afganistan ne steje, to je bilo za lase privleceno. Afganistan ni napadel Amerike. Eni teroristi so jo in to niso bili Afganistanci.
Zamislimo si, kaj bi naredili, ce bi danes Rusija napadla Letonijo. Zaradi kvazi zascite svoje manjsine tam. Ali bi res NATO pakt sprozil splosno masivno vojno proti Rusiji? Zaradi tistih nekaj kvadratnih km v obskurnem baltskem mocvirju? Nekoliko dvomim, ceprav bi tako moralo biti. Sicer NATO pakt nima smisla. Ker je zascitni deznik mogoce iluzija.
Ali pa ce se Turcija stepe z Grcijo, kar je ravno tako mozen scenarij. Obe drzavi sta v NATO. Kaj potem? Komu pomagati?
Pred davnimi casi je imela Belgija pakt, dogovor z Anglijo, da ji bo ta pomagala, ce jo Nemcija napade. In Anglija je v resnici napadla Nemcijo. Podobno je bilo pri primeru Poljske, ki je imela pakt z Anglezi in Francozi kot zascito proti Nemciji. Na sreco Anglije in Francije Poljska ni imela enakega pakta glede Rusije. Zato Anglezem ni bilo treba napovedati vojne Rusiji, ko je ta zasedla vzhodno Poljsko. Na smolo Nemcije, ki je mislila, da vsi ti pakti itak ne stejejo.
Samo, takrat ni bilo atomskih bomb, danes pa so.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.