Ukrajina in Združeno kraljestvo "resnična partnerja"
Danes je imel ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski približno dve uri pogovorov z britanskim premierjem Rishijem Sunakom v Chequersu blizu Londona. Na britanska tla je prispel na nepričakovan obisk po burni turneji po zahodni Evropi, ki je zajemala tudi Rim, Berlin in Pariz.
Zelenski je dejal, da sta Ukrajina in Združeno kraljestvo "resnična partnerja".
Združeno kraljestvo se je strinjalo, da bo v Ukrajino poslalo na stotine raket dolgega dosega in oboroženih brezpilotnih letal. To prihaja po odločitvi Britancev prejšnji teden, da Kijevu zagotovijo rakete Storm Shadow.
Poteza pomeni, da gre Združeno kraljestvo dlje kot katera koli druga država pri zagotavljanju orožja, ki bi lahko preobrnilo bojišče v prid Ukrajine.
Z novimi raketami je mogoče uničiti ruske položaje na zasedenem ukrajinskem ozemlju. Če lahko Ukrajina uniči ruske poveljniške centre, logistična središča in skladišča streliva na okupiranem ozemlju, potem se bo morda izkazalo, da bo nemogoče, da bi Moskva še naprej oskrbovala svoje frontne čete na določenih mestih.
To je Ukrajina uspešno naredila lani v Hersonu in prisilila Ruse, da so se skoraj brez boja umaknili. Zdaj je upanje, da bodo postopek ponovili s pomočjo streliva, ki ga dobavlja Zahod.
Zelenski je dejal, da se je s Sunakom pogovarjal o dobavi zahodnih bojnih letal.
"O tem smo govorili in vidim, da boste v kratkem slišali nekaj, mislim, zelo pomembnih odločitev, vendar moramo na tem še malo delati," je dejal.
Združeno kraljestvo ne namerava poslati bojnih letal v Ukrajino, je povedal uradni tiskovni predstavnik premierja. Toda Sunak je dejal, da bo Združeno kraljestvo tvorilo "ključni del koalicijskih držav", ki zagotavlja podporo tem bojnim letalom.
V odgovor je Rusija dejala, da bo novo britansko orožje, ki naj bi ga dobavili Kijevu, povzročilo le "nadaljnje uničenje".
"Britanija si prizadeva, da bi se postavila na čelo držav, ki še naprej črpajo orožje v Ukrajino," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
1 komentar
Friderik
Britanija je že dostavila Ukrajini orožje, bombe z osiromašenim uranom. Kot poročajo tudi mediji je bilo to orožje nameščeno v skladiščih v Termopilu in Hmelnickem. Oboje so Rusi raketirali in v zraku se je povečala gama radiacija. Eksplozija je bila taka, da se je čutila, kot potres. Gasili so z roboti, ker je bilo za ljudi prenevarno. Kaj storijo bombe z osiromašenim uranom so lahko vsak ogleda na internetu: deformirani otroci, rak.... Američani so take naboje uporabljali v Beogradu in Iraku. Tovrstno orožje naj bi Ukrajinci zmetali na prebivalstvo Donecka in Luganska, torej na lastno prebivalstvo, da jih osvobodijo. Čestitke modremu vodstvu angleške krone!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.