Urbanist Marko Fatur za Odmeve: Ključen razlog za poplave je, da je prostora za vodo bistveno manj, saj smo ga pozidali
V včerajšnjih Odmevih sta sodelovala gradbeni inženir in hidrolog Rok Fazarinc, ter urbanist Marko Fatur iz ljubljanskega urbanističnega zavoda.
Fazarinc je povedal, da so bili pretoki voda na najbolj prizadetih območjih bistveno večji kot pretoki, s katerimi se po navadi načrtujejo ukrepi za poplavno varnost. V javnosti so se pojavljale dileme o tem, ali bi bilo bolje zaradi nevarnosti novih poplav čistiti rečne struge ali bi bilo pametneje graditi nasipe. Fazarinc je k temu dodal, da so nasipi vedno bistveno bolj tvegani kot pa poglabljanje in čiščenje strug vodotokov. Za nadomestne gradnje podrtih objektov bodo po njegovem mnenju potrebne tudi nove nadomestne lokacije. Vrnitev na obstoječo lokacijo marsikdaj ne bo možna.
Urbanist Fatur je dodal, da smo v preteklih 70 letih v Sloveniji v resnici pozidali prostor, ki je bil včasih namenjen rekam. "To je ključen razlog. Prostora za vodo je bistveno manj. Določena območja smo pozidali, ta območja smo potem popločili, in s tem povzročil samo hitrejši odtok. Enostavno smo malo pozabili na tisto zdravo kmečko pamet, ki je verjetno prevladala v preteklosti. Žal smo prišli v situacijo, kjer praktično pri vsakem večjem dežju že trepetamo, kaj se bo zgodilo, dokler ne bo narejenih nekih širših ukrepov. Krivi smo pravzaprav sami, šli smo v cono udobja, kjer smo pač malo pozabili na to, kar se je dogajalo v preteklih letih, recimo Ljubljani leta 1926," je dejal.
"Zelo mi je všeč, da je Slovenija zelo hitro zaprosila po mehanizmu mednarodne pomoči za satelitske posnetke, da bomo zdaj lahko to natančno pregledali, preverili in se potem seveda pogovarjali o tem, ali se bomo na določena območja morali iz njih umakniti in se na nanje pač morda ne bomo mogli vračati, ker ne bomo imeli ukrepa, ki bi rešil ta problem," je med drugim še povedal Fatur.
Več si lahko preberete (ter ogledate tudi celotno oddajo Odmevi) na RTV.
Fazarinc je povedal, da so bili pretoki voda na najbolj prizadetih območjih bistveno večji kot pretoki, s katerimi se po navadi načrtujejo ukrepi za poplavno varnost. V javnosti so se pojavljale dileme o tem, ali bi bilo bolje zaradi nevarnosti novih poplav čistiti rečne struge ali bi bilo pametneje graditi nasipe. Fazarinc je k temu dodal, da so nasipi vedno bistveno bolj tvegani kot pa poglabljanje in čiščenje strug vodotokov. Za nadomestne gradnje podrtih objektov bodo po njegovem mnenju potrebne tudi nove nadomestne lokacije. Vrnitev na obstoječo lokacijo marsikdaj ne bo možna.
Urbanist Fatur je dodal, da smo v preteklih 70 letih v Sloveniji v resnici pozidali prostor, ki je bil včasih namenjen rekam. "To je ključen razlog. Prostora za vodo je bistveno manj. Določena območja smo pozidali, ta območja smo potem popločili, in s tem povzročil samo hitrejši odtok. Enostavno smo malo pozabili na tisto zdravo kmečko pamet, ki je verjetno prevladala v preteklosti. Žal smo prišli v situacijo, kjer praktično pri vsakem večjem dežju že trepetamo, kaj se bo zgodilo, dokler ne bo narejenih nekih širših ukrepov. Krivi smo pravzaprav sami, šli smo v cono udobja, kjer smo pač malo pozabili na to, kar se je dogajalo v preteklih letih, recimo Ljubljani leta 1926," je dejal.
"Zelo mi je všeč, da je Slovenija zelo hitro zaprosila po mehanizmu mednarodne pomoči za satelitske posnetke, da bomo zdaj lahko to natančno pregledali, preverili in se potem seveda pogovarjali o tem, ali se bomo na določena območja morali iz njih umakniti in se na nanje pač morda ne bomo mogli vračati, ker ne bomo imeli ukrepa, ki bi rešil ta problem," je med drugim še povedal Fatur.
Več si lahko preberete (ter ogledate tudi celotno oddajo Odmevi) na RTV.
Povezani članki
Zadnje objave
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
baubau
Voda si kljub našim posegom najde in vzame prostor.
Rado
"Urbanist Marko Fatur za Odmeve: Ključen razlog za poplave je, da je prostora za vodo bistveno manj, saj smo ga pozidali"
A dej ga lomit Marko. Kakšna modrost. Tega pa reees nismo vedeli.
Realist
Jugoslavija se je požvižgala na stoletne vode "mi smo jači od sudbine", gradilo se je udarniško vsepovprek, praktično v strugo rek...
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.