Ukrajini pomoč pri dobavi streliva še za dodatno milijardo evrov
Kot poroča Delov dopisnik iz Bruslja Peter Žerjavič je pod streho drugi steber pomoči Ukrajini s strelivom.
Predvidenih je milijarda evrov za skupne nabave, predvsem topovskih granat. V okviru prvega stebra je bila predvidena milijarda za nadomestila državam za strelivo iz njihovih skladišč. Tretji steber pa bo namenjen zagonu večje proizvodnje streliva v EU.
Kot smo poročali na Domovini že v tem članku, je Slovenija pristopila k skupnemu naročanju streliva za Ukrajino, k tako imenovanemu projektu EDA. Po tem načrtu naj bi tako Ukrajini dobavili milijon topniških izdelkov v 12 mesecih. Članice EU bodo te izdelke zagotovile iz skupnih naročil, pa tudi iz že obstoječih zalog. Za sofinanciranje sta predvideni dve milijardi evrov iz evropskega mirovnega instrumenta.
Predvidenih je milijarda evrov za skupne nabave, predvsem topovskih granat. V okviru prvega stebra je bila predvidena milijarda za nadomestila državam za strelivo iz njihovih skladišč. Tretji steber pa bo namenjen zagonu večje proizvodnje streliva v EU.
Kot smo poročali na Domovini že v tem članku, je Slovenija pristopila k skupnemu naročanju streliva za Ukrajino, k tako imenovanemu projektu EDA. Po tem načrtu naj bi tako Ukrajini dobavili milijon topniških izdelkov v 12 mesecih. Članice EU bodo te izdelke zagotovile iz skupnih naročil, pa tudi iz že obstoječih zalog. Za sofinanciranje sta predvideni dve milijardi evrov iz evropskega mirovnega instrumenta.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
korosec.france
Slava Ukrajini!¨
Slava ubitim, umorjenim civilistom, slava ranjenim in vsem trpečim svojcem!
Strahotni so posnetki včerajčnjega masakra v trgovini!
Smrt Putinu morilcu množic nedolžnih in smrt v Peklu patriarhu Kirilu, ki podpira kot vodja krščanske Cerkve uničevanje druge krščanske države in ubijanje nedolžnih na obeh straneh,
to je nekaj nepojmljivega, nerazumljivega !
MEDIJI POUDARJANJU STRAHOTNE ODGOVORNOSTI VODITELJEV RUSIJE ZANEMARJATE, NE TERJATE ODGOVORNOSTI TEH LJUDI IN OBEH SISTEMOV OBLASTI V RUSIJI !
Nerazumljivo je, da papež sploh ne poziva, ne Putina, ne Kirila k absolutni ustavitvi vojne in k umiku za svojo mejo! Take neaktivnosti, neučinkovitosti, da je groza!
Protiofenziva lahko sproži neslutene posledice in vsi kar molčijo o tem kaj vse se lahko zgodi.
Kitajci vozijo svojo politiko tihe podpore zločinstvu Rusije in ga ni junaka iz politike v Sloveniji, ki bi pozval na demonstracije pred velčeposlaništvi Rusije in Kitajske, nič se ne dogaja - slovenska zunanja politika bluzi tudi po Afriki in se gre nekakšne tovarišijske obiske
in povsem zanemarja resnične prioritete...nemogoče so te zadeve, to ne vozi nikamor!
Končalo se bo zelo slabo!
Peter Klepec
re:...k umiku za svojo mejo! Vojna se je zacela, ker so hoteli prestaviti mejo. Pozivati na umik je isto kot pozivati agresorja, da izgubi vojno. Povsem brez upanja. Vojna se lahko konca, ko se vojaki nocejo vec bojevati. Tudi, ce zato njihova drzava izgubi vojno. Do tega je pa se dalec. Se posebej ker Rusi (vlade) niso znani po tem, da bi jim bili lastni vojaki kaj vredni. Tudi ce vsi padejo.
rasputin
Začelo se je leta 2014. Najprej nasilna odstranitev Janukoviča, legalno in demokratično izvoljenega predsednika Ukrajine, nadaljevalo se je s pogromom in masakri nad rusko manjšino... do današnje vojne. Kar seješ, to žanješ. ttps://insajder.com/svet/obletnica-zlocina-v-odesi-zazgali-so-zive-ljudi-iz-sovrastva-do-rusije
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.